Olympic Watch vyhlašuje adopci čínských politických vězňů

Foto: ČTK

Olympijské hry v Pekingu, které již brzy začnou v Pekingu, jsou předmětem kritiky obhájců lidských práv. Připojují se k nim i Češi. Například český olympionik a juniorský mistr Evropy v běhu na 3000 metrů překážek Jakub Holuša se objevil mezi signatáři petice, která vyzývá Čínu k mírovému řešení situace v Tibetu. Jinou možnost dává sportovcům česká občanská iniciativa Olympic Watch.

Ve výboru Olympic Watch je i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, Jan Ruml, Jiřina Šiklová a také někteří zahraniční politici, umělci a vědci, například Mario Vargas Llosa. Výkonného tajemníka Petra Kutílka se ptám, co je postatou jejich kampaně Adopce 2008.

"Nabídnout sportovcům možnost vyjádřit přímo v Pekingu podporu lidem, jejichž lidská práva čínská vláda porušuje. My těm jednotlivým národním týmům nabízíme k adopci jednotlivé politické vězně, vězně svědomí nebo obránce lidských práv v Číně, kteří jsou čínskou vládou perzekvováni. A sportovci i funkcionáři jednotlivých národních týmů mají potom možnost různými způsoby podle svého uvážení vyjádřit podporu těmto lidem. Mimo jiné jim navrhujeme, aby se dotazovali svých hostitelů, jak je s těmito lidmi zacházeno, případně aby se vyjádřili ve prospěch jejich propuštění, nebo aby se pokusili se svolením čínské vlády je navštívit ve vězení. Případně aby jim také veřejně na tiskových konferencích nebo jinde věnovali své medaile."

Sportovci se chtějí koncentrovat na svůj sportovní výkon, mají zájem o vaši kampaň? Máte už nějaké reakce od sportovních týmů?

Petr Kutílek
"Sportovci samozřejmě jedou především závodit, proto jsme také jako jiné organizace na podporu lidských práv nevolili bojkot olympiády. My jsme tuto kokrétní kampaň spustili teprve před několika dny, takže zatím ještě konkrétní odpovědi nemáme, ale doufáme, že do začátku olympiády či do tohoto víkendu se k nějakým reakcím dostaneme."

Co bude po olympiádě? Skončíte nebo budete pokračovat ve sledování Číny jako takové nebo jiných olympiád?

"Naše organizace byla založena právě kvůli té olympiádě v Číně a kvůli tomu, jaké veřejné závazky čínští představitelé dali, když se o tu olympiádu ucházeli. Přiznám se, že v současné době se plně koncentrujeme na to, abychom vedli čínské pořadatele ke zodpovědnosti za jejich sliby, a až po skončení olympiády se soustředíme na to, jakým směrem se potom pohneme dál. Vy jste správně naznačil dva možné cíle. Jednak se blíží zimní olympiáda v Soči a situace lidských práv v Rusku také není příliš optimistická, čili to je jedna z možností, a druhá možnost jsou lidská práva v Číně, kterým se bezpochyby budeme nějakým způsobem věnovat."