David Svoboda jede do Pekingu pro medaili

David Svoboda, foto: ČTK

Výprava našich moderních pětibojařů sice čítá pouze tři členy, ale každý z nich může získat na OH v Pekingu medaili. Mezi muži se to před čtyřmi roky v Athénách povedlo Liboru Capalinimu. Aktuální českou jedničkou je však David Svoboda, který je světovým rekordmanem, dvojnásobným juniorským mistrem světa a v červnu získal v Budapešti i stříbrnou medaili na seniorském světovém šampionátu.

David Svoboda získal 1. června na mistrovství světa v Maďarsku stříbrnou medaili, foto: ČTK
Máte čerstvě stříbrnou medaili z Budapešti, znamená to, že půjdete do olympijského závodu s medailovými ambicemi?

"Chtěl bych na olympiádě potvrdit svou letošní výkonost, bylo by špatné, kdybych jako stříbrný z MS nechtěl na OH získat medaili."

Bude ten olympijský závod lehčí díky kvótám, kdy každá reprezentace může vyslat do závodu pouze dva reprezentanty?

"Bude jednodušší pouze v uvozovkách, protože se to vyváží jinými faktory, jako mediální tlak, časový posun a klimatické podmínky. Nebude to snadné."

Může vás jako mladého závodníka při olympijské premiéře nějak rozhodit předstartovní nervozita?

"Napadlo mě to, ale na druhou stranu se toho nebojím."

V Pekingu by měla přijít ještě větší návštěva, než na nedávné fotbalové Euro. Vyhecuje vás to nebo to bude ještě větší psychický tlak?

"Mě to jednoznačně více vyhecuje. Já se na to těším, čím více diváků, tím lépe závodím, takže na tom můžu jedině získat."

Líbí se vám Peking?

"Nijak zvlášť. ád se tam podívám, ale v žádném případě bych tam nejel na dovolenou."

Obáváte se tam něčeho?

"Funkcionáři nás upozorňují na špatné ovzduší, velké horko, časový posun, takže jsme na to připravení, protože víme do čeho jdeme. Nedá se říct, že bych se něčeho obával, spíše převažuje těšení se na olympijský závod."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio