Za Prahu čistou

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Čistota, pořádek, bezpečnost - to jsou zřejmě hlavní cíle, kterých chce pražský magistrát dosáhnout zavedením od 1. července nové vyhlášky. Ta sice mnohé nařizuje a zakazuje, ale zatím se nezdá, že by přinesla podstatné změny k lepšímu, pokud za lepší nepovažujeme řadu pokut udělených městskými strážníky, kteří na dodržování vyhlášky dohlížejí. Čeho se týká a jaké jsou na ní názory lidí?

Když jsme nedávno běhali s manželkou po Paříži od jedné historické památky k druhé, byli jsme v jednu chvíli nuceni udělat si přestávku (kterou jsem si nota bene vychutnal) na Martově poli. Vedlejším produktem našeho vyhýbání se všudypřítomným kouskům rozbitého skla totiž byla někým odhozená žvýkačka přilepená na manželčině botě. "To by se mi doma v Praze nemohlo stát!", prohlásila rozhořčeně má paní. "I mohlo,"řekl jsem si v tu chvíli. To jsem ještě netušil, že i Praha se rozhodla vyhlásit podobným nepořádkům válku.

V Praze Vám nyní hrozí pokuta například za krmení holubů, močení na veřejnosti nebo odhazování odpadků na ulici. Některá další ustanovení nové vyhlášky uvedl první náměstek primátora Hlavního města Prahy Rudolf Blažek:

"Na ulicích se nesmí mýt motorové vozidlo, protože to je samozřejmě bráno jako znečištění ulic. Stejně tak je tady uvedeno, že znečištěním ulic se rozumí krmení pro zvířata, stejně tak se to pochopitelně týká výměšků, výkalů a všech takových věcí, které prostě jsou s tím spojené."

Pozor si budou muset dávat také řidiči, kteří vyjíždějí ze staveniště, aby po jejich automobilu nezůstalo na ulici bláto a jiný nepořádek. Jde mimo jiné o spadané plody, listí a kůru, odpad z údržby zeleně, sypké materiály, které může roznést vítr nebo voda, plakáty, reklamy, inzeráty mimo povolené plochy a jakékoliv jiné věci, které mohou narušit čistotu na ulicích a veřejných prostranstvích. Kdo veřejné prostranství znečistí, bude povinen ho neprodleně uklidit. Lidem, kteří předpis poruší, mohou dát strážníci přímo na místě až tisícikorunovou pokutu. V případném správním řízení může postih dosáhnout třiceti tisíc korun.

Vyhláška se samozřejmě vztahuje i na turisty, kteří hojně Prahu navštěvují. Jak ale říká Rudolf Blažek, policie se bude snažit vše vyřešit nejprve domluvou. Podobná vyhláška navíc v Praze platí už přes třicet let a téměř nikdo si jí nevšiml:

"Městská policie dlouhodobě má pokyn, aby v případě kontroly dodržování čistoty na veřejných prostranstvích samozřejmě především používala domluvy a teprve potom přistoupila k nějakým sankcím. Ta vyhláška je v podstatě vyhláškou, která nahrazuje právní předpis, který platí na území Hlavního města Prahy už od počátku 80. let minulého století. Byla to poslední vyhláška, kterou jsme zrušili a upravili její znění aktuálním jazykem. potřebám a situaci."

Český rozhlas těsně poté, co vyhláška začala platit, dal prostor posluchačům, aby vyjádřili své názory na její zavedení. Nabízím Vám některé z nich:

"Já bych k tomu chtěl jenom říct, že to je zase všechno jenom o lidech. Začíná to v rodině, příklady, a vyhlášky se mohou dělat jakékoliv. Děti to vidí u svých rodičů, a když rodiče vědí, jak se chovat, tak to dělají i děti. Já jsem kolikrát měl taky nutkání. Jedu třeba autem, mám například prázdnou krabičku od cigaret, tak co s tím udělat? V člověku je takové nutkání, no, tak se toho zbavím a vyhodím to. Ne, to chce prostě překonat se, nechat to v autě, a už to ty děti vidí. Je to třeba i s různými papírky, když se jde do lesa. Stačí je strčit zpátky do kapsy. Vždyť máme dneska fůry odpadkových košů. Je to opravdu všechno o lidech, o příkladech, a příklady, jak známo, táhnou. Když se s tím začne už v rodinách, tak to ty děti v krvi budou mít. A pak se nebudou muset dělat vyhlášky a pokutovat, protože každý bude vědět, že to je jeho životní prostředí, tady se bude chtít cítit dobře."

"Ono to má ještě asi druhý aspekt, tu zjevnou asociálnost, protože ten nepořádek dává spoustě lidí práci. Říkám to se záměrnou nadsázkou. Všichni se teď určitě budou bavit o tom, jak je to neslušné, jak je špatná žvýkačka odhozená na ulici. Všichni to známe. Nechci tím říct, že pořádek je něco nenormálního, to rozhodně ne, ale když se teď o dovolených podíváte ve všech zemích okolo, mám teď na mysli to "pünktlich" němectví a rakušáctví, tak není jenom o tom, že ti lidé si zrovna na tom dávají záležet, ale i o tom, že tak jsou rozvinuty tyto služby. U nás tyto služby nejsou na stejné úrovni. A je to ve všem. Třeba i v tom, že když pojedete po silnici, tak uvidíte, kolik je nepokosených krajnic, je pak špatný výhled a jsou z toho i bouračky. Ale to už jakoby nikoho nenapadne. Já si myslím, že je to v naši národní povaze, a především zastávám názor, že ve městech si ten, kdo se má starat o služby, dělá takto alibi. Nic jiného. A ty sankce mi tedy přijdou docela kruté."

Objevila se i dobře míněná rada pro kuřáky:

"Nebylo by možné zavést módu, aby kuřáci měli v kapse plechovou krabičku, a do té si ten nedopalek dali?"

Na co se při svých kontrolách strážníci nejvíce zaměří, nám řekl náměstek ředitele pražské Městské policie Ludvík Klema:

"Vyhláška je opravdu namířena pouze proti těm jedincům, kteří nejsou schopni nějakým způsobem sami zhodnotit morální aspekty svého chování, což znamená, že odhazování odpadků je pro ně bohužel běžným jevem. Strážníci se budou také zaměřovat zejména na osoby, které opakovaně v lokalitách známých jak strážníkům, tak Pražanům a návštěvníkům metropole dělají špatný obraz Praze."