Volební kampaň a ČSSD

Foto: CTK
0:00
/
0:00

Kampaň před letošními červnovými volbami do Poslanecké sněmovny se rozběhla naplno. Všechny politické strany se předhánějí ve slibech, kterými by mohly zlákat voliče pro odevzdání hlasu právě jim. Komentátora deníku Právo a znalce poměrů v České straně sociálně demokratické Alexandra Mitrofanova jsem se zeptal, jak se mu zatím tato předvolební kampaň jeví, a zda se v něčem liší od předchozích?

"Liší se tím, že hlavně dvě vedoucí strany - ODS a ČSSD - stále podle mého názoru nemohou vyjít z momentu překvapení, který jim přichystala Strana zelených. Ta v posledních průzkumech preferencí stále roste a v těch svých nejlepších výsledcích momentálně dosáhla hranice deseti procent. Tomu přičítám určité zvláštní, až nečekané kroky jak ODS s tím, že budou zavádět daňové prázdniny pro živnostníky, tak ČSSD, která přišla s naprosto závratnou částkou porodného, které by dávala maminkám, pokud by byla u moci."

Není to tak trošku podcenění inteligence voličů?

"My dva si můžeme povídat jakkoliv, protože nejsme zatíženi tím politickým paradigmatem, jak se módně říká. Jak jsem poznal politiky, u nich je vždy na prvním místě touha vyhrát volby a jinak uspět. Zjistil jsem také, že nemají příliš dobré mínění o inteligenci svých voličů. Spíše se orientují na jisté, řekl bych, až pudy průměrného člověka, který vzhledem ke své sociální situaci chce slyšet něco, co mu bude vyhovovat. To myslím platí jak pro ODS, tak pro ČSSD."

Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý a předseda ODS Mirek Topolánek, foto: ČTK
Podle průzkumů volebních preferencí sociální demokraté neustále na svého největšího rivala, tedy na ODS, ztrácejí. Myslíte si, že se na tom mohly podepsat nejrůznější korupční skandály, které v posledních měsících touto stranou otřásají, nebo je to trvanlivější jev?

"Při důkladnějším pohledu bychom tam mohli najít více faktorů. Nechci to příliš rozvádět, a proto se zastavím u dvou z nich. Především se vyčerpal nástupní potenciál lídra sociální demokracie Jiřího Paroubka, který v době, kdy opravdu vedl sociální demokracii ke stále novým zvýšením volebních preferencí, byl 'neokoukaný', byl to člověk, který dokázal uspokojit jak tu radikálnější část voličů sociální demokracie, která měla ráda Miloše Zemana, tak tu liberálnější část, která u něj shledávala racionální důvody a motivy jeho jednání. Dnes je tomu jinak. A tady bych plynule přešel ke druhé příčině, kterou vidím. Jiří Paroubek z důvodů, které dopodrobna nedokážu vyhodnotit, si příliš blízko připustil tzv. k tělu Miloše Zemana. Tím pádem Miloš Zeman vstoupil jako aktivní prvek do kampaně sociální demokracie, a samozřejmě to je originál, který tu napodobeninu, Jiřího Paroubka, přebil svým vlivem. V té radikálnější části tedy Jiří Paroubek ztrácí proti Miloši Zemanovi, ale zároveň tím, že ho přizval do předvolební kampaně, velmi silně odpudil tu liberálnější část, která nota bene právě ve chvíli, kdy se ukázali jako silnější a potenciálně možní členové budoucí Poslanecké sněmovny zelení, rádi přešli právě k nim. To jsou stručně dva důvody, proč asi klesají preference sociální demokracie."

ČSSD na palubě předvolebního double-deckeru, foto: CTK
Prahu nedávno krátce navštívil britský premiér Tony Blair, který českým soustraníkům zapůjčil pro předvolební kampaň dříve typický londýnský poschoďový autobus, známý double-decker. Jaký význam pro případný volební úspěch přisuzujete různým návštěvám spřátelených politiků, které mají voličům naznačit: Podívejte, jaké máme kamarády!

