Vysokoškolské odbory pohrozily protesty

pečeť University Karlovy

Finanční krize vysokých škol se stále prohlubuje. Jejich představitelé se na jaře s ministerstvem školství dohodli na zvýšení rozpočtu o dvě miliardy korun. Školy pak díky záruce ministra školství Eduarda Zemana přijaly více studentů. Nyní ale na jejich přípravu nemají peníze, zmíněné dvě miliardy nejsou ani v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Pokračuje Kateřina Brezovská.

Podle rektora pražské Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma, který v této situaci zvažuje rezignaci, je současná krize školství důsledkem dlouhodobé neochoty politiků přistoupit k reformě českého školství.

"Je to politické rozhodnutí, je to rozhodnutí politické reprezentace tohoto státu. Samozřejmě v první řadě vlády, ale hned v druhé řadě zase parlamentu a dalších."

Na akademické půdě zatím sílí hlasy, které požadují odstoupení ministra školství Eduarda Zemana. Ve čtvrtek se k nim připojil i Akademický senát olomoucké Univerzity Palackého. Jak Radiu Praha řekla rektorka univerzity profesorka Jana Mačáková, vedení univerzity svolalo na příští týden protestní setkání.

"Na 10. října svoláváme protestní setkání, kde budeme o kritické situaci ve financování vysokých škol informovat všechny přítomné a posoudíme jaké další kroky udělat. My jsme zatím nechtěli sáhnout k větším nátlakovým akcím. Protože nám připadalo, že být jako železničářské odbory nebo autodopravci, se pro vysoké školy nehodí. Ale pokud se ta situace nevyřeší v dohledné době, budeme muset k nějakým nátlakovým akcím sáhnout."

Jak dále uvedla profesorka Mačáková, olomoucká univerzita ani letos nebude mít dostatek peněz na nákup nového vybavení učeben, výpočetní techniky, na zahraniční stáže pedagogů a studentů, ani na nárůst mezd. Navíc škola hrozí, že pokud potřebné finance vláda v rozpočtu na příští rok nenajde, bude muset snížit počty studentů, které bude příští rok přijímat do prvních ročníků.

"Teď Vědecká rada Univerzity Palacekého přijala doporučení abychom pro příští příjimací řízení snížili počty přijímaných studentů na úroveň dotace. Jinak každoročně přijímame studentů víc než kolk nám jich ministerstvo školství hradí."

Za současnou krizi je podle profesorky Mačákové odpovědný ministr školství Eduard Zeman. Jeho odstoupení požadovali už dříve zástupci České konference rektorů nebo Studentské komory Rady vysokých škol. Ministr to ale odmítá.

"Má reakce může být v tuto chvíli asi jen taková, že tyto záležitosti nejsou zdaleka uzavřeny. Ano, svou demisi mohu podat kdykoliv, ale k čemu to pomůže."

Podle ministra školství není tedy ještě záležitost s chybějícími miliardami uzavřená. Bitva o rozpočet na příští rok ve sněmovně teprve začíná. ˝To není žádný konkrétní slib, že se dvě miliardy podaří sehnat, ale také nikde není psáno, že se to nepodaří,˝ uvedl ministr Zeman. Kde chce peníze vzít, neupřesnil. V okamžiku, kdy poslanci neposílí rozpočty vysokých škol o požadované dvě miliardy korun, zahájí vysokoškolské odbory razantní protestní akce. Hrozí tedy, že se na vysokých školách bude poprvé od listopadu 1989 stávkovat. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr slíbil vysokoškolským odborům podporu a navrhl, aby školy peníze získaly snížením výdajů na armádu.