Zavírací doba restaurací u Ústavního soudu

Ustavní soud

Ústavní soud zrušil vyhlášku stanovující zavírací hodinu restaurací v břeclavské obytné zástavbě. Důvodem je neurčitost pojmu obytná zástavba. Ústavní soud ale zároveň připustil, že obce za určitých okolností mohou regulovat provozní dobu restaurací. Legitimním důvodem je ochrana veřejného pořádku a právo lidí na pokojné bydlení a spánek. V tomto směru jde o významný posun v rozhodování Ústavního soudu.

Radnice v jihomoravské Břeclavi usoudila, že dlouhá otevírací doba způsobuje nepořádek ve městě a tak chtěla vyhláškou přimět majitele restaurací, aby přes týden zavírali ve 22h a o víkendu o půlnoci. Tomu se však vzepřeli nejen provozovatelé restaurací, ale i ministerstvo vnitra, podle kterého byla tato vyhláška v rozporu s jinými zákony. Ústavní soud stížnosti vyhověl. Ovšem samotný nález lze označit legendárním výrokem za nevýhru provozovatelů, neboť pokud se ať už břeclavské či jiné radnici podaří dostatečně objasnit pojem obytná zástavba, má velkou šanci se svou vyhláškou napříště uspět. To potvrzuje generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Tomáš Langášek
" V posledních letech ÚS od restriktivní judikatury ustupuje. Do budoucna platí, že tam, kde selhávají všechny jiné mechanismy, může být stanoven i konec provozní doby hostinských zařízení. Samozřejmě, že obec musí s touto možností nakládat rozumně a musí také stanovit takové povinnosti způsobem, který je jednoznačný a určitý. Nemůže to být plošné omezení podnikání na celém území dané obce."

Výrok ústavních soudců přivítala jedna z autorek vyhlášky, vedoucí majetkového a právního odboru na Městském úřadu v Břeclavi Hana Dědová.

"Je to obrovské plus pro města a obce, aby mohly řešit tuto problematiku pomocí obecně závazných předpisů. To, že vyhláška byla zrušena kvůli pojmu obytná zástavba, to jsme schopní nějakým způsobem řešit a konkretizovat."

Úplně opačné pocity měl z průlomového rozhodnutí generální sekretář Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

"Může to podnikatele poškodit. Kdyby se podle toho začaly řídit ostatní obce, tak je to další důvod k tomu, proč v Česku nepodnikat v oblasti pohostinství a gastronomie."

Hana Dědová vysvětlila proč nelze použít opačný postup, tedy vyhláškou neregulovat restaurace plošně, ale pouze trestat ty problémové.

"Právní úprava to neumožňuje. Jediné řešení bylo přijmout vyhlášku a bezproblémovým udělit výjimku. Pokud byly provozovny stavebně uzpůsobeny a vlastními silami udržely pořádek, tak nebyl problém."

Václav Stárek nad takovým postupem jen nevěřícně kroutí hlavou.

"To je přesně opačně, než jak by to mělo fungovat. Můžeme podnikatelům nastavit podmínky, aby nerušili - to naprosto chápu. Ale rozhodně ne tak, že to všem zakážu a pak budu rozhodovat, komu dám výjimku a komu ne. To do toho vstupuje lidský faktor a já si dovedu představit, jak to může v malých městech a na vesnicích fungovat."

V kolik hodin se bude nově v moravských a českých restauracích zavírat ukáží nejbližší měsíce.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio