Výhru nad Německem odnesl Jágrův malíček

Jaromír Jágr, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Už dlouho nebyl zájem českých hokejových fanoušků soustředěn na takový detail, jako je malíček levé ruky Jaromíra Jágra. Je zlomený? Dá se s tím hrát? Nastoupí naše hokejová hvězda první velikosti k dalším utkáním české reprezentace na letošním světovém šampionátu ve Vídni? To jsou nejčastější otázky, které si hokejový národ kladl bezprostředně po úterním utkání s týmem Německa. Zápas sledoval i Josef Kubeczka.

Jaromír Jágr,  foto: ČTK
Druhé vítězství na turnaji stálo české hokejisty hodně sil a také nervů. Soupeř byl sice výkonnostně zjevně slabší, ale zato houževnatý, nepříjemný v obraně, se spoustou nenápadných nečistých zákroků. Zápas se začal pro náš celek odvíjet dobře, protože už v osmé minutě skóroval v přesilovce Pavel Kubina, ale druhou branku na konečných 2:0 přidal až šest minut před koncem utkání Petr Sýkora.

"Já jsem čekal, že to bude tvrdé, protože ten led hrozný. U ledu je 25 stupňů a opravdu se tam nedá nic udělat. Takoví soupeři budou vždy proti nám jenom držet zpátky, stát a čekat na protiútoky. Myslím, že s výsledkem můžeme být spokojení."

Václav Prospal se raduje z prvního gólu,  který vstřelil Pavel Kubina,  foto: ČTK
Podobný názor na souboj s Němci měl i obránce Jiří Šlégr.

"Žádné utkání nebude jednoduché, protože je tady hodně teplo. Já si myslím, že nás to stálo hodně sil. V první třetině jsme sice měli dost střel, ale pak už jsme tak nějak přestali střílet a ani nevíme, proč. Musíme se z toho poučit. Jsme rádi, že jsme vyhráli, že jsme nedostali gól, a to je důležité. Uvidíme, co se bude dít dál."

Další dva body a jistý postup do osmifinále turnaje pochopitelně těší, ale výhra nad Německem bohužel zřejmě přinesla jednu podstatnou ztrátu. V 28. minutě při naši přesilovce sekl obránce Stefan Schauer přes rukavici Jaromíra Jágra. Hlavní hvězda našeho týmu ukázala trenéru Vladimíru Růžičkovi zle vypadající malíček levé ruky, odjela do kabiny a poté do nemocnice na vyšetření, které ukázalo zlomeninu druhého článku levého malíčku. Jágrovi spoluhráči byli pořádně naštvaní. Například střelec první branky Pavel Kubina naznačil, že kdyby bylo naše vedení nad Němci výraznější, rozhodčím nepotrestaný faul by německému obránci jen tak neprošel.

Petr Sýkora  (vpravo),  foto: ČTK
"Já jsem viděl, že to byl hráč s číslem patnáct. Kdyby to bylo o více gólů, tak by se něco určitě stalo!"

Po utkání už ale hráče více zajímal Jágrův stav. Jiří Šlégr spíše přemýšlel, jak to s ním bude dál.

"Každé zranění v mužstvu je nepříjemné a u Jardy je to asi dvakrát tolik. Já si ale myslím, že Jarda je takový hráč, že pro něj tím turnaj nekončí. Uvidíme, jak to bude. Já samozřejmě nevím, jak to má zlomené, jak hodně to bude bolet, ale věřím, že ještě nastoupí."

Existovala sice šance, že by se vše z lékařského hlediska vyřešilo ve Vídni, ale lékař týmu Jan Vanáč s fyzioterapeutem Pavlem Kolářem nebyli spokojeni s péčí a přístupem rakouského doktora. Proto zvolili cestu do Česka. Už v noci se tu pro Jágra vyráběla speciální hliníková či plastová dlaha, se kterou by mohl nastupovat. Ve středu dopoledne podstoupil ošetření malíčku v Úrazové nemocnici v Brně. Po napravení zlomených kostí dostal na ruku dlahu a vrátil se do Vídně.