Začal festival sexuálně odlišných menšin Prague Pride

Prague Pride

Tento týden v Praze probíhá festival Prague Pride, na kterém se setkávají lidé s odlišnou sexuální orientací. Na osm desítek výstav, koncertů, performancí nebo debatních setkání vyvrcholí sobotním karnevalovým průvodem centrem Prahy a koncertem na Střeleckém ostrově. Festival, který získal záštitu pražského primátora Bohuslava Svobody, má ale i své hlasité odpůrce. Patří k nim i prezident Václav Klaus nebo krajně pravicově orientovaná iniciativa D.O.S.T., která právě toto pondělí předala protestní petici proti Prague Pride na pražském magistrátě.

Czeslaw Walek  (vlevo) a moderátor Jan Musil,  foto: ČTK
Gayové, lesby, bi- i transsexuálové se tento týden setkávají v Praze už podruhé. Loni se Prague Pride zúčastnilo na 25 tisíc lidí a v samotném duhovém průvodu jich šlo kolem osmi tisíc. Praha se tak zařadila mezi hlavní města řady evropských států, kde se během festivalu mohou otevřeně setkávat příslušníci odlišně orientovaných sexuálních menšin s většinovou společností.

"Festival se snaží být otevřený, a naplňovat tak cíle našeho sdružení. Otevíráme pole pro diskuse všeho druhu. Ten program se snaží ukázat LGBT komunitu, tedy gaye, lesby, transsexuály i bisexuály takové, jací opravdu jsou,"

uvedl na tiskové konferenci předseda Sdružení Prague Pride Czeslaw Walek. Upozornil, že sdružení už minulý týden uspořádalo debatu prezidentských kandidátů o problematice této minority. V rámci festivalu proběhne i mezináboženské setkání sedmi církví. Představí se také život Romů nebo zdravotně handicapovaných s odlišnou sexuální orientací. Letos ale nebude festival jen v Praze. Dalších zhruba deset akcí proběhne v Ostravě, Brně, Hradci Králové nebo v Českých Budějovicích.

Václav Klaus na tradiční Vavřinecké pouti na vrchol Sněžky,  foto: ČTK
"Festival Prague Pride je festivalem pro všechny. V podstatě všichni v širších rodinách mají lesbu nebo gaye. Polovina rodin to zametá pod koberec a nechce o tom slyšet. My chceme otevřít toto téma."

Česká společnost je podle pořadatelů Prague Pride ve vztahu k LGBT komunitě v zásadě tolerantní. Přesto se právě teď znovu a hlasitě ozývají odpůrci a kritikové odlišné sexuální orientace. Petr Hájek z Kanceláře prezidenta republiky již dříve prohlásil, že homosexualita je deviace. Festival Prague Pride kritizuje i prezident Václav Klaus.

"Já jsem vyjádřil svůj jasně negativní názor na tuto akci už v loňském roce,"

řekl při letošní Vavřinecké pouti na Sněžku. Podle něj je Prague Pride projevem "nesnášenlivé ideologie homosexualismu". Proti celému festivalu a zejména samotnému průvodu hrdosti z Václavského náměstí protestuje i krajně pravicová iniciativa D.O.S.T.

"Názvy těch akcí nebo jejich obsah spíš vypovídá o tom, že to je veliký mejdan,"

uvedl v České televizi předseda iniciativy D.O.S.T. Michal Semín. Iniciativa předala v pondělí na pražském magistrátě protestní petici. Kritizuje i pražského primátora Bohuslava Svobodu, který akci znovu zaštítil. Ten ale netoleranci vůči homosexuálně orientovaným menšinám odmítá:

Loňský ročník Prague Pride
"Homosexuální páry popravovali nacisté. Stále proti nim stojí všechny diktatury na světě. Je to prostě projev naprosté netolerance."

Vystoupení Iniciativy D.O.S.T. kritizuje i zástupkyně Sdružení Prague Pride Kateřina Saparová:

"Hlavní motivace pro ně je se zviditelnit. A Pride se jim k tomu náramně hodí, protože je mediálně zajímavý. Já nevím, jestli by někdo z veřejnosti dokázal říct, co tato iniciativa během posledního půl roku nebo roku udělala konkrétního. Ale teď jsou prostě vidět. Tak jim to dopřejme!"

Letošní Prague Pride podpořilo dosud jedenáct velvyslanců a chargé´Affaires, kteří působí v Praze. Jsou mezi nimi ambasadoři Kanady, Norska, Švédska, Švýcarska, Velké Británie, Spojených států nebo Nizozemí. Iniciativa D.O.S.T. jejich podporu ale považuje za "nestandardní ovlivňování českého veřejného života".

Na úrovni celé Evropy se každoročně koná i tzv. Europride. První se konal r. 1992 v Londýně. Tam proběhl i letos, navíc byl spojen s celosvětovou akcí WorldPride.