Vladimír Železný je v cele předběžného zadržení

Vladimír Železný, Foto: ČTK

Mediální magnát Vladimír Železný má další problémy s policií. V úterý byl znovu vyslýchán a noc na středu strávil v policejní cele. Předpokládá se, že ve středu bude na ředitele televize NOVA uvalena vazba. Více Jaromír Marek.

Vladimír Železný,  Foto: ČTK
Vladimír Železný čelí obvinění z pokusu o poškozování věřitele. Je podezřelý z toho, že společnost CME, která dříve zajišťovala vysílání NOVY, připravil o 900 milionů korun. Požadavek na uvalení vazby však právník televizního ředitele Radek Jilg nechápe.

"Vyšetřovatel nesdělil Dr. Železnému žádné nové obvinění, naopak byla změněna právní kvalifikace trestného činu z dokonaného činu na pokus. Tedy jednání s mnohem nižší společenskou nebezpečností."

Už od dubna stíhá vyšetřovatel Železného kvůli poškozování věřitele a celnímu úniku. Podle neoficiálních informací na případ uvalila policie informační embargo, Železnému totiž hrozí další obvinění. V úvahu připadají věci, na kterých policie už dlouho pracuje: falešné smlouvy o spolupráci Železného a americké firmy CME, díky kterým se chtěl Železný vyhnout zaplacení téměř jedné miliardy korun nebo daňové úniky spojené s fungováním Novy. Minulý týden vzala Policie do vazby právníka Vladimíra Železného, Aleše Rozehnala.

Nad mediálním magnátem Železným se stahují mraky už delší dobu. Nizozemská arbitráž mu přikázala zaplatit téměř jednu miliardu korun za porušení smlouvy se svým někdejším partnerem, poté mu byl zabaven nebo obstaven majetek v České republice i v zahraničí.