Vládní letka kolabuje

Vládní letoun TU-154, foto: www.army.cz
0:00
/
0:00

Letoun armádní vládní letky opět selhal. Tentokrát musel stroj s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou nouzově přistát v Mauritánii. Ministr směřoval na návštěvu několika zemí Jižní a Střední Ameriky. České politiky při jejich cestách do zahraničí provázejí v poslední době problémy s letouny opakovaně. Opět se tedy ukazuje, že nazrála doba, aby chátrající stroje vládní letky byly vyměněny. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Ministr zahraničí už měl být touto dobou v Kolumbii, kde ho čekal prezident Álvaro Uribe. Místo toho se Cyril Svoboda ocitl v Mauretánii. Na palubě letadla vládní letky byl i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

"Let do Latinské Ameriky, který měl mít přestávku až v senegalském Dakaru, skončil o půl hodiny dříve. Piloti oznámili, že musejí kvůli poruše přistát v Nuakšottu v Mauretánii a že mají situaci pod kontrolou. Letadlu nefungoval jeden ze tří hydraulických systémů. I s náhradními součástkami nebylo možné stroj hned na místě opravit. Jisté je, že první stěžejní část cesty ministra zahraničí do Latinské Ameriky, oficiální návštěva Kolumbie, je ohrožena."

Ministr Svoboda má na závady vládních letadel asi největší smůlu. Za posledních osm měsíců je to už počtvrté. A pokaždé tomu tak bylo na významné zahraniční cestě. V dubnu musel neplánovaně v Mnichově prezident Václav Klaus, když letěl na pohřeb papeže. Dvakrát měl letos potíže s letadly také ministr obrany Karel Kühnl. V druhém případě šlo ale při cestě do Afganistanu o turecký letoun typu Herkules. To ovšem nic nemění na faktu, že vládní letadla, převážně ještě sovětské výroby, jsou příliš stará. Už dlouho se také debatuje o tom, že je nezbytně nutné je vyměnit. Začátkem roku se chátrající vládní letka konečně dočkala verdiktu ministrů, i když jde zatím jen o příslib nákupu nových letounů. Ministr obrany Karel Kühnl, pod jehož resort vládní letka patří, je i tak spokojen.

"Myslím si, že oddalování rozhodnutí by vedlo k tomu, že dopravní letka armády české republiky by postupně nebyla schopna plnit úkoly, které jí zákon ukládá."

Nakoupit by se mělo celkem pět letadel. Ministr zatím nemůže slíbený nákup blíže specifikovat.

"Nemůže říci přesně, o jaké stroje půjde, protože na přelomu roku 2006 a 2007 se teprve začne ten proces uskutečňovat. Nejprve by mělo být koupeno jedno velké letadlo, které by nahradilo dosavadní TU-154. Postupně by se pak měla kupovat další letadla pro přepravu ústavních činitelů."

To velké letadlo by mělo být zřejmě víceúčelové.

"Samozřejmě. Bylo by plýtvání peněz, kdybychom nedokázali koupit letadlo schopné přepravit jak ústavní činitele, tak humanitární pomoc, tak vojáky."

Někteří lidé si ale mohou položit otázku, zda se vůbec vyplatí nová letadla kupovat. Nebylo by lepší si je pronajímat?

"Kdybychom neobnovili letku armády České republiky, museli bychom si ty dopravní služby najímat. Spočítali jsme si, že by to bylo dražší."

A budou ty stroje dostatečně vytíženy?

"Měly by být vytíženy tak, aby se to ekonomicky vyplatilo. Také je samozřejmě budeme moci nabízet - myslím hlavně ten velký stroj - našim spojencům v rámci NATO i v Evropské unii."