Zámek ve Škvorci zachránil ruský šlechtic

Zámek Škvorec, foto: Kateřina Ayzpurvit

Přibližně 20 kilometrů na východ od Prahy narazíte v městečku Škvorec na zámek Savoia. Ještě před pár lety připomínal ruinu. Figuroval dokonce na seznamu památek určených k demolici. O jeho záchranu se postaral ruský šlechtic Dmitrij Jeremejev.

Dmitrij Jeremejev se synem,  foto: Kateřina Ayzpurvit
Šlechtické sídlo z roku 1279 svítí novotou. Přitom před deseti lety šlo o ruinu bez střechy, na kterou byl vydaný demoliční výměr. Co vedlo ruského šlechtice vlastnícího sídlo v malebném Toskánsku k nákupu takové bouračky právě v Česku?

" Rozhodla o tom moje tchýně, která je Češka. Zámek je poměrně malý, takže se mi zdálo, že rekonstrukce nepřijde na tolik peněz. A nákupní cena kolem osmi milionů korun byla taky docela rozumná. Roli sehrálo i to, že zámek leží v blízkosti Prahy."

Svého rozhodnutí pustit se do rekonstrukce Dmitrij Jeremejev nikdy nelitoval.

„Jen tak po třetím pivu, ale vzhledem k tomu, že nechodím do hospody, tak jsem ani neměl čas toho litovat.“

Hrad Škvorec byl založen roku 1279 královským komořím Domaslavem. Z této doby nezbylo moc: studna a část hlavní hradby se zbytky raně gotického paláce a bergfritu. Později prošel přestavbou na renesanční zámek. Mezi známé obyvatele zámku patřil i Albrecht z Valdštejna, který hrad a panství prodal roku 1623 Liechtensteinům. Před zánikem ho zachránil ruský šlechtic z rodu Nostic Dmitrij Jeremejev a jeho manželka Monika Jeremejeva rozená Salvatore.

Ruští podnikatelé nemají v Česku vždy tu nejlepší pověst. Jak tomu bylo se sousedy ve Škvorci?

„Já nejsem podnikatel, tento objekt považuji za svého koníčka. A když vezmu jednání s úřady, starostou, památkáři, tak mám pozitivní zkušenost, lidé spíš mi fandili, než dělali problémy.“

Zámek slouží převážně jako rodinné sídlo. Ale rodina Dmitrije Jeremejeva se snaží zámek zpřístupnit i veřejnosti.

„V podstatě máme tři, čtyři kulturní akce za měsíc – pikniky, koncerty, velmi žádané jsou koncerty emeritních filharmoniků. Kronikář obce tu dělá komentované prohlídky a nebráníme se ani nějaké soukromé návštěvě. Zámek dnes žije svým veřejným životem.“

10
50.046116450000
14.730606080000
default
50.046116450000
14.730606080000