2008 - 29. OH v Pekingu

0:00
/
0:00

Zatím poslední kapitolu olympijské kroniky dopsal před pár týdny Peking. Byla to dosavadní nejdražší a také nejpompéznější olympiáda historie. Domácí Čína vzala možnost pořádání her obrovsky prestižně a vyhlásila útok na vítězství v klasifikaci národů, což se jí s obrovským náskokem podařilo.

Přidělení 29. olympiády Pekingu provázely rozporuplné reakce. Prezident MOV Jacques Rogge však kritikům odpověděl, že nelze upírat největší sportovní akci světa pětině obyvatel planety. Samotné hry se nesly v duchu totální převahy domácích sportovců.
Usain Bolt,  foto: ČTK
Čína se ziskem rovné stovky cenných kovů, z toho 51 zlatých, suverénně vyhrála medailovou klasifikaci národů a svým náskokem doslova položila zbytek světa na lopatky. Největšími individuálními hrdiny OH však byli Jamajčan Usain Bolt a Američan Michael Phelps. Atletický jamajský blesk nastoupil ke třem disciplínám a ve všech triumfoval v novém světovém rekordu. Čas 9,69 na stovce i 19,30 na dvoustovce může v nejbližší době atakovat jedině on sám. Zlatý hattrick korunoval světovým rekordem s jamajskou štafetou na 4 x 100 m. V futuristickém bazénu zase dominoval Michael Phelps, který jako vůbec první sportovec v olympijské historii získal na jedněch hrách 8 zlatých medailí. Domácí Čína prokázala velkou převahu především v úpolových sportech a také skocích do vody. Avšak totálního triumfu dosáhla v národním sportu, tedy stolním tenisu. Domácí reprezentanti ze 64 zápasů neprohráli ani jediný a odnesli si všechny rozdávané medaile. Česká výprava se na jedné straně zlepšila a na druhé zaznamenala ústup. Proti 8 medailím v Aténách tentokrát naši reprezentanti vybojovali jen 6 drahých kovů. Ale zatímco z řecké metropole se vracel se zlatem na krku pouze desetibojař Šebrle, v Pekingu vystoupili na nejvyšší stupínek střelci Kateřina Emmons Kůrková i David Kostelecký a také v životním závodě díky poslednímu pokusu, který znamenal evropský rekord, oštěpařka Barbora Špotáková.


Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio