Windows 98 odcházejí do důchodu, zůstávají nostalgické vzpomínky

Windows 98

Tento týden Microsoft definitivně ukončil podporu pro ještě donedávna nejpopulárnější operační systém Windows 98. Právě tento operační systém zřejmě sehrál zásadní roli v přiblížení počítačů běžným lidem v Česku. Je to tedy důvod k nostalgii? O to se zajímal Zdeněk Vališ.

Přesněji řečeno, Microsoft ukončil oficiální podporu pro všechny operační systémy z rodiny Windows 9x, tedy systémů založených na MS-DOSu. Z nich se ovšem nejvíce rozšířil Windows 98, zejména jeho vylepšená verze z roku 1999 Windows 98 SE (Second Edition). Mluvčí Microsoftu Jiří Grund tvrdí, že uživatelů tohoto operačního systému je už málo.

"Není to žádné velké číslo. Jsou to v podstatě domácnosti. Z našich zkušeností vyplývá, že tyto domácnosti většinou ani nemají připojení na internet. Ty počítače, když si koncem devadesátých let pořizovali, tak internet ještě nebyl tolik rozšířen. Většinou je to tedy domácí počítač, který stojí někde v rohu a někdo na něm píše dopisy, které si pak v tiskárně vytiskne. Jsou to jednotky procent uživatelů, které mají počítače s Win98 doma."

Jenže ona to asi nebude tak úplně pravda. Těch uživatelů Win98 může být ještě požehnaně a jsou připojeni i k internetu. Pořízení počítače s Win98 SE například v roce 1999 nemá přece vůbec nic společného s pozdějším připojením tohoto počítače k internetu, a nemusí to být vůbec jen dial-up připojení. S Win98 lze provozovat i ADSL. Správce počítačové sítě Českého rozhlasu Pavel Bureš připomíná, že operační systém Win98 odvedl pro Microsoft na celém světě hodně práce.

Správce počítačové sítě ČRo Pavel Bureš,  foto: Autor
"Podle toho, jak se na internetu statisticky zjišťuje operační systém klientů, tak v podstatě ještě do minulého roku to byl velice využívaný operační systém. Teprve v loňském roce začaly být dominantní Windows XP."

Hodně lidí, kteří si počítač koupili před pěti lety, možná ani necítí potřebu pořizovat si nový operační systém. Zvykli si prostě na Win98, i když u WinXP řadu věcí oceňují, například větší stabilitu systému. Nepoužívají přitom svůj počítač s Win98 jen k psaní dopisů, jak poněkud s despektem uvádí Jiří Grund. Běží jim v tomto operačním systému spolehlivě nejen celá sada třeba Office 2000 i řada kvalitních programů pro úpravu grafiky či zvuku, pouští si v počítači video i DVD a s kvalitní grafickou kartou si mohou troufnout i na různé sofistikované hry. Právě na problém hardwarového vybavení počítače ale upozorňuje Pavel Bureš.

"Pokud člověk vlastní starší počítač, bývá i mnohem vhodnější nainstalovat Windows 98 z toho důvodu, že má nižší nároky na hardware. Naopak Windows 98 může mít problémy s chodem na nejnovějších počítačích. Hodně je to tedy závislé na hardwaru."

Je zde ale jiný problém. Tím, že Microsoft skončil s podporou Windows 9x, nebude už vydávat různé bezpečnostní záplaty pro tyto operační systémy. Mohl by tedy takový počítač, pokud je připojený k internetu, vytvářet potenciální riziko? Jiří Grund z Microsoft říká, že ano.

"Pokud chce takový zastaralý počítač běžet v dnešním moderním světě, v moderní počítačové síti, na internetu s využitím všech jeho funkcí, tak je ten počítač nebezpečný."

Pavel Bureš tuto obavu nesdílí. Domácí uživatel by především měl mít dobře nainstalovaný firewall a aktualizovaný antivirový program.

"Operační systém jako takový těch děr tolik nemá. Díry mají většinou aplikace typu Internet Explorer.Pokud si člověk koupí domů nový počítač, automaticky přejde na nový operační systém, jako je třeba Windows XP. Pokud zůstane u svého starého počítače, který je stále stabilní a funkční, tak myslí, že jde jenom to zvolit si správný antivir, firewall a aktualizovat například prohlížeč. Myslím, že se dá ještě nějakou dobu používat Windows 98."

Těm, kdo už netrpělivě očekávají příchod Windows Vista, musí připadat povídání o systému založeném na dosovské bázi jako vzpomínání na parní lokomotivy v době, když už se po tratích prohánějí Pendolina. Nikdo se samozřejmě nemůže na Microsoft zlobit kvůli tomu, že Windows 9x, tedy 95, 98 a ME, posílá do důchodu. Tyto systémy jsou překonány. Nicméně stojí za připomenutí, že 11. července se přestala psát jedna významná kapitola v historii osobních počítačů. Na časy strávené s Windows 98 zůstanou asi dosti lidem nostalgické vzpomínky, přestože tato "vokna" občas projevovala poťouchlost až zlomyslnost a nutila člověka zoufale obracet oči k nebi, spínat ruce a volat na pomoc svatého Isidora, patrona informačních technologií.