Generálové, umělci, sportovci a poprvé i papež. Prezident letos ocenil 56 osobností
Podruhé za svůj mandát udělil a propůjčil prezident Petr Pavel státní vyznamenání. Ve Vladislavském sále Pražského hradu při oslavách 106. výročí vzniku samostatné republiky ocenil letos 56 osobností. Ve slavnostním projevu mimo jiné řekl, že společnost by se jimi měla inspirovat a nepodléhat apatii.
„Oslavme to, že svoji zemi i její budoucnost máme ve vlastních rukou. Formujeme ji tím, jak jednáme, podle jakých hodnot a kritérií se rozhodujeme, o co usilujeme a s jakým odhodláním za tím jdeme. Až příliš často v posledních letech slýcháme, že chceme věci zcela protichůdné, že nás představy o světě rozdělují na dva nesmiřitelné národy. Já stále pevně věřím, že to není pravda,“ uvedl prezident Petr Pavel na začátku ceremoniálu.
Nejvyšší ocenění českého státu - řád Bílého lva - propůjčil prezident letos celkem čtyřem lidem. In memoriam ho obdrželi generálové a legionáři Sergěj Jan Ingr, který byl ministrem národní obrany londýnské exilové vlády a též velvyslancem v Nizozemsku, a František Moravec, brigádní generál a legionář, velitel vojenské zpravodajské služby za druhé světové války a člen exilového vojenského odboje.
Dále řád prezident propůjčil tanečníkovi a choreografovi Jiřímu Kyliánovi a architektce Evě Jiřičné. Prezident jí ocenění udělil za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti kultury. „Samozřejmě jsem velmi vděčná. Celý život jsem dělala, co dělám ráda. Měla jsem to štěstí, že se mi podařilo mít profesi, ve které je opravdu každý den ponaučením, novou zkouškou, novým poznáním lidí. A já tu profesi opravdu miluju,“ přiznala světoznámá architekta, která žije a pracuje střídavě v Praze a v Londýně, kam v roce 1968 nuceně emigrovala.
Řád Tomáše Garrigua Masaryka dostali například někdejší signatáři Charty 77 - vysokoškolský učitel Daniel Kroupa a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová a také diplomat Karel Kovanda. Stejné ocenění dostal od prezidenta Pavla také bývalý papež Jan Pavel II., občanským jménem Karol Wojtyla. Poprvé se stalo, že český prezident ocenil vyznamenáním i papeže. Podle Pavla si to zasloužil mimo jiné tím, že sehrál mimořádnou roli v období pádu komunistických režimů ve střední Evropě.
Medaili za hrdinství prezident ocenil sedm osobností. In memoriam Josefa Keprta, československého pilota působícího za druhé světové války v britském letectvu. Stejné ocenění si na Hradě převzal také Lukáš Hirk, který působil v Afghánistánu. A po těžkém zranění se teď věnuje para sportu. In memoriam prezident vyznamenal Karla Kučeru, který při ruské agresi na Ukrajině padl u Bachmutu.
Medaili za hrdinství dostal pracovník autoservisu Lukáš Dudík, který pomáhal cestujícím při nehodě vlaku s kamionem. Oceněn byl i vlakvedoucí Roman Juřena, který umožnil evakuaci lidí z havarovaného hořícího vlaku. Medaili si odnesla i učitelka Kateřina Laluhová ze základní školy v pražských Horních Počernicích, která vyvedla všechny žáky třetí třídy z učebny, ve které se následně zřítil strop.
Státní vyznamenání dostalo od prezidenta Petra Pavla několik kulturních osobností. Mezi nimi například zpěvák a lídr kapely Olympic Petr Janda, zpěvačka Marie Rottrová a opěrní pěvkyně Dagmar Pecková. Z řad herců prezident ocenil Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo in memoriam Luďka Munzara s Janou Hlaváčovou. Ocenění z rukou prezidenta převzala také herečka Daniela Kolářová či dokumentaristka Helena Třeštíková. Všichni dostali medaili za zásluhy 1. stupně. Stejně jako spisovatelky Radka Denemarková a Karin Lednická.
Medaili z rukou hlavy státu obdrželi také polská filmová režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová, kameraman a fotograf Vladimír Smutný, sochař, malíř a tvůrce multimediálních projektů Jiří Sozanský nebo spisovatel, dramaturg i hudebník Jaroslav Rudiš.
Sportovci i neziskovky
Medailemi za zásluhy Pavel ocenil i sportovní osobnosti. Ocenění si převzali například hokejový útočník a dvojnásobný mistr světa Roman Červenka, nebo dvojnásobný olympijský vítěz a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor. Prezident ocenil také Štěpánku Hilgertovou, dvojnásobnou olympijskou vítězku a několikanásobnou mistryni světa ve vodním slalomu. Medaili za zásluhy dostal od Pavla i cyklista Zdeněk Štybar.
Státní vyznamenání dostali také představitelé médií - například bývalý ředitel České televize Petr Dvořák, nebo in memoriam novinář a komentátor Daniel Anýž. Řád Tomáše Gariggua Masaryka udělil prezident in memoriam Pavlu Pecháčkovi, novináři Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky.
Ocenění si za pomoc při letošních povodních převzal také ředitel Českého hydrometeorologického úřadu Mark Rieder.
Prezident ocenil i některé představitele neziskových organizací. Například Zdeňku Prokopovou, která se svou sestrou založila organizaci ROSA zaměřenou na pomoc obětem domácího násilí. Ocenění si převzala také Radka Vernerová, zakladatelka organizace Dům pro Julii. Ta se zaměřuje na dětskou paliativní péči. Vyznamenána byla i Kateřina Šédová, lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono, která je zaměřena na vzdělávání veřejnosti v oblasti prevence závažných onemocnění.
Na Hrad letos přišly stovky nominací, třeba pro bývalého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu nebo bývalou první dámu Dagmar Havlovou. Ty prezident nevybral. Celkem prezident ocenil o šest méně osobností než loni. Rekord drží Václav Havel s téměř 90 oceněnými v roce 1998.