Zakladatelka Muzea Kampa Meda Mládková oslaví 99. narozeniny

Meda Mládková, foto: Alžběta Švarcová, ČRo

Muzeum Kampa si v sobotu připomíná narozeniny své zakladatelky, mecenášky Medy Mládkové. Žena, která v exilu podporovala české umělce a po návratu do vlasti otevřela muzeum moderního umění v Praze, slaví 8. září 99. narozeniny.

Meda Mládková,  foto: Alžběta Švarcová,  ČRo

Muzeum Kampa
Muzeum Kampa bylo otevřeno v den jejích narozenin před 15 lety a na letošní výroční den Mládkové připravilo celodenní program, uvedl Jan Smetana, ředitel Nadace Jana a Medy Mládkových.

"Oslava bude bohatá. Bude se odehrávat primárně v Muzeu Kampa. Bude volný vstup na všechny výstavy, a ve 13 hodin slavnostní přípitek. Chceme paní Medě připít na zdraví a poděkovat jí za všechno, co pro české umění a kulturu udělala. Zároveň veřejnost bude moci po vzoru paní Medy Mládkové, která je velká milovnice zvířat, přispět na opuštěná zvířata, za což symbolicky dostane jeden z 99 vyrobených dortíků a dárkový balíček Muzea Kampa."

Má paní Meda ráda sladké?

"Má sladké moc ráda. Proto budou čokoládové dortíky, které jsou její oblíbené. Celé odpoledne pak budou komentované prohlídky a budeme křtít interaktivního průvodce Muzea Kampa pro děti, právě na počet narozenin Medy Mládkové."

Meda Mládková s obrazem Františka Kupky | Foto: Milena Štráfeldová,  Radio Prague International
Paní Meda od roku 1948 žila v emigraci. Pomáhala krajanům i českým spisovatelům k šíření jejich děl. Bude tahle její činnost v zahraničí nebo činnost mecenášky umění vzpomenuta během oslav?

"Určitě bude. Zároveň budeme chtít představit i projekty, které nás čekají příští rok, to bude kulatější, stoleté výročí. Chystáme velkou výstavu o životě Medy Mládkové, i knihu, která připomene, jakým způsobem pomáhala českým umělcům právě ze Spojených států amerických."

Paní Meda Mládková žila dlouhou dobu v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech. Právě zde pomáhala krajanům - přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů, později se rozhodla sbírat díla českých umělců.

Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea moderního umění, aby mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Muzeum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí. Meda Mládková se v posledních letech stáhla z veřejného života, ale zajímá se o dění kolem sebe a těší ji přízeň návštěvníků muzea.