Zmizelí sousedé - válečné příběhy Židů očima dětí

0:00
/
0:00

Zmizelí sousedé - tak se jmenuje projekt v jehož rámci žáci a studenti pátrali po Židech, kteří v okolí jejich bydliště žili za druhé světové války. Jaká byla tehdy situace, dalo se jim pomoci, jaký byl jejich životní příběh? To byly otázky, na které se pokoušeli odpovědět. Výsledkem projektu je mimo jiné literární sborník a dva dokumentární filmy.

Filmy natočilo dvacet dětí ve věku od 12 do 15 let z Hartmanic na Šumavě a z Litomyšle. Představují tak jedinečné autentické svědectví viděné dětskými očima.

"Bylo to pro nás něco nového. Byl to nepovinný předmět."

Co na to říkali vaši rodiče?

"Moji rodiče byli rádi, že se touhle problematikou budeme zabývat. Taky je to docela zajímalo. - Moji rodiče moc nesouhlasili, protože nechtěli, abychom otravovali ty staré lidi, aby na to vzpomínali."

A jaké bylo pátrání? Jak jste se dozvídali, kde kdo žil?

"Nejdřív jsme šli za příbuznými za babičkami, dědečky a ti nás poslali dál. Nosili jsme sebou seznam Židů, kteří žili v Litomyšli a ptali jsme se, jestli si někdo na někoho nepamatuje."

Setkávali jste se s ochotou?

"Jak kdy, když jsme dělali tu knížku, tak lidi byli ochotní. Byly i výjimky, že se o tom nechtěli vůbec bavit, vzpomínat na to, co se dělo, protože to pro ně nebylo moc příjemné. S tím filmem to bylo horší, protože přece jenom ti staří lidé nechtěli před kameru a báli se. Ale třeba paní Bergmanová nám otevřela dveře a už nám začala vyprávět příběh."

Stejně jako životní příběh paní Bergamové, ožívají ve filmu další a další osudy zmizelých sousedů.

"Bylo to něco jiného, protože ve škole se to učí podle učebnice a tady jsme se dozvídali jiné věci, které se ve škole absolutně neučí."

A to bylo taky cílem projektu i dokumentů. Na nich s dětmi spolupracovala producentka Zuzana Dražilová. Když uviděla literární sborník, zeptala se dětí, jestli by příběhy nechtěly zfilmovat.

"Nakonec z více plánovaných třeba čtvrt hodinových filmů vznikly dva podle mého názoru plnohodnotné dokumenty. V Litomyšle to nadšení bylo ihned, protože dělali už literární projekt a ze strany Hartmanic to bylo velmi rozpačité. Na začátku přišla na první schůzku jedna dívka a potom, když se ten projekt opravdu rozjel, tak se z nich stala skvělá skupinka a přistupovali k tomu otevřeně, upřímně, prostě byli skvělí."

Dokumenty jsou hotové, kde je možné je vidět?

"Doufejme, že poběží na České televizi počátkem září u příležitosti Dne evropské židovské kultury a poté by měly být oba filmy distribuovány po školách. Jeden z těch filmů už měl svoji televizní premiéru na prvním holandském veřejnoprávním kanále v loňském roce v rámci pořadů, které šly u příležitosti vstupu východoevropských zemí do EU."