"Ať žije monarchie," křičel průvod studentů

Akce na podporu návratu monarchie, Foto: ČTK

Studentská iniciativa Babylon se rozhodla protestovat proti současným kandidátům na prezidenta. Podle nich jsou to kašpaři, kteří nemohou důstojně reprezentovat Českou republiku v zahraničí. A tak se v Praze konal průvod a rockový koncert pod heslem "za monarchii".

Akce na podporu návratu monarchie,  Foto: ČTK
Myslím, že studenti ze sdružení Babylon, kteří iniciativu "za monarchii" zorganizovali, vlastně na našem demokratickém systému a Ústavě mnoho měnit nechtějí. Zmíněná akce je vlastně recese, která chce poukázat na to, že by v čele státu měla stát skutečná osobnost a ne jen známá tvář, která mnoho let reprezentuje nějakou politickou stranu jako je Václav Klaus, Petr Pithart, Jaroslav Bureš a o komunistovi Kříženeckém ani nemluvě. S touto myšlenkou osobně souhlasím. Některých akcí jsem se i zúčastnil.

Na začátku týdne se pořádal průvod Prahou a to za doprovodu balkánské dechovky a za pobaveného zájmu kolemjdoucích. Monarchisté nesli prapory s portrétem císaře Františka Josefa a provolávali hesla "Ať žije král" nebo "Nevolte šašky, volte krále". Jeden z účastníků demonstrace tvrdí, že některých politiků u nás má už doslova plné zuby.

"Zemanové a Klausové jsou nesnesitelní."

Akce na podporu návratu monarchie,  Foto: ČTK
Jak by mohl král pomoci politickým poměrům v České republice?

"Možná, že by mohl pozavírat všechny bolševiky a některé i popravit."

Vůdce průvodu Petr Placák mi prozradil, jaké jsou cíle akce "za monarchii."

"Cílem je protest proti způsobu, jak se odehrává prezidentská kampaň v České republice. Proti tomu, jak k tomu přistupují politické strany. Prezidentskou funkci berou jako trafiku pro své staré stranické harcovníky. Neuvědomují si, že hlava státu by měla reprezentovat stát ve své celistvosti, celou společnost. Myslíme si, že konstituční monarchie je nejlepší státní zřízení."

Akce na podporu návratu monarchie,  Foto: ČTK
Příští hlavou státu by podle studentů z Babylonu měl být profesionál, který je ke svému úřadu vychováván od mládí. K monarchistům se ovšem hlásí i řada osobností českého kulturního a veřejného života. Názor, že panovník bude zárukou toho, že se česká společnost nepodvolí diktátu ekonomických sil, nýbrž že bude ctít i nadčasové hodnoty, přírodní i kulturní dědictví světa, hájí podle údajů na internetové stránce www.zamonarchii.cz například spisovatelé Ludvík Vaculík a Jáchym Topol, herec Jiří Lábus, malíř Adolf Born, básník a překladatel Josef Hiršal nebo i evangelický duchovní Svatopluk Karásek, nyní poslanec zvolený za Koalici.

V České republice působí několik monarchistických hnutí, z nichž nejznámější je hnutí Koruna česká. Český trůn je od roku 1835 prázdný - naposledy si svatováclavskou korunu na hlavu nasadil Ferdinand V. Král, který si pro svou nevyrovnanou povahu vysloužil přezdívku Dobrotivý, ovšem jejich vzorem není. Čeští monarchisté vzhlížejí k jinému mocnáři, Františku Josefu I., který stál v čele monarchie téměř 70 let. "Nemyslíme si, že by naše cíle byly reálné, ale o to víc nás to baví," popisují atmosféru pořadatelé akce "za monarchii".