Žitomirský rozhlas vysílá každý měsíc pro české krajany na Ukrajině

Lena Lagovská, foto: Jaromír Marek
0:00
/
0:00

Ve studiu vítám hosta, paní Lenu Lagovskou. Paní Lagovská přijela do Prahy z ukrajinského města Žitomir. Je z krajanského sdružení Spolek Čechů na Volyni a pro žitomirský rozhlas každý měsíc připravuje relace v češtině. V její rodině sahají české kořeny až do nejstarší generace Čechů, kteří přišli na Volyň v 60. letech 19. století.

Lena Lagovská,  foto: Jaromír Marek
Paní Leno, kolik lidí se dnes u vás v Žitomiru hlásí k českému původu?

"Podle posledního sčítání, co jsme měli před dvěma lety, to není moc, ale vzhledem k tomu, kolik je jich v rodinách, je krajanů hodně. V rodině třeba byla babička Češka, její pravnuci dnes mají tatínka Ukrajince i maminku napůl Češku, ale stejně se učí češtinu. A hodně dodržují české zvyky a tradice a snaží se je zachránit."

Dá se ten počet nějak číselně vyjádřit?

"Přesně nevím."

Jsou to stovky?

"Ne stovky, ale tisíce. Žitomirský kraj má tři a půl milionu obyvatel a krajské rádio vysílá úplně pro každého, protože my máme dráťák a ten je v každé kuchyni. Ukrajinci tomu rozumějí taky."

Lena Lagovská a Vilém Faltýnek,  foto: Jaromír Marek
Vy v rozhlase připravujete jednou měsíčně český program. Jak je rozsáhlý a na co se zaměřuje?

"Hlavním cílem našeho programu je motto: Střežme jako oko v hlavě historii našeho krajanství. To je pravidelná rubrika v našem programu, protože ta historie bohužel odchází, pamětníci umírají, a proto se snažím zachytit to, co vědí. Druhý cíl je ten, aby lidé nezapomněli češtinu a aby se mohli něco dozvědět a naučit se něčemu. Zachycujeme různé generace, od hodně starých lidí až po nejmenší. Dáváme tam i rozhlasovou besídku pro děti, učíme je třeba pravidlům slušného chování. Ten program je opravdu pro lidi jako kapka vody pro vyprahlou půdu. Oni nemají možnost komunikovat mezi sebou, a když slyší češtinu v rozhlase, tak je jim trochu lépe."

Lena Lagovská,  foto: Jaromír Marek
Co Vás přivedlo do Čech? Jsou to pracovní povinnosti?

"Ne, jsem tady soukromě, přijela jsem na pozvání. Naposledy jsem tu byla před pěti lety, takže si umíte představit, jakou z toho mám radost. Je to opravdu nádherné."

Z čeho vlastně vyplývá tak silný vztah k českým kořenům?

"To je cosi soukromého. Řekla bych možná pateticky, že to je hlas krve, jsou tam ale různé důležité věci, které se nedají vysvětlit. Najednou se něco stane, přijde to a člověk se toho už nemůže vzdát. V téhle vlasti bydleli naši předkové, a to není zdaleka všechno."

Naším hostem ve studiu Radia Praha byla paní Lena Lagovská z Žitomiru, ze spolku Čechů na Volyni.