Zdeněk Kříž, bezpečnostní expert Vojenské akademie v Brně, k očekávané odvetné akci USA

Lidé prchají z Afghanistánu

Situace ve světě je kritická. Celý svět s napětím čeká, jaká bude nakonec konkrétní reakce Spojených států amerických na teroristické útoky z minulého týdne. V této souvislosti připravili Vilém Faltýnek a Pavla Jedličková rozhovor se Zdeňkem Křížem z brněnské Vojenské akademie.

U telefonu je Zdeněk Kříž, bezpečnostní expert Vojenské akademie v Brně. Pane Kříži, Spojené státy jsou rozhodnuty skoncovat se světovým terorismem. Jakou formu bude podle vašeho názoru boj proti terorismu mít?

"Podle mého soudu si musí americká politická elita promyslet, jakého politického cíle chce případnou vojenskou akcí dosáhnout. Pokud chce zjistit původce atentátu, je nutné dokončit vyšetřování. Pokud chce dnes ve zjitřené atmosféře uklidnit domácí veřejné mínění, stačí bombardovat výcvikové základny Talibanu. Pokud chce potrestat bin Ladina, je spíše vhodnější tajná zpravodajská operace, vedoucí k jeho dopadení nebo likvidaci. Pokud chce předcházet terorismu, je dle mého soudu nutné změnit politiku vůči státům, na jejichž území mají teroristé zázemí a snažit se místní vlády podnítit, aby ony samy teroristy netrpěly. Tento poslední cíl je ale velmi náročný a ambiciózní a upřímně řečeno si nejsem jist, zda je Amerika k něčemu takovému vnitřně ochotná a připravená, protože pouze sankce, výhrůžky nebo vojenské napadání zemí trpících teroristy bez změny americké zahraniční politiky pravděpodobně nebude dostačovat k dosažení tohoto cíle."

Talibán pohrozil vyhlášením džihádu, svaté války, v případě útoku Spojených států na Afghanistán. Čeští arabisté se shodují v tom, že islámské reakce v takovém případě by byly naprosto nepředvídatelné. Jak se na to díváte vy?

"Také dle mého soudu je to velmi těžké jakkoliv predikovat. Obecně se ale domnívám, že menší část by výzev k džihádu mohla uposlechnout, což by mohlo z bezpečnostního hlediska znamenat nejenom pro Američany ale i pro Evropany velký problém."

Jak by měla v této souvislosti pozměnit své priority česká armáda?

"Podle mého soudu je boj proti mezinárodnímu terorismu sice také úkolem armády, ale úkolem, který není jejím úkolem hlavním. A v tomto směru by podle mého měl být tento problém nahlížen."

Ale jaké tedy budou priority české armády? Ministerstvo obrany chce do půl roku vybudovat elitní polní nemocnici, zkvalitnit zprávy o možném protivníkovi a podobně. Je to podle vás rozumné?

"Pokud by k tomu všemu, co je plánováno, skutečně došlo, tak dle mého soudu by to byl krok správným směrem, ale upřímně řečeno Armáda České republiky má za sebou deset let transformace, která se odehrávala aspoň verbálně v podobném duchu, a výsledky, které jsme sklidili, jsou někdy diskutabilní."

A co byste říkal zavedení výuky civilní obrany?

"Já osobně mám s výukou civilní obrany jistou zkušenost, protože jsem ji v minulosti absolvoval samozřejmě jako student střední školy. Nemyslím si, že by to mohlo jakkoliv škodit."