Zemřel Tomáš Baťa junior

Tomáš Baťa, foto: ČTK
0:00
/
0:00

V Torontu v pondělí zemřel syn zakladatele obuvnického gigantu a světoznámé značky Tomáš Baťa mladší. Od 94. narozenin ho dělilo už jen málo přes dva týdny.

Tomáš Baťa, foto: ČTK
Přes vysoký věk byl Baťa junior známy svou vitalitou. I proto ředitel zlínské Nadace Tomáše Bati Pavel Velev říká: "Bylo to nečekané, náhlé. Bylo to v podstatě uprostřed jeho plánů, jeho vizí, v plné aktivitě, a zemřel v rodinném kruhu."

"Pro mě byl příkladem velkého českého podnikatele, i když působil převážně v Kanadě a firma Baťa je dnes už globální společnost,“ uvedl premiér Mirek Topolánek. Připomněl, že podnikateli nechyběly odvaha a invence, které jsou důležité v podnikání.

Tomáš Jan Baťa byl synem zakladatele obuvnického impéria, které proslavilo tuzemský obuvnický průmysl doma i v zahraničí již na začátku 30. let minulého století. Po druhé světové válce Tomáš Baťa junior založil v Torontu novou Bata Shoe Organization, v jejímž čele stál až do nedávného předání řízení svému synovi. Po válce firma expandovala s výrobnami a prodejnami svých bot do desítek zemí celého světa. Jak ale před třemi roky vzpomínal v Českém rozhlase, ve firmě přesto dlouho žila čeština: "To vedení bylo československé. A to trvalo roky a roky. A víte, když jsme z centrály chtělo něco mluvit, tak jsme se - do zemí s různými jazyky - domluvili s tím ředitelstvím telefonem beze všeho česky."

A připomeňme ještě jednu ukázku z onoho rozhovoru, kde Tomáš Baťa přiznal, že nosí i boty jiných firem, ne pouze baťovky. "Samozřejmě. Protože to musím vyzkoušet taky. Někdy mám jinou botu na pravé noze a jinou na levé."

Po roce 1989 se firma vrátila i na český a slovenský trh. Dva roky poté se Tomáš Baťa mladší stal nositelem Řádu T. G. Masaryka. A založil zde také českou pobočku původem americké neziskové organizace Junior Achievement. "Toto je práce světového rozsahu, kterou provozujeme a podporujeme: pomoc mladým lidem, aby se obeznámili s ekonomickými fakty. Základem činnosti je tvořit pořád nové programy a zlepšovat existující programy."

Růžena Petříková ze zlínské university Tomáše Bati zdůrazňuje, že pro firmu Baťa byly důležité nejen výroba a zisk, ale také péče o pracovníka. "Aktivizace, motivace pracovníků, patří tam problematika spolupráce, komunikace, pracovní disciplína, etika, morálka... Víte, my vytváříme teprve v současnosti standardy, hledáme metodiku, a dostupné materiály opravdu jednoznačně dokumentují, že již koncem 19. století se právě tahle oblast sociální odpovědnosti stala neoddiskutovatelnou součástí podnikatelských aktivit."