Lidé před čínským velvyslanectvím v Praze demonstrovali na podporu Tibetu

Demonstrace v Praze, foto: ČTK

Kolem pěti set lidí se sešlo v neděli večer před čínským velvyslanectvím v Praze, aby tu protestovali proti násilnému potlačování lidských práv v Tibetu. Při nepokojích v tibetském hlavním městě Lhase zahynulo v minulých dnech podle nepotvrzených zdrojů až osmdesát lidí. Proti postupu Číny v Tibetu se o víkendu demonstrovalo i na dalších místech ve světě.

Protesty v Tibetu,  foto: ČTK
Protesty v Tibetu jsou největší za posledních dvacet let. Tibeťané se bouří proti tomu, že Čína soustavně porušuje jejich lidská práva a ničí tradiční tibetskou kulturu a náboženství. Největší nepokoje vypukly v pátek, kdy Tibeťané začali vypalovat čínské obchody v Lhase. Místní policie ale demonstrace tvrdě potlačila. Počet obětí se pohybuje od deseti podle čínských zdrojů až po osmdesát podle tibetské exilové vlády. Čína však na situaci ve Lhase uvalila přísné informační embargo. Právě nedostatek hodnověrných zpráv o vývoji v Tibetu kritizoval v neděli premiér Mirek Topolánek:

"Za prvé nám chybějí informace a za druhé v kontextu diskuse minulého týdne je porušování lidských práv v Tibetu problém."

Ministerstvo zahraničních věcí násilí na pokojných a neozbrojených demonstrantech odsoudilo.

"Řešení silou podle nás vede pouze k dalšímu zhoršení situace, a proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti. Jsme přesvědčeni, že součástí řešení je svobodný přístup k objektivním informacím o tom, co se v Tibetu děje,"

Demonstrace v Praze,  foto: ČTK
citovala stanovisko ministra Karla Schwarzenberga, který je v současné době na léčení v zahraničí, jeho mluvčí Zuzana Opletalová. Opozice má však opačný názor. Podle lídra sociálních demokratů Jiřího Paroubka záleží jen na Číně, jak se k protestům v Tibetu postaví:

"Tibet je po mnoho generací integrální součástí Číny, takže je věcí Číny, jakým způsobem ty věci řeší."

Šéf komunistů Vojtěch Filip šel ještě dál, když v nedělních Otázkách Václava Moravce vyčetl předsedovi Strany zelených Martinu Bursíkovi, že jeho strana před týdnem na budově sněmovny vyvěsila tibetskou vlajku. Cizí vlajky podle něj nemají na sněmovně viset.

Martin Bursík a Kateřina Jacques,  foto: ČTK
"To je státní budova a tak se naposledy zachovali Sládkovi Republikáni."

Zelení podpořili Tibet i na nedělní demonstraci před čínskou ambasádou v Praze. Zúčastnili se jí jak Martin Bursík, tak šéfka poslaneckého klubu Kateřina Jacques:

"Tibeťané vyjadřují svobodnou vůli. Je to jejich právo, které my po letech nesvobody a omezování jejich práv považujeme za zcela legitivmní. Myslíme si, že to násilně potlačování je zcela nepřijatelné."

Podobné protičínské protesty proběhly i jinde ve světě. Významné světové osobnosti včetně sportovců požadují bojkot letních olympijských her v Číně. Podle prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Roggea by ale bojkot nic nevyřešil, jen by potrestal samotné sportovce. O bojkotu neuvažuje ani šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Neví ani o tom, že by o své neúčasti na hrách uvažoval některý z českých olympioniků.