Ministr Schwarzenberg se vyslovil pro politický bojkot zahájení letní olympiády v Pekingu

Foto: ČTK

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se v Paříži vyslovil pro politický bojkot zahájení letní olympiády v Pekingu a pro přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy Evropskou unií na nejvyšší úrovni.

Karel Schwarzenberg, foto: ČTK
"Všechny evropské národy by měly mít dostatečné poučení z toho, jak Hitler když uspořádal olympijské hry v Berlíně z toho těžil. Přiznejme, že měl báječnou propagandistku, filmařku Leni Reifenstahl. Ten film o olympiádě byl vynikající, takové zneužití olympijské myšlenky pro propagaci diktatur by se nám už nemělo stát."

Foto: ČTK
Účast na olympijském ceremoniálu už předem odmítli britský premiér Gordon Brown a polský ministerský předseda Donald Tusk. Nezúčastní se ho ani český prezident Václav Klaus nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Oba politici však zdůraznili, že se v jejich případě o bojkot nejedná. O návštěvě údajně neuvažovali ani dříve. K bojkotu ceremoniálu olympiády vyzvali také kandidáti na amerického prezidenta.

Cestu olympijské pochodně provázejí v Evropě i v San Francisku mohutné protesty. Demonstranti dávají najevo nesouhlas s čínskou politikou na poli lidských práv a vyjadřují podporu úsilí za uvolnění režimu v Tibetu. Například v Londýně bylo zadrženo nejméně třicet pět lidí, mezi nimi i dva muži, kteří se pokusili uhasit olympijský symbol pěnovým přístrojem. Ještě větší protesty se odehrály ve Francii.

Foto: ČTK
Zdejší tisk označil pondělní cestu olympijské pochodně za "fiasko po všech stránkách". Pařížské úřady minimálně dvakrát přerušily a zkrátily olympijskou štafetu. Čína narušení trasy ostře odsoudila. V olympijské štafetě v Paříži byl rovněž český volejbalista Jiří Novák. Jako jednomu z posledních se mu ještě pochodeň dostala do ruky, než ji čínští organizátoři kvůli protestujícím nařídili zhasnout a štafetu přerušit.

"Naivně jsem si myslel, že to bude takový pohádkový příběh, kdy člověk ponese olympijský oheň a bude všem mávat a všichni budou mávat na něj. Nakonec to byl spíše takový hon na divokou zvěř, kdy nás drželi až do poslední chvíle v autobuse. Na start úseku nás vyložili až na poslední chvíli před přiběhnutím předcházejícího běžce, abychom se na tom místě moc dlouho nezdržovali a z bezpečnostních důvodů aby byl klid,"

Foto: ČTK

Demonstrace za práva Tibetu, foto: ČTK
řekl jeden z olympijských běžců v Paříži, český volejbalista Jiří Novák. Agentury spekulují, kdo jsou čínští "muži v modrém", strážci olympijské pochodně. Organizátoři pekingských olympijských her jim říkají "průvodci plamene". Ale vojenské chování naznačuje jejich skutečný původ, napsala například agentura AP. Běžci s pochodní tyto členy ochranky kritizují za agresivní chování. Zmatek kolem pochodně vládl i v americkém San Francisku. Přísná bezpečnostní opatření sice předešla vážným srážkám s demonstranty, ale zároveň poznamenala důstojnost obřadu.

Je otázkou, jak budou olympijské hry bojkotovat politici. Sportovci se už dohodli, že se her účastní a zároveň vyzvali Čínu k mírovému řešení konfliktu v Tibetu. A jak se na účast svých sportovců na olympiádě dívají Češi? Více než čtyři pětiny dospělých účast českých sportovců podporuje. Vyplývá to z průzkumu agentury Empirica. I přes celosvětovou kritiku kvůli nedodržování lidských práv v Tibetu a Číně se pro účast českých sportovců na olympiádě jednoznačně vyslovilo 48 procent lidí. Spíše ano řeklo dalších 36 procent. Podle autorů průzkumu lidé více oddělují politiku od sportu nebo si to tak sami zdůvodňují. Pouze pět procent se vyslovilo jednoznačně proti účasti českých olympioniků na letních hrách v Číně.