Waldesova sbírka se vrací dědicům

průmyslník Jindřich Waldes

Národní galerie v Praze vrací další část proslulé Waldesovy sbírky. Dědicové průmyslníka Jindřicha Waldese tak po více než šedesáti letech získají zpět kolekci několika set grafik a kreseb českých umělců 19. a 20. století. Více informací má Milena Štráfeldová.

Sbírka Jindřicha Waldese vznikala v průběhu dvaceti let mezi dvěma světovými válkami. Průmyslník Waldes v ní shromáždil na osm tisíc obrazů, grafik, kreseb i knih především od moderních českých autorů. Základ sbírky tvoří díla malíře Františka Kupky, s nímž se Waldes úzce přátelil. Vzhledem k Waldesovu židovskému původu byla sbírka v roce 1939 zabavena nacisty a po 2. světové válce již zůstala v majetku Národní galerie. Teprve po roce 1996, na základě zákona o zmírnění křivd způsobených holocaustem, dostala rodina Jindřicha Waldese většinu výtvarných děl zpět. Nejvýznamnější části sbírky, především obrazy Františka Kupky ,přitom Národní galerie vykoupila zpátky za zhruba 100 milionů korun. Během několika týdnů dostanou dědicové Waldesovy sbírky její další část. Podle dr. Zuzany Novotné z oddělení grafiky Národní galerie se jedná o pět set grafik a kreseb hlavně českých autorů:

"Je to třeba František Kupka, Preissig, Navrátil od Hanuše Schwaigera tam bude kresba, od Ženíška, od Alše, od Preislera, Švabinského, je tam i Amálie Mánesová. V grafice tam bude také dost věcí, proto to budou i knihy."

Mezi vrácenými díly bude například i kresba Františka Kupky Jízdárna, jejíž cena se odhaduje na jeden až dva miliony korun. Podle generálního ředitele Milana Knížáka ale žádnou z grafik či kreseb Národní galerie tentokrát vykupovat nebude:

"Jsou to sice věci zajímavé, ale Národní galerie samozřejmě musí činit výběr a ta hlavn, důležitá díla již nakoupila."

Podobně jako Waldesova sbírka byla dědicům z Národní galerie vrácena i sbírka dalšího meziválečného sběratele Richarda Moravce. O navrácení tzv. Blochovy sbírky galerie podle slov Milana Knížáka zatím nejedná.