Zemřela jedna z nejvýraznějších disidentek Dana Němcová

Dana Němcová

Ve věku 89 let dnes zemřela jedna z nejvýraznějších osobností československého disentu Dana Němcová. Byla jednou z prvních signatářů a později i mluvčích Charty 77.

Dana Němcová | Foto: Česká televize,  ČT24

Spoluzakládala Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), tedy organizaci, která pomáhala obětem komunistického bezpráví. Němcová, matka sedmi dětí a vystudovaná psycholožka, sama čelila za své názory za minulého režimu pronásledování, výslechům a domovním prohlídkám. Směla pracovat jen jako uklízečka a domovnice, byla i ve vězení.

Po revoluci 1989 krátce působila jako poslankyně Federálního shromáždění, hlavně ale pokračovala v obraně lidských práv a v pomoci slabým či bezmocným. Společně s Olgou Havlovou stála od počátku ve Výboru dobré vůle, který dodnes pomáhá lidem se zdravotním postižením, opuštěným dětem, seniorům a nemocným.

V roce 1992 založila Poradnu pro uprchlíky, o šest let později dostala státní vyznamenání - medaili Za zásluhy.

Politici vzpomínají na Němcovou jako na mimořádnou osobnost

Dana Němcová | Foto: Martina Schneibergová,  Radio Prague International

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) byla Němcová statečná a hluboce lidská. Svou vytrvalou a důslednou obhajobou lidských práv se významně zasloužila o svobodu a demokracii.

"Neváhala se postavit zlu odvahou a laskavostí. Dobrých lidí, jako byla ona, není nikdy dost," uvedl na twitteru pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). I podle něj byla Němcová mimořádně statečná, morálně pevná a výjimečná žena.

Projekt Paměť národa na sociálních sítích připomenul, že Němcová s manželem vytvořili ve svém bytě v Ječné ulici v Praze jedno z neformálních center opozice proti komunistickému režimu.

Autoři: Zdeňka Kuchyňová , ČTK
klíčová slova:
spustit audio

Související

  • České hrdinky

    Panovnice, malířky, spisovatelky, političky, vědkyně, sportovkyně – pohled do české historie nabízí bohatou mozaiku výjimečných českých žen.