Zábradlí oslavilo půl století od první premiéry

Театр на Забрадли

Pražské Divadlo Na zábradlí oslavilo v úterý kulaté výročí svého založení. Od roku 1958 se postupně se rozvinulo ve fenomén, který významně ovlivňoval umělecké dění 60. let u nás. Současné vedení scény rozeslalo pozvánky téměř tisícovce osobností, které za půlstoletí divadlem prošly.

Divadélko vzniklo z iniciativy Ivana Vyskočila, Jiřího Suchého, Vladimíra Vodičky a Heleny Philippové a usídlilo se v prostorách, které předtím sloužily Jednotě katolických tovaryšů nedaleko nábřeží Vltavy. 9. prosince 1958 zahájilo leporelem s písničkami Kdyby tisíc klarinetů. Vyskočil a Vodička zastupovali tuto čtveřici mezi stovkami hostů, kteří přišli oslavit jubileum. Osobně je vítali herci současného souboru v čele s ředitelkou Doubravkou Svobodovou:

Doubravka Svobodová,  foto: ČTK
"My jsme taková neoficiální oslava bez projevů, abychom lidi nezlobili tím, že budou muset stát a poslouchat něco, co oni vědí daleko lépe, oprotože oni jsou ti pamětníci. A čekáme taky, že se od nich v neformálních rozhovorech dozvíme zase další podrobnosti. A připravili jsme pro naše vzácné hosty takové malé prográmky, které ale nebudou dlouhé, aby nezapomněli myšlenku..."

Promítal se film, zněly záznamy ze zvukového archivu, hrál se Platonov v loutkovém provedení v rekordní zkratce. Večírek trval od 4 odpoledne do 4 ráno a v divadle se za tu dobu vystřídalo podle odhadu na 900 gratulantů a pamětníků. Vedení rozeslalo pozvánky 950 lidem, z nich přišlo kolem 500. Téměř kompletně se sešel soubor bývalé pantomimy divadla založené Ladislavem Fialkou. Porevoluční éru Jana Grossmanna však reprezentoval pouze herec Jiří Bartoška. Dostavil se také bývalý kulisák divadla a dramatik Václav Havel. A jeden z herců prvního souboru, který strávil dlouhá desetiletí ve švýcarské emigraci, Jaroslav Vízner.

Václav Havel na oslavě pražského Divadla Na zábradlí,  foto: ČTK
Divadlo dostalo řadu dárků, jeden z nich bude trvale zdobit budovu divadla. Jeho autorem je výtvarník David Černý.

"Je to výtvarný objekt, který visí na fasádě Divadla Na zábradlí. Nám se trošku vyboulila okapová roura do takového zakulaceného bříška a v tom bříšku je embryo, zárodek něčeho, kterému světelně buší srdíčko. Je to symbol něčeho nově vznikajícího, protože jsme se vždycky snažili, aby Divadlo Na zábradlí přicházelo s něčím úplně novým, co se ještě jinde nevyzkoušelo, co je vlastně ještě rizikem. Někdy se to nepovede, ale už ten samotný zrod a to očekávání jsou nejkrásnější,"

říká ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová. Oslavám bude podle ní věnován ještě celý zbytek sezóny. Bohužel vzhledem ke grantové krizi v první polovině roku nemohlo divadlo připravit plánovanu teatrologickou publikaci mapující jeho dějiny.