Zisky z prodeje drog v Česku mohou přes Albánce směřovat k bin Ládinovi

V českém tisku se v úterý objevily informace, že peníze z prodeje drog v České republice mohou plynout přes kosovsko-albánskou mafii k teroristické skupině Al-Káida, v jejímž čele je hlavní podezřelý ze zářijových atentátů v USA Usáma bin Ládin. Další informace má Eva Petržílková.

Ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous v úterním rozhovoru pro Hospodářské noviny připustil, že jeho resort nyní prověřuje okolnosti, které tomu napovídají. Ve středu pak deníku Právo potvrdil, že drogová centrála informace o propojení zločineckých uskupení etnických Albánců s některými možnými členy teroristických hnutí včetně organizace Al-Káida má.

Jak dále řekl, napětí po teroristických útocích na USA a současné odvetné akce v Afgánistánu se odrážejí i v oblasti nelegálního obchodu s drogami. Podle něj má centrála k dispozici zatím nepotvrzené informace, že se k nám valí laciný heroin, kterého se chtějí zdrojové země včetně Afgánistánu zbavit. Jiří Komorous však nepředpokládá, že by to vedlo k mimořádným opatřením.

"Nemáme žádný tatový pokyn. My se touto činností zabýváme deset let z hlediska možných propojení i jistých propojení, které tady byly a o kterých jsme informovali, byly zejména v prostředí organizovaného zločinu nebo organizovaných zločineckých seskupení etnických Albánců."

Ředitel protidrogové centrály Jiří Komorous dodal, že jeho úřad ale zatím nedostal speciální pokyn, aby se ještě důrazněji než dosud zaměřil na působení kosovsko-albánské drogové mafie. Podle Hospodářských novin podezření, že z prodeje drog v Česku těží bin Ládin, prověřuje i civilní kontrarozvědka.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio