Známka připomíná výročí zakladatele Národního muzea

Oldřich Kulhánek, foto: ČTK

Před 250 lety se narodil zakladatel Národního muzea Kašpar Maria ze Šternberka. Česká pošta vydala při této příležitosti speciální poštovní aršík, který byl ve středu představen v Panteonu Národního muzea.

Na známce zobrazující zakladatele Národního muzea se podílela nejen česká, ale také německá strana, od ní ostatně vzešel impuls k samotnému vzniku. Pokračuje ředitel Poštovního muzea Jan Galuška.

"S tím nápadem v roce 2009 přišel poslanec Spolkového sněmu Ernst Hinske. Mínil, že by bylo dobré vydat právě tuto vynikající osobnost, která má vztah nejen k nám, k Národnímu muzeu, národnímu obrození, k naší vědě, ale má celoevropský význam vztah i německy hovořícím."

Na společnou realizaci nakonec z časových důvodů nedošlo, nicméně známka je přesto alespoň trochu česko-německá. Podle návrhu výtvarníka Oldřicha Kulhánka ji vyryl německý rytec Wolfgang Mauer z Berlína. Podle Galušky se tak symbolicky uzavřel kruh.

Oldřich Kulhánek  (vlevo) a Wolfgang Mauer,  foto: ČTK
"Doufám, že to není uzavření kruhu, že to bude mít pokračování. Zakladatelem fenoménu, který dnes nazýváme česká rytecká škola, byl durynský rodák Karel Seizinger, který přišel do prahy v roce 1924 na pozvání tehdejší Československé národní banky jako rytec bankovek. První dva roky studoval v Praze na akademii výtvarných umění u Maxe Švabinského a záhy se pustil do nového oboru, do rytiny poštovní známky. Československá a dnes i česká známková tvorba je pověstná tím, že její značná část vychází technikou ocelotisku, to je vlastně z rytiny. A tento Karel Seizinger je jedním ze zakladatelů české rytecké školy.

Když se teď vrátíme k té známce, tak tu vyryl německý rytec Wolfgang Mauer, je to takové pokračování tradice."

Tradici rytectví zmínil také Oldřich Kulhánek:

Foto: ČTK
"Pro mě ta známka měla dvě roviny, proč jsem ji s chutí a radostí dělal, protože poprvé po letech byl přiznán také určitý podíl české šlechty na národním obrození a byli to právě čeští šlechtici, jako třeba Kašpar Maria ze Šternberka, kteří se zasloužili o národní kulturu. Národní muzeum je jeho dílo a nebyl samozřejmě jediný. Navíc to byly osobnosti, které měly obrovský světový nebo evropský radius, když povážíme, že to byl osobní přítel Goethův...Takže to je jedna rovina, která mě oslovila a byl jsem rád, že to můžu dělat.

Ta druhá je, že rytcem této známky byl nejpřednější rytec německé poštovní známky. Je to připomenutí toho, co tady v minulosti bylo, kdy rytecká škola, vídeňská, pražská a německá byla elita mezi evropskými rytci. Konečně zase navazujeme tam, kde jsme kdysi přestali."

Známku s portrétem zakladatele Národního muzea, který se věnoval především paleobotanice nebo paleontologii, doplňuje fosilie rostliny z čeledi plavuňovitých Lepidodendron aculeatum Sternberg. Zakoupit si známku lidé mohou od 5. ledna.