Vyznamenání bez ceremoniálu, Hrad v barvách trikolory, Česká centra zahrají Novosvětskou

K předávání státních vyznamenání 28. října patří neodmyslitelně ceremoniál, letos z důvodu šíření koronaviru nebude. Ilustrační foto: ČT

V Česku je dnes státní svátek - den vzniku Československé republiky. Kvůli pandemii koronaviru odložil prezident Miloš Zeman předávání vyznamenání na příští rok. Česká centra budou vysílat Dvořákovu Novosvětskou.

Každý rok doprovází předání státních vyznamenání ceremoniál,  letošek však bude výjimkou. Ilustrační foto: Filip Jandourek,  archiv ČRo

I když tradiční ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu letos nebyl, prezident Miloš Zeman vyznamenání 38 osobnostem udělil. Ocenil válečné veterány či zástupce armády, policie, hasičů i zdravotníků za jejich boj proti epidemii koronaviru. Řády a medaile jim chce předat až příští rok.

Podle očekávání nejvyšší státní vyznamenání in memoriam obdržel zpěvák Karel Gott. Mezi oceněnými není Jaroslav Kubera, který zemřel v lednu ve funkci předsedy Senátu. Zeman mu slíbil udělit Řád bílého lva, vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít.

Nejvyšší státní vyznamenání dostali bojovník z východní fronty druhé světové války Miloslav Masopust a in memoriam váleční letci František Chábera a Josef Koukal, oceněn jím byl i legionář, odbojář a oběť justiční vraždy komunistického režimu Heliodor Píka. Jak již dříve Zeman avizoval, udělil jej i končícímu ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie.

Hrad byl nasvícen v barvách české trikolory

Řád bílého lva | Foto: Eva Turečková,  Radio Prague International

Zeman dříve označil případné zrušení slavnostního večera u příležitosti vzniku Československa za urážku státního svátku, ceremoniál chtěl v omezené míře zachovat. Vyznamenání mají v Československu tradici již od roku 1922, kdy byl zřízen Československý Řád bílého lva.

Zrušit předávání vyznamenání se prezident rozhodl po setkání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Státní svátek se Hrad rozhodl připomenout slavnostním střídáním hradní stráže, hymnou a nasvícením v barvách české trikolory.

Státní svátek připomenou Česká centra Dvořákovou Novosvětskou

Zdroj: archiv Českých center

Dvořákova Novosvětská zazní 28. října prostřednictvím streamu Českých center v metropolích na třech kontinentech. Přenášet se bude historický záznam symfonie známé také pod názvem Z Nového světa pod taktovkou dirigenta Václava Neumanna.

Začátek vysílání se plánuje na 18:00 středoevropského času, uvedla mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Socha Antonína Dvořáka v Nelahozevsi | Foto: PatrikPaprika,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0

Slavná symfonie Antonína Dvořáka měla svou světovou premiéru v newyorské Carnegie Hall v roce 1893. Představila ji Newyorská filharmonická společnost pod vedením Antony Seidla a její přijetí bylo triumfální. Novosvětská patří k nejznámějším symfoniím, je pevnou součástí repertoáru symfonických orchestrů a dirigentů po celém světě. V Praze zazněla skladba až o rok později, její provedení v Národním divadle osobně dirigoval Antonín Dvořák.

Koncert ke 100. výročí Novosvětské dirigoval Václav Neumann a sledoval prezident Václav Havel

Partitura Dvořákovy Novosvětské | Zdroj: public domain

Ke 100. výročí newyorské premiéry v roce 1993 zazněla Dvořákova Novosvětská v Rudolfinu, v podání České filharmonie, pod vedením jejího šéfdirigenta Václava Neumanna, jehož 100. nedožité narozeniny se letos připomínaly.

Záznam z tohoto slavnostního koncertu z 11. prosince 1993, kterého se zúčastnil také tehdejší prezident Václav Havel, zhlédnou diváci v Evropě, Asii a Americe. Stream v délce 49 minut mohou diváci sledovat na facebookových stránkách Českých center v ČR i zahraničí (http://www.facebook.com/Ceskacentra).