Zprávy

Vláda se má zabývat snadnějším obnovením občanství pro krajany

Vláda má ve středu poskytnout své stanovisko k senátnímu návrhu novely, která má usnadnit obnovení českého občanství pro krajany. Navrhovaná právní úprava je určena hlavně těm, kteří odešli z někdejšího Československa v posledních letech komunistického režimu a podmínky současného zákona o nabývání občanství nemohli splnit. V horní komoře před měsícem tento záměr získal hlasy zástupců menších vládních stran - KDU-ČSL a US-DEU - a opoziční ODS. Většina senátorů ČSSD se spolu s komunisty hlasování zdržela. "Občanství je nástrojem sounáležitosti zahraničních Čechů se svou vlastí. Bylo by chybou, pokud bychom vztahu těchto lidí k naší zemi a jejich snaze mít nadále Českou republiku svým domovem bránili legislativními bariérami," uvedla tehdy k účelu normy její spoluautorka Jitka Seitlová (za hnutí Nezávislí).

Protože zákony může Senát navrhovat pouze jako celek, novela zákona o státním občanství některých bývalých československých občanů je teprve na začátku schvalovacího procesu. Vláda své stanovisko poskytne sněmovně, na níž především nyní bude osud novely záviset.

Nová úprava má bez omezení zrušit lhůtu pro podání žádosti o obnovení občanství, která končí letos 2. září. Vychází vstříc například těm krajanům, kteří o něj nemohli požádat kvůli československo-americké úmluvě o naturalizaci. Úmluva, která znemožňovala vznik dvojího občanství, přestala platit až v srpnu 1997. Podle autorů novely si řada zájemců o občanství nedokázala vyřídit všechny náležitosti. O změnu zákona je podle autorů novely mezi krajany zájem. Jen v USA bylo ke konci roku 2003 obnoveno české občanství 3500 krajanům, zájem dalších se v posledním půlroce zvýšil.

Několik organizací žádá prezidenta Klause, aby se v Číně přimluvil za politické vězně

Několik organizací zabývajících se lidskými právy žádá prezidenta Václava Klause, aby se na své oficiální návštěvě Číny přimluvil za pět konkrétních čínských politických vězňů. Uvádějí to v dopise, který chtějí prezidentovi předat v úterý 13. dubna, dva dny před jeho odletem do Číny. Klaus by se měl podle sdružení Olympic Watch, Amnesty International, Lungta a společnosti Člověk v tísni přimluvit také za to, aby Čína ratifikovala mezinárodní pakt o občanských a politických právech, který podepsala už před více než pěti lety.

Václav Klaus s manželkou Livií navštíví Čínu ve dnech 15. až 26. dubna. Prezident se setká s nejvyššími představiteli země. Při návštěvě se nebude podle svých slov vyhýbat ani otázce lidských práv. Klaus bude prvním českým prezidentem, který od pádu komunismu oficiálně navštíví Peking.

Nový český velvyslanec ve Vídni odmítá deklaraci k minulosti

Nový český velvyslanec v Rakousku Rudolf Jindrák odmítl rakouské požadavky, aby byla ke společným dějinám obou států přijata oficiální deklarace. Podle něj v současnosti není přijetí takového dokumentu na vládní nebo parlamentní úrovni zcela realistické. Jindrák to řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici ÖRF. Poukázal na projev premiéra Vladimíra Špidly v dolnorakouském Göttweigu v červenci roku 2003. Špidla tehdy prohlásil, že česká lítost projevená v česko-německé deklaraci z roku 1997 se týká i sudetských Němců žijících v Rakousku. Odsunutí sudetských Němců po druhé světové válce z tehdejšího Československa je podle českého premiéra "z dnešního pohledu nepřijatelné".

Čtyřicetiletý kariérní diplomat funkci přebírá po bývalém disidentovi a spisovateli Jiřím Grušovi, který se stal prezidentem mezinárodního PEN-klubu a který byl velvyslancem v Rakousku od roku 1998. Jindrák byl doposud náměstkem ministra zahraničí ČR. Jako velvyslanec působil už v letech 1998 až 2001 v Budapešti.

Ministerstvo pohltilo generální štáb, chystá se propouštění

Generální štáb armády ČR se od letošního 1. dubna sloučil s ministerstvem obrany; práci ztratí až 800 lidí. Armáda si od sloučení slibuje větší efektivitu práce obou úřadů a stamilionové úspory, informuje Mladá fronta Dnes. Podle ministra obrany Miroslava Kostelky by nebylo správné provádět úsporná opatření v armádě, aniž by se reforma dotkla také vedení armády. Navíc ministerstvo obrany a generální štáb mnohdy pracovali nekoordinovaně. "Jeden tým něco vymyslel a druzí to uskutečňovali, aniž ale věci rozuměli, takže se neustále obraceli s žádostí o radu na ty první, ale od zodpovědnosti se vždycky důsledně distancovali," popsal vztah obou institucí Kostelka. Sloučením chce armáda docílit, aby jednotlivé úkoly zpracovával vždy jen jeden tým lidí.

