Výstava přibližuje tragický osud generála Píky

Foto: ČTK

Před šedesáti lety proběhl proces s generálem Heliodorem Píkou. Někdejší legionář, diplomat a přední představitel zahraničního odboje v době 2. světové války byl ve vykostruovaném procesu viněn z velezrady a špionáže, odsouzen k smrti a popraven. Generálu Píkovi je věnována výstava, která byla v úterý otevřena na Univerzitě obrany v Brně.

František Hanzlík, foto: autorka
Výstavu s názvem Tragický osud vlastence připravila Univerzita obrany ve spolupráci se Slezským zemským muzeem. Historik František Hanzlík z Univerzity obrany výstavu krátce představil.

Milan Píka, foto: ČTK
"Ta výstava je věnována tragickému výročí popravy generála Píky v roce 1949. Ta výstava zahrnuje časově fakticky období od 1. světové války, kdy byl Heliodor Píka francouzským legionářem, až po vykonání toho rozsudku smrti 21. června 1949. Jsou tam některé nové, doposud nezveřejněné věci nejen z II. světové války, kdy zejména moskevské vedení komunistické strany v čele s Klementem Gottwaldem intrikovalo proti Heliodoru Píkovi. Je zaznamenáno i sledování Píky od roku 1945 a pak samozřejmě i zákulisí procesu."

Výstava nezapomíná ani na osudy lidí, kteří byli za generálovu smrt zodpovědní, představuje archivní materiály i některé Píkovy osobní věci.

Foto: autorka
"A potom je tady jedna zajímavá tabule. Měli jsme možnost navštívit archiv Čechů a Slováků v zahraničí v americkém Chicagu a tam fungovala odbočka Svazu československých úředníků v exilu, která nesla název generála Heliodora Píky," uvedl při vernisáži František Hanzlík.

Na slavnostním otevření výstavy byl také generálův syn Milan Píka. Kdy podnikl první kroky k rehabilitaci svého otce?

"Roku 1966 jsem navštívil generála Svobodu a požádal jsem ho o jeho stanovisko ke kauze generála Píky. On mi pověděl:´Tvůj otec byl dobrý vlastenec, dobrý voják, čestný člověk a dělal jen to, co mu kázala jeho přísaha a zákon. Třeba teď je vhodnější doba, aby jsi požádal o jeho rehabilitaci případně o obnovu procesu."

Foto: ČTK
V obnoveném procesu byl Heliodor Píka v roce 1968 rehabilitován.

Plukovník František Kaplan žije už dlouhá léta ve Velké Británii, generála Píku poznal jako kluk a vzpomínal na něj jako velkého vlastence a výjimečnou osobnost.

František Kaplan, foto: autorka

"Já jsem se s ním setkal v roce 1934 v Bukurešti, můj otec tam byl přemístěn na vyslanectví. Od té doby jsme s ním byl víceméně ve styku. To byl zvláštní člověk, zvláštní z tohoto důvodu, že on byl vojenským přidělencem, vysoká osoba na velvyslanectví, ale byl tak přístupný, jednal s vámi, jak kdybyste byl jemu rovným. Věc, na kterou stále vzpomínám bylo, že jsem ho vždycky slyšel dřív, než jsem ho viděl. On měl úřad v budově před dvůr, a když přes ten dvůr šel, tak ty metály, ty vyznamenání, co měl, cinkaly, že ho bylo slyšet dřív, než ho bylo vidět."

Výstavu Tragický osud vlastence, včetně generálových "metálů", je možné si v Brně prohlédnout až do 31. srpna.