Výškař Tomáš Janků se chystá na svůj poslední velký závod

Tomáš Janků, foto: ČTK

K tradičním olympijským vrcholům patří soutěže královny sportů - atletiky. Na ně se v poslední době soustředí i maximální pozornost českých fanoušků, neboť v nich pravidelně máme několik medailových želízek. Jedním z těch pekingských bude zkušený 33letý výškař Tomáš Janků.

Tomáš Janků, foto: ČTK
Předloňský vícemistr Evropy ze švédského Göteborgu se před olympiádou netají smělými plány.

"V mém postavení, kdy jedu na 100% na poslední olympiádu, jsou ambice veliké. Výška je však nevyzpytatelná disciplína, i když má člověk skvělou formu, tak se mu závod nemusí povést, takže uvidíme, nakolik se mi bude dařit."

Tomáš Janků pojede už na své 3. OH, ovšem zkušenosti podle něj výškařské klání rozhodovat nebudou.

"Zkušenosti nehrají extra roli. Jde o to, aby člověk nebyl vyjukaný, že na něj hledí 80 tisíc diváků. Soutěž je ve vlastní podstatě stejná jako kterýkoliv jiný závod, takže to, že jsem na třetí olympiádě, my asi nijak zvlášť nepomůže."

Zatímco mnozí reprezentanti by bez testování přímo olympijského sportoviště ani neusnuli, Janků si s nějakými obhlídkami nedělá těžkou hlavu.

"Většinou chodím z jedný vody na čisto. Skoro nikdy se nechodím podívat na hlavní stadion, i proto, že tréninková hřiště jsou většinou úplně někde jinde. Někdo chodí na tzv. den otevřených dveří obhlédnout podmínky, ale já to nedělám."

Český olympionik získal o víkendu v Táboře jubilejní desátý republikový titul. Pokud se mu vydaří i olympijský závod, bude mít v Pekingu pestrý program. Ovšem před samotným bojem ve výškařském sektoru se nechce příliš rozptylovat.

"Před soutěží určitě ne, prostředí v Pekingu náročné, takže budu šetřit síly. Po soutěži bude záležet, jak se mi povede. Určitě, když bude čas a budu mít náladu, tak se půjdu podívat na jiné sporty, kde mám své kamarády a také se trochu projdu po Pekingu."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio