Výtvarník vymyslel pro starší cyklisty helmy v podobě rádiovek

Foto: www.ondrejstanek.wz.cz

Barety přezdívané rádiovky, kdysi tak rozšířené a populární, už dávno vyšly z módy. Na moravském venkově však nejsou ničím výjimečným. A teď se staly inspirací i výtvarníkovi Ondřeji Staňkovi. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Rádiovky - barety s jakousi malou anténkou - si oblíbili někteří senioři, které ani pestrá tržní nabídka pokrývek hlavy nepřiměla ke změně vkusu a stylu. Právě pro důchodce vymyslel a zhotovil výtvarník Ondřej Staněk speciální cyklistické helmy. Napadlo ho to poté, co slyšel o vyhlášce, podle které měli mít všichni cyklisté helmy. Když viděl na kole starší lidi, nedokázal si představit, že by si nasadili na hlavu současné supermoderní typy. A proto se rozhodl předvést v brněnské Galerii mladých svoji novou kolekci helem - rádiovek.

"Jsem z menšího města a tuhle pokrývku hlavy znám už od svého dětství z okolí. Přijde mi jako typický prvek seniorů té doby, kdy jsem byl dítě. Teď už to tak asi není."

Jaké jsou ohlasy na rádiovky?

"Až mě trochu překvapilo, že ohlasy na výstavu to točily hlavně kolem rádiovek. Ne že by mě to nějak mrzelo. Spíš mě to překvapilo. Takže ohlasy byly veskrze kladné."

Kdo považuje rádiovky za symbol nevkusu a křupanství, možná změní názor při pohledu na blýskavé Staňkovy prototypy opatřené diodami. Výtvarník nabízí dokonce různé modely.

Tahle aerodynamická helma Speed je "pro důchodce, kteří si nenechají nic utéct", radiovka Woodman z laminátové imitace dřeva je určena pro práci v lese a rádiovku Shark s výřezy napodobujícími žraločí žaberní štěrbiny navrhnul Staněk pro rybáře, aby budili před rybami opravdový respekt. Výtvarník, který v Brně studuje sochařství, si myslí, že by si helmy-rádiovky senioři jistě oblíbili, jenže zatím se nenašel žádný odvážný podnikatel, který by spustil sériovou výrobu.

"Obávám se, že asi ne. Potřeboval jsem popruhy, řemínky a přezky, tak jsem oslovil jednu začínající firmu na výrobu přileb s tím, že se tuto přilbu pokouším nadesignovat. Neřekl jsem jim ale, o co mi jde. Když jsem jim potom poslal nějaké podrobnější fotografie, tak byli trochu zaraženi. Zpočátku vypadali, že by něco chtěli, ale potom už ne."

Helmy nejsou jedinou Staňkovou prací, která vychází z koloritu moravského venkova. Jindy si vzal do parády fenomén tlačenky, oblíbené zabijačkové pochoutky. Z polyesteru a dřeva vyrobil asi desítku tlačenek, které nemají na řezu obvyklý vzorek masa a rosolu, ale vzor odpovídající různým uměleckým směrům. Návštěvníci galerie se tak mohli přesvědčit, jak by asi tlačenku pojal pravěký, gotický či barokní umělec, jak Pablo Picasso v kubistickém období nebo avantgardní Kasimir Malevich.