Země živitelka se těší zájmu návštěvníků i politiků

Foto: ČTK

Země živitelka v Českých Budějovích je největším agrosalonem v Česku a snad i ve střední Evropě. Navštívil ho kolega Zdeněk Vališ, kterého jsme se zeptali, jaká je letošní Země živitelka?

Země živitelka 2004
"Je samozřejmě příležitostí pro podnikatele k navazování kontaktů. Taková jednání jsou ale vesměs neviditelná, někdy se uskutečňují i večer na hotelu. Pro laickou veřejnost je velmi atraktivní přehlídka vystavované techniky, často impozantních rozměrů. Další část veřejnosti zase zaujmou nejrůznější exponáty, jejichž uplatnění lze nalézt v rodinných domcích, na chatách, chalupách i v městských bytech, od různých materiálů, nářadí až třeba po ekologická topná tělesa. Ekologie ta je vůbec na letošním agrosalonu všudypřítomná. Vzpomínám si, že tu před čtyřmi roky zíslala firma Atmos z Bělé pod Bezdězem nejvyšší ocenění za svůj kotel na ekologické spalování dřeva. Tehdy byla skoro průkopníkem. Letos tady vidí návštěvníci podobné exponáty na každém kroku. Velký význam je věnován třeba využití energetických plodin jako paliva. Zahrádkáři zase ocení možnost zhlédnout nové zajímavé odrůdy různých plodin a také mají možnost si tady nakoupit některá semínka, cibulky a tak dále."

Foto: ČTK
Agrosalon Země živitelka není jenom o exponátech. Určitě je tam spousta doprovodných programů. Které jsou nejzajímavější?

"Jde o dva druhy programu. Jednak kulturní, neustále tu někde vyhrává nějaká kapela, je tady také volba Miss Země živitelky, jsou zde různé soutěže. Jednak zde probíhá celá řada různých odborných seminářů. S obrovským zájmem se setkal seminář o využívání sluneční energie v Česku. V sále se shromáždilo asi 200 lidí. Teplota uvnitř dosahovala snad 40 či 50 stupňů, to možná přeháním. Ale i tak všichni přítomní vydrželi poslouchat odborníky celé dvě hodiny. I to je určitě potvrzení stále většího zájmu o ekologii. Pátek je Dnem českého venkova, Dnem českých potravin a Dnem družstevnictví a to jsou i témata pátečních odborných seminářů."

Foto: ČTK
Jak je vidět, Země živitelka návštěvníky zajímá a zajímá taky politiky?

"Agrosalon Země živitelka a Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně jsou dvě akce, které si politici tradičně nenechají ujít. Ve čtvrtek, když Země živitelka zahajovala, tu strávil několik hodin premiér Topolánek, byl tu také předseda Poslanecké sněmovny Vlček, ministr zemědělství Gandalovič, řada poslanců, senátorů, hejtman Jihočeského kraje Zahradník. V sobotu sem přijede prezident Václav Klaus, který kvůli tomu přeruší návštěvu Rakouska. Václav Klaus tu byl i loni a jezdil sem i v devadesátých letech každoročně jako premiér. Pozornost, jakou politici věnují agrosalonu, svědčí o tom, že této akci přikládají velký význam a tím potažmo i celému zemědělství a venkovu vůbec. Ostatně ministr zemědělství Petr Gandalovič ve čtvrtek řekl, že agrosalon nám musí stále připomínat, že zemědělství je o potravinách, o tom, co denně jíme, co ovlivňuje naše zdraví a co nám často přináší i požitek."