Západočeská galerie získala kartony Mikoláše Alše i díky horlivému novináři

sgrafita_plzen1.jpg

Západočeská galerie v Plzni vlastní zajímavou sbírku - soubor kartonů Mikoláše Alše. Jsou to kresby na tvrdším papíru, které se přenášely na průčelí domů. A jak prozradil v rozhovoru se Zdeňkou Kuchyňovou ředitel Západočeské galerie Roman Musil, k jejich získání se váže zajímavá příhoda.

"Sbírka zahrnuje asi 80 prací od Mikoláše Alše. Zpravidla to jsou uhlové kresby na kartonech. Část kolekce tvoří díla, podle kterých se potom realizovala Alšova sgrafita pro domy v některých plzeňských ulicích. Mikoláš Aleš pobývat v Plzni někdy od roku 1892. Vytvářel pouze návrhy. Protože sám trpěl závratěmi, tak to samotné přenesení návrhu už realizovali jiní autoři - malíři Krajíček, Svoboda, Farkač a Bosáček. Tyto kartony mají velký význam nejen z hlediska celorepublikového, ale speciálně s přímou vazbou na město Plzeň."

K tomu, jak plzeňská galerie Alšovy kartony získala, se váže zajímavá historka.

"Stalo se to v době působení prvního ředitele Západočeské galerie Oldřicha Kuby, který se v roce 1964 dozvěděl, že tehdejší prezident republiky Novotný zvažuje možnost, že by předal část kartonů do nějaké galerie nebo muzea. Když se tuhle informaci ředitel Kuba dozvěděl, tak neváhal a s jistým redaktorem Rudého práva se rozhodli napsat článek, kterým na to chtěli reagovat. Chtěli naznačit, že by bylo velmi prospěšné, kdyby kartony skončily v plzeňské Západočeské galerii. Jenomže horlivý redaktor, který v letních měsících potřeboval nějakého sólokapra, to trošku nafoukl a v podstatě už rovnou v tom článku poděkoval prezidentské kanceláři za to, že ty věci daruje Západočeské galerii. Údajně druhý den, když to vyšlo v Rudém právu, a přečetl si to prezident Antonín Novotný, tak už pouze lakonicky konstatoval, že když už je to v Právu, tak mu nic jiného nezbývá. Skutečně v závěru roku 1965 Pražský hrad veškeré Alšovy kartony předal do Západočeské galerie v Plzni."

V jakém stavu jsou kartony, připravujete jejich restaurování?

"Jedná se o papírové materiály, které jsou více náchylné k poškození. Prostřednictvím tzv. norských fondů od minulého roku je průběžně budeme dávat k restaurování."