Život po povodních se vrací do normálních kolejí, škody se ale budou odstraňovat měsíce
Dva týdny po bleskových povodních v severních Čechách se podařilo z nejhoršího uklidit v zatopených obcích. Opravují se silnice, armáda postavila i několik provizorních mostů. Až na výjimky se obnovily dodávky energií a podniky znovu začínají pracovat. Přesto se škody budou odstraňovat ještě řadu měsíců. A povodňová daň, kterou chtěl zavést ministr financí Miroslav Kalousek, už vyvolala i jeho roztržku s premiérem Petrem Nečasem. Více uslyšíte od Mileny Štráfeldové:
"Bude trvat několik měsíců, než se zprovozní například komunikace mezi Chrastavou a Mníškem. Tam úplně zmizel z povrchu zemského více jak kilometr komunikace. Máme na dvě stě poškozených mostů, z toho sedm zmizelo úplně a sto třicet bude potřebovat generální opravu."
Podobná situace je na Ústecku. Někde dosud neopadla voda a navíc hrozí sesuvy mokré půdy. Práce na odstraňování škod ale pokračují a o víkendu tu už byl odvolán stav nebezpečí. Ministerstvo pro místní rozvoj do kraje posílá prvních 40 milionů korun, podle hejtmanky Jany Vaňhové bude ale potřebovat daleko větší finanční pomoc:
"Na silnicích a na mostech má 524 milionů škod a na tíži Ústeckého kraje jde 50 procent těchto nákladů, což není zrovna malá částka. Po shrnutí všech škod, které byly na území Ústeckého kraje, se jejich rozsah sčítá předběžné kolem 1,5 miliardy."
Během stavu nebezpečí v kraji bylo možné na kritických místech využít armádu. Vojáci i hasiči tu však zůstanou i poté, co byl stav nebezpečí zrušen. Je tu nutné postavit ještě alespoň šest provizorních mostů. V zatopených oblastech pomáhají i stovky dobrovolníků. A podle ředitele libereckého ředitelství Lesů České republiky Ludvíka Říčaře i lesníci:"My jsme v první fázi zajišťovali lesní cesty a vodní toky tak, aby nedocházelo k dalším rizikům škod na majetku nebo na životech. A je nám jasné, že v těchto dnech nejvíce techniky je třeba v obcích. Tam se musí opravovat vodní toky, opravovat silnice."
Vytopeným lidem pomůže i to, že po dobu jednoho měsíce budou mít zadarmo elektřinu. Sleva společnosti ČEZ se vztahuje na domy, chalupy, obecní prostory i na podnikatele s maloodběrem. A jak říká šéf skupiny RWE v České republice Martin Herrmann, pomoc nabídl i tento dodavatel zemního plynu:
"Všichni zákazníci z postižených oblastí si budou moci po podání žádostí odložit platbu záloh na plyn za měsíce srpen, září a říjen. Nebudou účtovány platby za distribuci plynu za období od 7. do 16. srpna."
Vláda už nyní uvažuje o tom, kde vzít peníze na protipovodňová opatření a náhradu škod do budoucna. Podle premiéra Petra Nečase by je chtěla získat z nepřímých daní a také úsporami. Premiér řekl v České televizi, že nechce zavést "povodňovou" daň, jak ji navrhovalo ministerstvo financí:"Tam bychom skutečně mohli narazit na hranu toho, že bychom se zpronevěřili svým volebním slibům. To je starší návrh ministerstva financí, někdy z jara letošního roku, zpracovaný ještě za ministra financí pana Janoty. Budeme o tom diskutovat, ale já mám tady celou řadu výhrad."
Nečasův výrok ale doslova popudil ministra financí Miroslava Kalouska. Považuje ho za popření koaličních dohod:
"Je celá řada variant, jak tuto situaci řešit. Ale toto rozhodnutí padlo na úrovni tří předsedů koaličních stran. A jednostranně ho zpochybnit a vypovědět, to je koaliční praxe, kterou nemůžeme trpět, protože takhle by se dlouho spolupracovat nedalo."
Ministerstvo financí chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě by kleslo o 240 korun ročně, o stokorunu měsíčně se má snížit také základní sleva na každého poplatníka. Tím má státní rozpočet získat více než pět miliard korun. Z tohoto fondu by pak stát mohl platit odstraňování povodňových škod.