Likvidaci jedů v Poličce odmítá přes tři tisíce lidí

Více než tři tisíce lidí z Poličky a okolí již podepsaly petici proti plánované likvidaci jedů v areálu Poličských strojíren. Obyvatelé desetitisícového města odmítají záměr společnosti Omnipol vybudovat zde zařízení plazmatron na odstraňování nebezpečných chemických odpadů. Uvádí to Mladá fronta Dnes. Argumenty odpůrců podpořili podle listu i úředníci zodpovědní za ochranu životního prostředí. Tvrdí, že likvidace odpadních olejů obsahujících rakovinotvorné látky nemusí probíhat tak, jak popisují zástupci investora.

"Předložený projekt předpokládá, že likvidované chemikálie budou mít stejné chemické parametry. Pokud to tak nebude, není jasné, co bude obsahovat konečný odpad, a hlavně jak se budou čistit odpadní vody, které při provozu plazmatronu vzniknou," cituje deník vedoucího odboru životního prostředí radnice nedaleké Bystřice nad Pernštejnem. Mohly by tak být ohroženy zdroje pitné vody, zejména Vírská přehrada, která zásobuje část Vysočiny a Brno.

Světová banka vyhodnotí dopady zdravotní péče na veřejné rozpočty

Světová banka (SB) vyhodnotí dopady zdravotní péče na veřejné rozpočty v Česku. Návrh reformy zdravotnictví zpracovávat nebude. Vyplynulo to z vyjádření vrchní poradkyně výkonného ředitele Sbětové banky Jany Matesové pro ČTK z New Yorku. Rozsah péče, kterou stát občanům zajistí, závisí podle ní na rozhodnutí politiků. Světovou banku požádal před dvěma týdny o pomoc místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka. Spolupráce se bude podle Matesové týkat optimalizace finančních toků mezi veřejnými rozpočty a zdravotní péčí při současné udržitelnosti systému veřejných financí.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková ČTK řekla, že ji Sobotkova iniciativa překvapila. S podobným návrhem přišla sama již před rokem a tehdy Sobotka návrhy SB zamítl. "Oslovila jsem tehdy Světovou banku, aby nám pomohla, protože vypracovávala projekt pro Slovenskou republiku," připomněla ministryně. Projekt, který SB navrhovala, by podle Součkové znamenal významné zvýšení spoluúčasti pacientů a rušení nemocnic. "Když jsem tyto návrhy konzultovala s ministrem financí, byl projekt zamítnut s vysvětlením, že nebudeme dále úvěrově zatěžovat státní rozpočet," řekla Součková. Návrhy SB nebyly v souladu s programovým prohlášením vlády a sociálnědemokratickým programem. Součkovou překvapuje, že nyní se má znovu vycházet z něčeho, co již bylo zamítnuto.

Podle Matesové je už nyní zřejmé, že některé modely financování zdravotnictví používané ve světě nejsou v Česku společensky přijatelné a nebudou vůbec zvažovány. "Například americký model financování, závislý téměř zcela na individuální odpovědnosti občanů za zdravotní pojištění, je nepřijatelný nejen u nás, ale v dnešní evropské společnosti obecně," dodala. Nový způsob, jak financovat zdravotnictví, vláda hledá od podzimu, kdy musela z rozpočtu zaplatit sedm miliard, aby se zdravotnictví dostalo z nejhorších dluhů. Dnes se ale pojišťovny i nemocnice propadají do dalších ztrát.

Předseda lidovců Miroslav Kalousek odsoudil výroky na adresu prezidenta

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek odsoudil výroky senátora Zdeňka Bárty na adresu prezidenta Václava Klause. Bárta ve čtvrtek Klausův způsob výběru adeptů na ústavní soudce označil za velezradu. "Ten výrok je naprosto nepřiměřený," cituje Kalouskova slova deník Právo. Kalousek se sice nepřímo zastal prezidenta, ale nechce soudit, zda za krizi Ústavního soudu může Senát či prezident. Podle něj hlavní problém spočívá v nedostatečné komunikaci mezi oběma stranami.

Senátoři ve čtvrtek už poněkolikáté odmítli prezidentova kandidáta na ústavního soudce a Klause vyzvali, aby urychleně předložil další jména. Prezident a senátoři na sebe vzájemně svalovali odpovědnost za to, že Ústavní soud nemá plný počet soudců a jeho činnost je omezena. V patnáctičlenném týmu ústavních soudců jsou nyní čtyři místa neobsazena a Ústavní soud tak nemůže rozhodovat v plénu o složitějších případech.

