Země živitelka po loňské povodni opět plná života

Země živitelka, foto: autor

Poslední srpnový týden a začátek září jsou už dlouhou řadu let neodmyslitelně spjaty s agrosalonem Země živitelka v Českých Budějovicích. Za posledních třicet let se výstaviště o rozloze 36 hektarů nezaplnilo vystavovateli a návštěvníky jen jednou - vloni kvůli povodním. Zato letos si to vynahradili. O uplynulém víkendu byl mezi návštěvníky i kolega Zdeněk Vališ.

Země Živitelka,  foto: autor
Člověk by ani nevěřil, že v pivovarské zahradě, kde byl minulý čtvrtek agrosalon zahájen za účasti premiéra Vladimíra Špidly, dosahovala při loňské povodni voda do výšky téměř tří metrů. Dnes už loňskou děsivou událost téměř nic nepřipomíná a rozlehlým výstavním areálem proudí denně od rána do večera tisíce lidí. Takový zájem organizátoři nečekali.

"Mám takový pocit, že je to skutečně určitý deficit z loňského roku, že se nám sem v letošním roce valí takové množství návštěvníků."

Říká obchodní ředitelka výstaviště Michaela Krištúfková. Pamětníci si možná ještě vzpomenou na davy lidí, kteří se za minulého režimu valily na výstaviště s obrovskými nákupními taškami. Do Českých Budějovic se v době konání Země živitelky vypravovaly zájezdové autobusy z celého tehdejšího Československa. Návštěvníky přirozeně nezajímali ani tak úspěchy socialistického zemědělství, například skvělé metody dojení krav převzaté od sovětských kolchozníků. Výstaviště se totiž stávalo obrovským tržištěm nedostatkového zboží, které režim pro tuto příležitost uvolňoval ze zvláštních fondů. Dnes zřejmě táhne lidi na výstaviště něco jiného.

Země Živitelka,  foto: autor
"Máte pravdu. I my jsme v těch prvních porevolučních letech sami nevěděli, co to s takovou tou naší výstavářskou veřejností udělá. Vznikaly supermarkety, nové obchodní řetězce. Lidé skutečně už sem nachodí za tím, aby si tu koupili banány, pomeranče a podobně. Myslíme si, že je to proto, že my jim nabízíme něco víc než jenom zboží, které si mohou koupit v supermarketech či jinde. My jim nabízíme přímý kontakt s vystavovateli. Takové to lidské slovo mezi sebou- Takový lidský kontakt nemůže supermarket nikdy nabídnout."

Do Českých Budějovic se letos sjelo téměř 650 vystavovatelů a skoro třetina z nich reprezentuje přímo nebo prostřednictvím českých zástupců zahraniční firmy z dvaceti zemí. Nejsilnější zastoupení mají firmy, které vyrábí moderní agrární a potravinářskou techniku. Viditelní jsou výrobci ekologické techniky a ekologických materiálů. Problém je v tom, že - jak potvrdil Radiu Praha Tomáš Svoboda soukromý zemědělec z Moravských Budějovic - tato technika je většinou dostupná jen větším zemědělským subjektům.

Představitel Šanghajské oblasti,  pan Jin Yao  (uprostřed),  foto: autor
"Je pravda, že z této techniky si daleko spíše vybere nějaké družstvo než sedlák. Ne proto, že sedlák by si nevybral. Techniku si samozřejmě vybere a řekl bych, že si ji vybere ještě lépe a zodpovědněji než družstvo, ale je strašně limitovaný financemi."

Poprvé v historii se na agrosalonu představuje i Čínská lidová republika. Ta dokonce obsadila se svými firmami jeden celý pavilon. Jak řekl Radiu Praha představitel Šanghajské oblasti Jin Yao, Čína se snaží pochopit světové trendy a potřeby v oblasti zemědělství a co z toho bude pro Čínu vyplývat.

"Právě proto jsme si vybrali Českou republiku, protože představuje velice důležitý spojovací bod mezi východní, západní, severní i jižní Evropou," zdůraznil Jin Yao.

A co přivedlo na Zemi živitelku manžele Jiránkovi z Přerova?

"No chtěli jsme se podívat, ještě jsme tady nikdy nebyli...zájem o předváděné výrobky."

A co jste už viděli, co vás nejvíce zaujalo?

"..určitě přípravky na likvidaci bioodpadů a potom třeba úprava vody v bazénu a potom samozřejmě nějaké stánky s textilem...Kuchyň, kuchyň, kuchyň. To bylo výborné, to nádobí.."

Výstava Země živitelka uzavře své brány ve středu. My se samozřejmě budeme některým postřehům z výstaviště věnovat i v dalších dnech. Konkrétně už tento čtvrtek v ekonomické rubrice.