Z krajanského tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Svobodné Vídeňské listy informují o konferenci, kterou 18. října ve Vídni uspořádaly Kulturní klub Čechů a Slováků v Rakousku a Česká kulturně historická společnost. Konference se věnovala historii české národností skupiny ve Vídni v letech 1945 - 2005.

Svobodné Vídeňské listy informují o konferenci, kterou 18. října ve Vídni uspořádaly Kulturní klub Čechů a Slováků v Rakousku a Česká kulturně historická společnost. Konference se věnovala historii české národností skupiny ve Vídni v letech 1945 - 2005. Zazněly tu přednášky o česko-rakouských vztazích po r. 1989, o přijetí české literatury v Rakousku v 60. a 70. letech minulého století, o vídeňském Sokole nebo o tom, jak v současné době rakouská veřejnost vnímá českou menšinu. Na konferenci se prezentoval i první díl sborníku, který se věnuje historii i současnosti Čechů ve Vídni, jejich spolkové i kulturní činnosti i otázkám emigrace a reemigrace.

Důvodem je to, že daruvarské městské orgány nerespektují zákony o právech národnostních menšin a o používání jejich jazyka a písma. Brání totiž Čechům v Daruvaru, aby plně využívali svých zděděných práv, například dvojjazyčnosti. Nejvyšší chorvatští představitelé včetně prezidenta a premiéra přitom dvojjazyčnost v chorvatském prostředí podporují. Premiér Sanader o problému české menšiny v Chorvatsku jednal letos na jaře i s tehdejším českým premiérem Jiřím Paroubkem při jeho návštěvě Záhřebu. Jednota, časopis českých krajanů v Chorvatsku, potvrzuje, že chorvatská Rada pro národnostní menšiny podala stížnost k Ústavnímu soudu proti městu Daruvar. Zde žije nejpočetnější česká komunita.

Český exprezident tu stráví celkem sedm týdnů přednáškami a odbornými diskusemi, chystá se i veřejná debata s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Americké listy, i v New Yorku proběhla oslava sedmdesátin dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla. V České národní budově na Manhattanu ji uspořádalo místní divadlo Untitled Theater No. 61, které je také pořadatelem newyorské přehlídky Havlových her. Na oslavě se ale podíleli i český generální konzul a České centrum. Přehlídka Havlových dramat byla zahájena 26. října a potrvá až do 2. prosince. Pořadatelé podle listu věří, že autor se alespoň některých představení zúčastní, protože právě teď je hostem newyorské Kolumbijské univerzity.

Říjnový Český dialog přináší rozhovor s Norbertem Auerbachem, jedním z nejúspěšnějších světových filmových producentů, který ovšem vyrůstal na Václavském náměstí v Praze. Jeho paměti "Z Barrandova do Hollywoodu a zpět" líčí jeho cestu z Prahy přes Brazílii do USA. Zde se prosadil ve filmovém průmyslu, na světových filmových festivalech byl jako doma, dnes ale znovu sídlí v Praze, kam se vrátil po r. 1989. V rozhovoru přiznává, že se nyní hodně věnuje i charitě. Například Domovu Sue Ryder v pražské Michli pomáhá s dostavbou nového pavilonu. Prostředky na stavbu získává i od filmových producentů, s nimiž dříve v Hollywoodu pracoval.