Zámek Kačina

Zámek Kačina, foto: CzechTourism
0:00
/
0:00

Dnes vás pozveme na zámek Kačina, kde sídlí muzeum českého venkova. Ale najdete tu i divadlo pro sto lidí, které tu nechali zbudovat Chotkové, i jejich pozoruhodnou rodovou knihovnu.

Kdo by hledal na mapě městečko Kačina, tak má smůlu. Tak se totiž jmenuje pouze krásný empírový zámek v obci Svatý Mikuláš. Podle starého názvu se však toto místo jmenovalo Kačín a leží jen kousek od Kutné Hory. Na zámku si musíte připadat jako malý trpaslík, všechno je tady totiž velké. Schody, místnosti, menší lidé mají problém dosáhnout i na kliku. K zámku se dostanete alejí a před vámi stojí stavba, že se vám až tají dech. Kdyby jste ji chtěli vyfotit vcelku, tak se vám to nepodaří.

Zámek Kačina,  foto: CzechTourism
"Je to neoklasicistní stavba, která je inspirovaná tzv. palladinovskými vilami a to jejich varietou, která se stavěla v Anglii v 18. století. Je to stylově čistá stavba, později nedoznala žádných zásadních architektonických změn. Zámek má tvar podkovy, je symetricky řešený. Nejvyšší část, to průčelí, se po obou stranách snižuje do bočních křídel. Rozměrově je to opravdu impozantní stavba, má 224 metrů a přes 120 pokojů."

Jak dodala Alena Štecherová, zámek Kačina založil Jan Rudolf Chotek. Se stavbou se začalo roku 1802 a hotov byl v roce 1826. Jak si na zámku může přečíst, Chotek ho stavěl sobě, rodině a přátelům. Byl purkrabím, tedy nejvyšším státním úředníkem a zástupcem panovníka a tak si mohl dovolit sídlo opravdu impozantní. Bohužel zemřel čtyři roky před dokončením zámku a tak byl spíše pro dědice.

Foto: Archiv Radia Praha
Chotkové žili na Kačině až do roku 1911, kdy zemřel poslední z rodu a zámek zdědil jeho synovec Quido Thun Hohenstein. Ten zámek mezi válkami opravil, ale zároveň tak zadlužil, že musel před dluhy uprchnout do ciziny. Za druhé světové války byl v nucené dražbě prodán Hitlerjugend a po roce 1945 zkonfiskován.

Dnes je tu muzeum venkova. Už samotný reliéf v trojúhelníkovém štítu zobrazuje alegoricky lov a zemědělství. Samotný zámek má tvar podkovy a hlavní budovu s bočními pavilony spojují kolonády s dvaceti sloupy.

"Teď jsme v samém srdci zámku, v jeho reprezentativních prostorách, konkrétně v tanečním sále, který prochází svou kupolí ve výšce 16 metrů až do prvního patra. Tady se konaly, tak jako na každém zámku, plesy a různé taneční radovánky. Sál je vybaven empírovým nábytkem a od stropu visí velký dvoupatrový lustr z českého křišťálu."

Foto: Archiv Radia Praha
Na zámku se dozvíte o dějinách rodu Chotků, jak bydleli, prohlédnete si z velké části původní nábytek i pokojík pro služku. Říká se, že si Chotkové vybírali své sloužící podle toho jestli uměli zpívat nebo hrát na nějaký hudební nástroj. Na zámku se totiž hrálo divadlo.

"Jeho interiér je původní, včetně některých kulis, které vidíme na jevišti. Ostatní dochované jsou uklizené v depozitářích. Do divadla se vešlo tak zhruba sto lidí. Je tady přízemí, galerie a lóže pro zámeckého pána."

Na zámku se zřejmě i hodně četlo. V bočním křídle je unikátní Chotkovská knihovna.

"Je impozantní svým počtem svazků, protože na svoji dobu 40 tisíc svazků knih bylo nebývalé bohatství. Ve své závěti v roce 1824 Jan Rudolf Chotek odhadl tuto knihovnu na 80 tisíc zlatých, což byla hodnota velmi prosperujícího panství."

Foto: Archiv Radia Praha
Ale nesmíme zapomínat na muzeum zemědělství. Mimochodem, každé malé dítě si určitě ze zámku Kačina zapamatuje vycpaného koně. Já jsem si ho pamatovala ještě ze školního výletu. Ale pojďme do suterénních prostor, což bylo dříve technické zázemí provozu zámku. Tady se dozvíte o historii zemědělství a řemesel.

"Přímo před námi je historický model mlýna, je to velký dřevěný model a můžeme si na něm přečíst mlynářské desatero, které určovalo, jak se správný mlynář chovati má. To je zachovávat míru, udržovat stroje v čistotě, nešidit. Tedy něco, co by se nám hodilo i dneska."

Jak dodala Alena Štecherová, zajímavá je i sbírka včelích úlů a expozice, které tu říkají domečky. Jsou to vlastně modely zemědělských a hospodářských staveb typické pro jednotlivé části České a Slovenské republiky. Byly vyrobeny pro potřeby jubilejní zemské hospodářské výstavy, která se konala v 90. letech 19. století. A pokud jste na sladké, Muzeum českého venkova pořádá každý rok Cukrářskou pouť. A na podzim pak Chotkovské slavnosti, které návštěvníka zavedou na jeden den do počátku 19. století, kdy může zakusit radosti i strasti života na zámku a v podzámčí.

10
49.981695490000
15.346183780000
default
49.981695490000
15.346183780000