Mistr světa v moderním pětiboji nejede na OH

Michal Sedlecký, foto: ČTK

Sportovní vrchol roku v podobě OH v Pekingu se blíží, ovšem ne všichni reprezentanti se na něj probojovali. Černý Petr vyšel i na našeho mistra světa v moderním pětiboji Michala Sedleckého. Tomu už podruhé v kariéře protekla olympijská nominace mezi prsty, ale ani po této ráně osudu se český reprezentant nehodlá vzdát.

Michal Sedlecký, foto: ČTK
Michal Sedlecký pociťuje směrem k OH v Pekingu hořkost, neboť kvalifikační kritéria má splněna, leč mezinárodní pětibojařská federace povoluje start jen dvěma závodníkům z každé země a do této národní kvóty se náš reprezentant nevešel.

"Bohužel to omezení ze strany světové federace je blbé, protože i když jste nahoře, tak se na olympiádu kvůli svým kolegům nedostanete a máte zavřené dveře. Takový je ale zkrátka sport, třeba to vyjde v příští sezóně."

Na pětibojaře je však Sedlecký ve svých 29-ti letech ještě mladý a tak může reálně doufat, že se na vrcholný sportovní svátek např. podívá za čtyři roky, kdy olympiádu pořádá Londýn.

"Olympiáda je pro mě velkou motivací, protože jsem na takovém klání ještě nestartoval. Chtíč reprezentovat svou zemi na tak obrovské akci je u mě velký."

V moderním pětiboji je to často velká loterie - jednou vyhrajete a podruhé skončíte dvacátý. V čem se lišil závod, kdy jste dosáhl na titul světového šampiona od jiných závodů?

"V přípravě žádné rozdíly nebyly. Každý závodník má nějaké problémy, se kterými se vyrovnává. Někdy to jde lépe a jindy hůře. Samozřejmě škodí, když si na sebe vytváříte zbytečně velký tlak nebo se bojíte. Celkový výsledek ovlivňují drobnosti, ale já se v tom závodu cítil úplně normálně a spíše se s tím nesrovnali někteří soupeři."

Michal Sedlecký, foto: ČTK
Mistr světa z Palo Alta 2002 nemá narozdíl od mnoha svých kolegů oblíbená kolbiště, kde by se mu pravidelně dařilo. V tomto směru spíše preferuje časový harmonogram jednotlivých akcí.

"Mně je to jedno, v jaké části světa se konají závody. Spíše se jedná o časové nuance, aby nebyl člověk ve spěchu a stresu a měl čas se v klidu připravit na danou disciplínu. Naopak jsou zase někdy zbytečné časové prostoje. Pro mě je ideální, když to na sebe plynule navazuje a jestli je to na východě nebo na západě, tak to neřeším."

Michal Sedlecký se k modernímu pětiboji dostal úplnou náhodou.

"Když jsem končil plaveckou školu, tak přišli dva pětibojaři a udělali nábor. Představili jednotlivé disciplíny a pozvali x žáků na takový den otevřených dveří. Šlo nás tam víc, ale zůstal jsem jediný. Ten sport se mi líbil, navíc jsem v něm mohl nadále využívat plavání a také mě podržel dobrý trenér Jan Bártů, u kterého jsem začínal. Takže dobrá škola."

Od bývalého plavce by člověk očekával, že jeho nejoblíbenější disciplínou bude právě plavání, jenomže...

"Je to paradox, v dorostencích jsem dobře plaval, ale plavci specialisté jsou vysocí a mají ve vodě jiné páky než já, který výšku nenabral, takže moc výtečný plavec nyní nejsem. Rozhodně však plavání v mém podání není žádný propadák. Nejoblíbenější disciplínu v pětiboji nemám. Střídá se to. Jednou máte chuť na jednu disciplínu a potom zase na jinou. V tom je moderní pětiboj dobrý, protože není monotóní. Máte daleko více možností přípravy, než specialisté, kteří mají jen jednu disciplínu."

Při neúčasti na olympiádě čekají Sedleckého v letošní sezóně už jen dva velké závody - ME v Moskvě a poté podzimní finále SP.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio