Z krajanského tisku

0:00
/
0:00

Kulturní měsíčník Čechů a Slováků v Rakousku ve svém dubnovém dvojčísle informuje o činnosti krajanských sdružení ve Vídni, jako jsou Akademický spolek nebo Vlastenecká omladina. Přináší i výsledky páté jazykové olympiády z češtiny, která v březnu proběhla v rakouském St. Pölten. Letos se jí zúčastnilo 16 středoškoláků, což je dosavadní rekord. Podmínkou účasti přitom je, že účastníci nejsou rodilí mluvčí a češtinu se začali učit teprve ve škole. Každý ze soutěžících absolvoval zkoušku z interpretace textu, volného dialogu, rozhovoru na předem dané téma a popisu obrázků.

Kulturní měsíčník Čechů a Slováků v Rakousku ve svém dubnovém dvojčísle informuje o činnosti krajanských sdružení ve Vídni, jako jsou Akademický spolek nebo Vlastenecká omladina. Přináší i výsledky páté jazykové olympiády z češtiny, která v březnu proběhla v rakouském St. Pölten. Letos se jí zúčastnilo 16 středoškoláků, což je dosavadní rekord. Podmínkou účasti přitom je, že účastníci nejsou rodilí mluvčí a češtinu se začali učit teprve ve škole. Každý ze soutěžících absolvoval zkoušku z interpretace textu, volného dialogu, rozhovoru na předem dané téma a popisu obrázků. Kromě klasických témat, jako jsou rodina, koníčky nebo trávení volného času se objevily i náročnější otázky, například secesní malíř Alfons Mucha. Zajímavé je, že většina vítězů studuje na obchodních nebo hotelových školách. Porota, ve které zasedali češtináři z Česka i z rakouských škol, ocenila hlavně rostoucí úroveň soutěže a dobrou přípravu jejích účastníků. Kulturní měsíčník také připomíná, že ve dnech 13. - 16. 5. proběhne opět tradiční sraz zahraničních sokolů - Tyršův Oetz.

Pětasedmdesátiny Oty Ulče připomíná Český dialog. O svých setkáních se známým publicistou a spisovatelem, který v 50. letech z místa soudce v západních Čechách uprchl přes východní Německo do Spojených států, píší jeho dlouholetí přátelé - Josef Škvorecký z Kanady a Michaela Swinkels - Nováková z Belgie. V posledním čísle Českého dialogu najdete i recenze knih, jejichž autorky Dana Seidlová nebo Jana Outratová prožily dlouhá léta v exilu. Věra Souradová ze Spojených států píše o tom, jak Velikonoce slaví naši krajané v kalifornském Carlsbadu. Letos jim k tomu zazpíval dokonce i folklorní soubor Liptov, který byl v USA na turné. A v Českém dialogu najdete i rozhovor se zpěvačkou Zuzanou Stirskou. Jako dvanáctiletá účinkovala v pražském Semaforu, počátkem 80. let ale emigrovala do Německa. Na scénu s Jiřím Suchým se znovu vrátila po listopadu 1989.