Začalo Pražské jaro s mahlerovskými koncerty

Berlínští filharmonici s jejich šéfdirigentem Simonem Rattlem

Pietním aktem u hrobu hudebního skladatele Bedřicha Smetany začal ve čtvrtek symbolicky 66. ročník hudebního festivalu Pražské jaro. Zahajovací koncert letos připadl Symfonickému orchestru Pražské konzervatoře, školy, která slaví 200 let existence.

Zahajovací koncert letos nepřipadl prestižnímu orchestru, ale Symfonickému orchestru Pražské konzervatoře, školy, která letos slaví dvěstě let existence. Smetanovu Mou vlast s ním připravil šéfdirigent BBC Jiří Bělohlávek. Koncert byl již dlouho vyprodaný, stejně jako řada dalších a to bez ohledu na výši vstupného. Mezi vyprodané patří například závěrečný mahlerovský koncert s Berlínskými filharmoniky, kde cena vstupenek dosahuje až 5000 korun. Dramaturg Antonín Matzner říká:

Berlínští filharmonici s jejich šéfdirigentem Simonem Rattlem
"To je velmi drahé, speciálně v jejich případě. Oni požívají pověst nejlepšího orchestru na světě a tomu odpovídá i jejich cena. Nadto Berlínští filharmonici jsou velmi zhýčkaní a už nechtějí příliš cestovat, tak to trvalo 6 let, než se nám je podařilo ulovit s jejich šéfdirigentem Simonem Rattlem. Bylo by to bývalo možné s někým jiným, ale my jsme trvali na Rattlovi a myslím, že ten závěr a Mahlerovou 6. symfonií bude skutečně důstojným finále letošního Pražského jara."

Vstupenky naopak ještě zbývají na kriminální melodram Pekelná komedie s hollywoodským hercem Johnem Malkovichem v roli narátora a koncert Symfonie č. 8 Gustava Mahlera, při níž vystoupí v O2 aréně 600 účinkujících. Vstupenky zbývají i na koncert nositelky mnoha prestižních ocenění sopranistky Dawn Upshawn:

Dawn Upshawn
"Je to skutečně hvězda těch největších operních scén včetně metropolitní opery, kde si udělala to velké jméno právě zásluhou mozartovských rolí, nicméně je známá svým zaměřením na nejžhavější soudobou hudbu, zpívá řadu světových premiér. Ale zřejmě je u nás Down Upshow neznámá, zatím ten kocert není vyprodaný. Přesto se máme na co těšit, protože na něm přednese jednu světovou premiéru, přímo pro Pražské jaro zkomponovanou skladbu argentinského autora Pabla Ortize Písně zahrad."

Roman Bělor  (vpravo) a dirigent Jiří Bělohlávek,  foto: ČTK
Letošní ročník festivalu do 4. června nabídne 43 koncertů a sedm operních představení. Příprava proběhla podle plánu, říká ředitel festivalu Roman Bělor:

"Festival běží podle připraveného plánu, jedinou změnou je to, že onemocněla významná česká sopranistka paní janková a místo ní nastoupí italská pěvkyně Raffaella Milanesi. Samozřejmě tato změna si vynutí drobnou změnu programu, ale Václav Luks a Collegium 1704 tu korekci připravili velmi citlivě, takže milovníci barokní hudby nebudou nikterak ochuzeni."

Zajímavostí z doprovodného programu festivalu je unikátní výstava obrazů v Muzeu Kampa. Představují se na ní desítky výtvarných děl abstraktních malířů Vasilije Kandinského, Františka Kupky a Arnolda Schönberga. Expozice s názevem Pocta abstrakci a atonalitě představuje díla inspirovaná hudbou.