Zlaté šaty si schovávala u kamarádky. Výstava představuje Joy Adamsonovou i příběh lvice Elsy

Joy Adamsonová při projížďce v buši, foto: archiv Zuzany Beranové

Příběh lvice Elsy uchvátil svět a Joy Adamsonová se stala světoznámou. Proslavila ji i kniha Volání divočiny. Málokdo ví, že se narodila na území bývalého Československa.

Joy Adamsonová zachycovala ve svých kresbách keňská etnika,  zdroj: archiv Zoo Dvůr Králové nad Labem

Safari Park Dvůr Králové nad Labem vystavil osobní věci a ilustrace Joy Adamsonové, od jejíhož narození letos uplynulo 110 let. Najdete je příznačně v pasáži pavilonu šelem.

"Narodila se za Rakouska - Uherska ve slezské Opavě. Dokonce mluvila, i když ne úplně dobře, částečně česky. Dostala se do Afriky s jedním z jejich pozdějších manželů Georgem Adamsonem. Málo lidí ví nejen to, že je z Opavy, ale i to, že se starala ještě o další zvířata, a že byla výborná ilustrátorka a kreslila keňská etnika i rostliny. To vše bychom chtěli přiblížit návštěvníkům, aby se seznámili s osobností, která má kořeny na území dnešní ČR," uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Kresby etnik od Joy Adamsonové ochraňují v Nairobi jako poklad

Lvice Elsa,  foto: ČT

Při vyslovení jména Joy Adamsonové si většina lidí představí film o lvici Else. V zoo ji však připomínají jako rodačku z Opavy, jako manželku George Adamsona, jako spisovatelku i jako kreslířku. Jsou tu i její osobní věci. Třeba zlaté šaty, dodal ředitel zoo Přemysl Rabas.

"Jsou tam dva deníčky, které si Joy psala. Vidět její originální deníky je velký zážitek. Také tam jsou šaty, které používala při společenských událostech. Většinu času prožila v buši, kdy jezdila v džípu a používala jen to safari oblečení, které měla v kovovém kufru, aby se k tomu nedostali termiti a jiný hmyz. Tyhle šaty si ukládala u kamarádky v Nairobi. Když měla nějakou společenskou událost nebo cestovala po světě v rámci promítání filmu o lvici Else, tak se převlékla v Nairobi, udělala ze sebe dámu a po návratu zase šaty u přítelkyně nechala. Šaty tam zůstaly a získala je odtud Zuzana Beranová, která je autorkou výstavy. Takže máme šaty Joy Adamsonové staré víc jak padesát let."

Zuzana Beranová,  foto: ČT

Jak se Zuzana Beranová dostala k tématu Joy Adamsonové? A jak se dostala k jejím věcem?

"Je to podobné jako u mnoha lidí, kteří jsou uhranuti Afrikou už v dětství. Osloví je literatura a v případě Zuzany Beranové to byla lvice Elsa. Tak ta láska startuje, a když se tam člověk dostane, tak se to prohloubí. To se stalo i Zuzaně Beranové, která pracovala v diplomatických službách. Díky svému působení v Nairobi se seznámila s lidmi, kteří Joy ještě znali a také s lidmi z nadace, která chrání památku Joy Adamsonové. Napsala o ní i životopisnou knihu."

Zaujalo mě, že Joy Adamsonová kreslila. O jaké kresby se jednalo?

Masajský válečník na kresbě od Joy Adamsonové,  foto: archiv Zoo Dvůr Králové nad Labem

"Kreslila hodně etnika. Řada těch etnik, kterých je v Keni poměrně dost, ještě pořád používala tradiční oblečení a podařilo se to díky kresbám uchovat. Dneska jsou její kresby keňských etnik součástí keňského Národního muzea, které si to střeží jako poklad. Malovala i přírodu. Velmi známé jsou její botanické ilustrace. Ty jsou po celém světě, nejen v Nairobi. Velkou sbírku jejích kreseb má i Velká Británie. Na výstavě máme i reprodukci kresby lvice Elsy, jejíž autorkou je Joy Adamsonová."

Kde je Joy Adamsonová pochovaná?

"V Keni. Osud obou manželů skončil tragicky. Nejdřív byla zavražděna Joy Adamsonová. V 80. letech ji zabil její sluha, se kterým se nepohodla. Snažil se to svést na divoká zvířata, na lvy. To se mu nepodařilo a byl vypátrán. Několik let později na přelomu osmdesátých a devadesátých let somálští pytláci na severovýchodě Keni zavraždili George Adamsona."

Příběh o lvici Else, kterou vychovala a vrátila do divočiny, se stal i filmovým trhákem. Upozornil miliony lidí na osud velkých afrických šelem. Adamsonová přispěla i k tomu, že zoo vytvořily příznivější podmínky pro zvířata, a založila několik národních parků v Africe, kde strávila většinu života.