Zahraniční Češi hovořili o krajanském tisku

Týden zahraničních Čechů

V Praze na Karlově univerzitě pokračuje Týden zahraničních Čechů. Stejně jako v minulých dnech, i dnes z něj přináší informace Milena Štráfeldová, která se nejdříve vrátila k úterní návštěvě premiéra Mirka Topolánka.

Mirek Topolánek
"Mirek Topolánek ocenil úlohu krajanů a jejich podíl na propagaci ČR v zahraničí. Na dotazy krajanů, zda jeho vláda podpoří například korespondenční volby nebo možnost dvojího občanství, řekl, že nemá nic proti korespondenčním volbám a že to byla jenom otázka určitých legislativních nedostatků zákona, proč nebyly korespondenční volby dosud schváleny. Přiznal se ovšem, že nadále podporuje, aby člověk měl občanství pouze té země, kde platí daně. To znamená, že on sám není příliš velkým příznivcem dvojího občanství pro Čechy žijící v zahraničí. Doplnil ovšem, že se rád nechá v argumentaci přesvědčit.

Jinak středa byla na Týdnu zahraničních Čechů věnována především krajanským médiím. Ta vedle krajanských spolků vytvářejí určitou komunikaci mezi krajany ve světě a také krajanské noviny a časopisy mají historii prakticky stejně dlouhou jako samotné vystěhovalectví. Například první české noviny ve Vídni vycházely už na počátku 19. století a od roku 1813 do vzniku samostatného Československa vycházelo několik desítek titulů a dokonce dva deníky. V USA vycházelo víc než sto titulů a deset deníků. Většina těchto časopisů je alespoň v několika číslech archivována v pražském Náprstkově muzeu.Další velkou kapitolou exilového tisku jsou periodika, která vydávali poúnoroví či posrpnoví uprchlíci. Tady lze jmenovat alespoň Tigridovo Svědectví nebo kanadský Nový domov. Tato periodika jsou dnes k dispozici na několika místech v USA, v Německu a hlavně v knihovně exilové literatury Libri Prohibiti, kterou už od 80. let minulého století vytváří Jiří Gruntorád. Ten také připravil malou výstavu exilového tisku, která je k vidění na Karlově univerzitě."

Jaká je současnost krajanských periodik? Spočítali krajané kolik novin a časopisů vychází a jak se dívají na jejich budoucnost?

"Myslím, že nikdo nespočítal, kolik přesně vychází exilových periodik, ale rozhodně to už nejsou stovky, jako řekněme před sto lety. Spíš bychom mohli mluvit o desítkách titulů. Na předplatitelích jsou samozřejmě tato média existenčně závislá. Ministerstvo zahraničí ČR, které na vydávání krajanského tisku finančně přispívá, nemůže pokrýt veškeré náklady, které jsou s jejich vydáváním spojeny. Mění se také skladba a zájmy současných zahraničních Čechů a je třeba přiznat, že mladé lidi tradiční krajanská média příliš nezajímají. Určitou nadějí zřejmě je, pokud budou mít krajanská média svou internetovou podobu. A nové technologie se jako forma komunikace mezi krajany rozšiřují nejen u periodik, ale i v rozhlase a televizi. Tomu byla také věnována odpolední část sympozia, kde se například představila kanadská televize Sedna, která vysílá pro českou komunitu v kanadském Ontariu."