Jan Hrdina věří v pětibojařské olympijské medaile

Jan Hrdina, foto: ČTK

Ruleta olympijských soutěží nabrala od soboty velké obrátky. V Pekingu je jejich přímým účastníkem i místopředseda ČOV a zároveň prezident českého svazu moderního pětiboje Jan Hrdina. Ten se pochopitelně nejvíce soustředí právě na naše pětibojaře, kteří však budou o cenné kovy bojovat až v samém závěru čínských OH.

Jan Hrdina,  foto: ČTK
Nejen sportovci, ale i funkcionáři včetně místopředsedy ČOV Jana Hrdiny si stěžují na nepříjemné klimatické podmínky, konkrétně všudypřítomný smog. Navíc čínští strážci pořádku jsou při bezpečnostních kontrolách ještě nepříjemnější a nekompromisnější, než byli jejich kolegové v Athénách či Sydney. To vše vyvažují zaplněné tribuny jednotlivých sportovišť. Takovou atmosféru mnozí z reprezentantů nikdy v životě nezažili. Jak už bylo řečeno, v závěru her přijde na řadu i jeden z nejtradičnějších olympijských sportů - moderní pětiboj. Všichni tři naši reprezentanti, tedy Lucie Grolichová, bronzový olympionik z hén Libor Capalini i letošní vícemistr světa David Svoboda mají medailové ambice. Toho si je vědom i Hrdina, který upřesňuje, že právě v Pekingu se budou poslední dvě disciplíny tohoto sportu konat na jiném povrchu, než je obvyklé např. ve SP. Více už objasňuje prezident ČSMP Jan Hrdina.

"Jízda na koni bude na trávě a běh ve velké většině proběhne na tartanu.Věřím, že se s tím naši sportovci dobře vyrovnají. Negativně však na mě zatím působí strohost organizátorů, což u sportovců, kteří se cítí free je nepříjemné. Jsou nespokojení s častými kontrolami a takovým vojenským přístupem. Některé to může i rozhodit. Jinak všechny technicko-sportovní podmínky jsou na požadované světové úrovni."

Co smog a vzduch?

Viditelnost v Pekingu je díky smogu jen několik desítek metrů,  foto: ČTK
"Smogmě opět nepotěšil.Jsem velkým bojovníkem proti tomuto prostředí. Byli jsme v Pekingu i loni, přesně rok před olympiádou a byla to katastrofa. Moc se to nezměnilo, uvádí pět škl znečištění ovzduší a většinu času je to na té předposlední. Otázkou je, jak kvalitní mají data. Smog je velký, viditelnost špatná, subjektivní obtíže při rychlém pohybu, např. kolegové vyrazili se zástupci našeho velvyslanectví na cyklistický výlet a na vlastní kůži i sliznicích poznali pekingské ovzduší. Toto prostředí skutečně nepřeje sportovcům zejména ve vytrvalostních disciplínách a venkovních sportech. Pokud se organizátorům nepodaří snížit dopravu na polovinu, asolutně zastavit výstavbu nových ulic a omezit průmyslovou výrobu, tak zde dobré podmínky pro sport opravdu nebudou."

S jakým výsledkem byste byl spokojený co se týče našich reprezentantů v moderním pětiboji?

"Já pevně věřím medaili. Naši sportovci budou jistě dobře připravení, znají své soupeře a navíc univerzialita olympiády snižuje trochu její kvalitu. Není to jako na MS, kde startují všichni bez omezení, tady jdou do soutěže z každé země max. 2 účastníci, takže si nemohou pomáhat např. v šermu rozdáváním bodů apod. V tomto směru je pro nás příznivá situace a tak v medaili doufám a budu za ní hrozně šťastný."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio