Vysílač na Ještědu dostane šálu

Ještědský vysílač

Dovedete si představit národní kulturní památku - vysílač Ještěd oblečený do šály? To se stane o tomto víkendu. Konají se totiž oslavy Ještědu, při kterých se hotel s vysílačem dočká ručně dělané ozdoby. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Ještědský vysílač byl dokončen v roce 1973 | Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Ještědský vysílač, který je zároveň hotelem, vznikl podle návrhu architekta Karla Hubáčka a je jednou z nejvýznamnějších ukázek soudobé moderní architektury. Stavba, která se stala symbolem Libereckého kraje, byla dokončena v roce 1973. Je to vlastně stříbrný protáhlý kužel, který ční do výše 90 metrů a navozuje asociace se světem sci-fi. A tato dominanta dostane nový kabátek ze šály. Do jejího pletení se dala řada lidí, pletou nejen doma, ale i v autobusech, ve vlaku a některé seniorky dokonce i na pláži na ozdravném pobytu v Řecku. Jedna z nich háčkovala i na ulici, až její přítelkyně měly obavy, aby ji nepřejelo auto. Na přípravě rekordu spolupracuje s Libereckým magistrátem i pelhřimovská agentura Dobrý den, která eviduje české rekordy. Jak vlastně vznikl celý nápad, to je otázka pro jejího představitele Josefa Vaňka.

"Nápad vznikl v hlavách šikovných dam na magistrátu města Liberce a zřejmě je inspiroval výkon jiných šikovných dam, které pro časopis Praktická žena upletly šálu, která měřila přes 150 kilometrů a je nejdelší na světě. Její část teď mohou vidět návštěvníci pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. A když tady u nás dámy z Liberce byly na návštěvě, tak je možná napadlo, že by zkusily omotat Ještěd."

Kdo se na pletení šály podílí?

"Babičky, maminka a možná i nějací tatínkové města Liberce a okolí. Mám z právy, že i školáci se zapojili a pletou i školy. My vysíláme do Liberce rozhodčího, který jednak změří délku šály, ta se v tuhle chvíli pohybuje kolem 800 metrů a převezme i jmenný seznam těch, kdo do liberecké šály přispěli. Vzhledem k tomu, že se jedná o aktivitu přeshraniční, tak možná část šály bude mít i zahraniční provenienci."

Jak je ta šála široká?

řekl nám pár dnů před rekordním omotáním Ještědu Josef Vaněk. Kolik šály se opravdu podařilo uplést se uvidí o tomto víkendu. Radnice připravuje oslavy Ještědu letos po čtvrté. Jejich součástí jsou soutěže ve vynášení sudů na vrchol Ještědu, jízdy veteránů a výstupy na vrchol. Mimořádný je například výkon třiašedesátiletého Vladimíra Ježka z Liberce, který vrchol nedávno zdolal už po tisící. Na 1012 metrů vysokou horu šlape až čtyřikrát denně a za každého počasí už rok a to i přes to, že je po náročné operaci srdce a má tři bypassy. Lékaři o Ježkových aktivitách vědí a považují je za velmi náročné. On sám si ale nic podobného nepřipouští a jak říká, od té doby, co na Ještěd chodí, nebyl prakticky nemocný.

10
50.733333300000
14.983333300000
default
50.733333300000
14.983333300000