"Možná, že jsem v tom nesoudný, ale zdá se mi, že tyto akce, kterým, jak vím, ve stranických volebních štábech připisují velkou důležitost, až tak důležité nejsou. Zdá se mi, že Tony Blair pro voliče sociální demokracie z té chudší části asi takovým velkým pojmem není, protože pokud se o politiku zajímají, tak mají povědomí, že to není člověk z jejich sociálního okruhu. Je to člověk, který má jiné názory, který i v Británii dokázal prosadit věci, jež by u nás spíše připadaly mnoha lidem jako pravicové. A přitom je to šéf NewLabour. Myslím si, že Tony Blair měl být velkým trumfem Jiřího Paroubka, ale stejně jako double-decker může být pouze okrasným prvkem té kampaně."

Foto: ČTK
Navíc se double-decker nevejde pod některé české mosty.

"To je pravda, ale to už je věcí sociální demokracie, jak si to zařídí."

Existuje nějaký klasický prvek předvolebních kampaní, který Vám v té české jednoznačně chybí?

"Slušnost, protože zatím se slušností bodovali zelení. Chápu, že to, co teď řeknu, mohou lidé chápat jako hnidopišství, ale například v poslední televizní debatě předseda Strany zelených Martin Bursík už tak klidný a slušný nebyl. Připadalo mi, že jen těžce potlačuje jakési negativní emoce, které se občas v té diskusi dostaly na povrch. Zajímavé ale je, že s tímto artiklem, se slušností, pracoval jeho spoludiskutér, lídr ODS v Ústeckém kraji Petr Gandalovič, a ten podle mého tu debatu s panem Bursíkem právě tou slušností vyhrál. Já si myslím, že české politické a voličské prostředí je opravdu dost žíznivé po tom, aby se lidé, kteří chtějí být v politice, chtějí zastupovat občany, chovali jako lidé normální, slušní, lidé inteligentní, a nikoli jako pavlačové drbny, nebo, promiňte mi ten výraz, pavlačové 'štěkny'."

Doba zemanovských bonmotů už tedy pominula?

"Nepominulo pro poměrně velkou část elektorátu, ale to je ta část, která již je přesvědčena a bude volit své strany - ODS, ČSSD a třeba i komunisty. Jenže si myslím, že právě v těchto volbách bude rozhodující úloha lidí, kteří buď k volbám dříve nechodili, nebo se spíše trápili tím, že nevědí, koho mají volit. A právě tomuto fenoménu přičítám růst preferencí Strany zelených. V určitém okamžiku se ukázali (uvidíme, jak to bude před volbami) jako strana, která dokáže naplnit právě požadavky a očekávání těch poměrně asi početných voličů, kteří nevěděli, jestli mají volit ODS, ČSSD, KSČM či KDU-ČSL, neboť jim žádná z těchto stran nevyhovovala. Najednou viděli, že je tu Strana zelených, která jim patrně vyhovuje. Myslím si tedy, že bonmoty, urážky, útoky tu jsou, je tady poměrně početná vrstva obyvatelstva, která na to slyší, ale ta vrstva, vzhledem k volební aritmetice, volby asi nerozhodne. Rozhodnou to ti, kteří k volbám půjdou jakoby navíc, protože dříve nechodili, anebo ti, kteří odevzdají hlasy té straně, která bude jakýmsi pátým elementem. Dnes to vypadá, že to bude Strana zelených."

Jaké šance na vítězství v parlamentních volbách mají podle Vás letos sociální demokraté?

"Je to moc těžká otázka. Snažím se sledovat kampaň sociální demokracie, snažím se sledovat všechny její kroky a snahy, které vedou k tomu, aby získala co nejvíce příznivců, ale upřímně řečeno ten kaleidoskop v naší společnosti a v našem politickém diskurzu je tak složitý, že není možné v této chvíli říci, zda budou úspěšní nebo ne. I posluchači vědí, pokud sledují dění v České republice, že právě u sociálních demokratů, ale také i u ODS, se neustále mění pohled veřejnosti na tuto stranu. Střetávají se tam pohledy lidí, kteří třeba uznávají určité kroky jak ODS, tak ČSSD, a na druhé straně se neustále objevují jakési korupční skandály nebo i samotné vystupování lídrů obou těchto stran často lidi přivádí do rozpaků, protože se chovají zvláštním způsobem, který lidem moc nevyhovuje."