Zahraniční produkce už o českých hercích vědí víc

Klára Issová v seriálu Legends, foto: Sony Pictures

Barrandov studio využívá řada zahraničních produkcí. V Česku tak vzniklo mnoho známých filmů a seriálů. Jaká je práce se zahraniční produkcí? Na to se zeptáme amerického herce Briana Caspe, který žije dlouho v Praze, a české herečky Kláry Issové.

Brian Caspe,  foto: Šárka Ševčíková,  archiv ČRo
Co si Brian Caspe myslí o podmínkách, které mají v Česku zahraniční produkce?

"Myslím, že jsme teď na tom líp, než jsme byli v letech 2008 až 2010. Jsou lepší daňové úlevy, ale Budapešť a ostatní města měla čas dát dohromady konkurenční nabídku. Před tím byla Praha skoro jediné místo, kde zahraniční produkce mohly točit za levné peníze. Teď už ne. Možná je to levnější v Budapešti a v Bukurešti."

Brian Caspe si zahrál v anglické verzi Cimrmana. Vidět jste ho mohli ve filmech, které se točily v Praze nebo v Čechách, například Hellboy, Wanted, Anthropoid. Tady ho zabil Cilian Murphy. Jak se mu dívá na filmy, ve kterých hrál?

Film Anthropoid,  foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
"Koukám na filmy a vzpomínám, jaké to bylo na place. Třeba v Anthropoidu bylo horko, seděli jsme s Cilianem Murphym u klimatizace, a pili ledovou kávu. Rána, kterou jsem měl udělanou na hlavě, tam díky vedru nezůstala. Maskérka měla hodně práce. Vzpomínám si na tyhle věci, nezaberu se tak do děje."

Zahraniční režiséři očekávají nadprůměrné výsledky

A jak se na spolupráci se zahraničními režiséry a produkcemi dívá Klára Issová?

Klára Issová,  foto: Elena Horálková,  archiv ČRo
"Připravenost a angažovanost tam rozhodně je. Zažila jsem lidi, kteří byli hodně připravení, a zároveň uvolnění a vtipní. Nemyslím si, že se to nějak liší národností. Je to spíš o povaze každého člověka. A je fakt, že se očekávají nadprůměrné výsledky od všech."

Klára Issová natočila 50 filmů. Už za svoji první roli ve filmu Indiánské léto byla v16 letech nominována na Českého lva. Toho pak získala za film Nejasná zpráva o konci světa. Dokázala uspět i v zahraničních produkcích. Natočila například americký film Killing Jesus, který se hrál ve 170 zemích světa, či Mlhy Avalonu. Důležité je mít dobrého agenta.

"Před třemi lety jsem začínala s londýnskou agenturou. Ta mě na základě toho, že jsem tu natočila velký americký seriál Legends, poslala do Ameriky, abych si tam taky našla agenta. Oni pak spolupracují a dokáží pokrýt celý svět."

Klára Issová v seriálu Legends,  foto: Sony Pictures
V seriálu Legends získala Klára Issová roli v pořádné konkurenci.

"Na roli v Legends, kde jsem hrála Ilyanu, vybírali z dvou set olek, pak jsme ve výsledku byly třeba dvě, tři. Pevnou ruku tam nad námi dožel showrunner Ken Biller, který si Prahu zamiloval, a nedávno tady točil i další projekt, desetidílný seriál o Albertu Einsteinovi, kde jsem hrála Marii Curie-Skłodowskou, nádhernou roli."

O českých hercích se už producenti víc vědí

Brian Caspe říká, že se povědomí o českých hercích zlepšuje.

"Produkce, které sem přijedou točit, nemají jistotu, že tu najdou ty správné herce, takže hledají v Londýně. A na hvězdné role mají herce z Ameriky nebo z Londýna. Teď už ale producenti vědí, jací jsou tu herci a zkouší to. Můžu dělat konkurs na větší role, než bych dostal předtím. Myslím, že je dnes víc produkcí, ale platí míň, takže je víc rolí a víc lidí točí nějaké nezávislé projekty. Není to o tom, že musím čekat u telefonu."

Teď si Brian Caspe například zahrál vedle Johna Malkoviche ve filmu Unlocked, který teprve půjde do kin.