Předseda Senátu Pithart odmítl tvrzení, že kandidát na ústavního soudce Galvas byl odmítnut bez diskuse

Předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) se důrazně ohradil proti tvrzení prezidentova kancléře Jiřího Weigla, že senátoři odmítli bez diskuse Milana Galvase jako kandidáta na ústavního soudce. Uvedl, že Galvasovy názory si vyslechly všechny senátorské kluby, stejně jako výbory ústavně-právní a pro lidská práva a že jejich členové měli na kandidáta řadu otázek. Připomněl, že ani jeden výbor Galvasovu kandidaturu nedoporučil schválit.

Prezidentův kancléř ve čtvrtek po Galvasově odmítnutí v horní komoře tvrdil, že "Senát byl a priori rozhodnut o tom, že nominovaného kandidáta zamítne. Nezajímalo jej, jaké má názory, nezajímalo jej, jaký je odborník, v jaké oblasti, jeho kvalifikace, kompetence." V rozhovoru pro Českou televizi a televizi Nova se k odmítnutí Galvase vyjádřil i prezident Václav Klaus. "Jim (senátorům) jde o jejich nízký politický souboj s prezidentem republiky," řekl Klaus. Jako důvod odmítnutí Galvase neuznal také jeho členství v komunistické straně, na které poukázal například senátor Jan Ruml (US-DEU). Uvedl, že v současné době není jednoduché najít odborníka nad 40 let a s praxí v nejvyšších akademických či soudcovských funkcích, který by nebyl v KSČ.

Policie zatkala v Krkonoších dva dealery hašiše

Detektivové Národní protidrogové centrály zatkli dva muže, kteří v Peci pod Sněžkou distribuovali hašiš. Zadržení pracovali jako sezonní zaměstnanci na Lidické boudě a hašiš nabízeli především turistům. Jak informovala Česká televize, pro hašiš si kupci do horské chaty v nadmořské výšce 1100 metrů jezdili na skútru nebo na běžkách. Jednoho z dealerů zatkla policie přímo na sjezdovce. V batohu na zádech měl necelé tři kilogramy hašiše. Jeho společník byl zatčen přímo na Lidické boudě. Při domovní prohlídce zde detektivové zajistili dalších asi 300 gramů hašiše a nevelké množství sušené marihuany. Muži se policistům přiznali, že za peníze vydělané prodejem drogy chtěli na celé léto odcestovat do Španělska.

Zemřel i druhý ze dvojice Čechů, které v Tatrách strhla lavina

V nemocnici v Popradu zemřel i druhý český skialpinista, kterého v oblasti Rysů ve Vysokých Tatrách strhla lavina. Jeho kolega zahynul hned na místě neštěstí. Jak informoval mluvčí letecké záchranné služby Pavol Svetoň, velká lavina v masivu Rysů dvojici skialpinistů strhla až na dno Těžké doliny. Na místo neštěstí krátce poté dorazil lékař letecké záchranné služby, kterému se podařilo jednoho ze skialpinistů vyhrabat ze sněhu a za pomoci vrtulníku přepravit do nemocnice v Popradu. Oba muži při asi 600 metrů dlouhém pádu v lavině překonali výškový rozdíl 400 metrů, přičemž ani jeden neměl na hlavě ochrannou přilbu.

Záchranáři vytáhli muže, který uvízl v Pulčinských skalách

Záchranáři vytáhli zraněného sedmadvacetiletého muže, který v sobotu odpoledne zůstal uvězněn v Pulčinských skalách na Vsetínsku. Muže, který měl poranění na hlavě a na krku, přepravil do nemocnice vrtulník. Nešlo o horolezce, ale o turistu, který při vycházce spadl ze skály a zachytil se na skalní římse 20 metrů nad zemí, řekl ČTK mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Vláda Romům nepomáhá najít práci, tvrdí romští podnikatelé

Sdružení romských podnikatelů Fajta kritizuje vládu za to, že nebojuje proti nezaměstnanosti Romů. Pokud kabinet nezačne situaci okamžitě řešit, hodlá sdružení vyzvat Romy k protestům. Podle romských předáků je nezaměstnanost uvnitř komunity obrovská a nutí Romy ke kriminalitě. Odhadují, že práci má pouze každý desátý Rom, informovala televize Nova. Zástupci sdružení už dva roky obcházejí ministerstva a jednají o podpoře projektů proti romské nezaměstnanosti. Výsledek jejich snažení je však nulový. "Oni nás přijmou, vyslechnou, říkají, že je to velmi ušlechtilé, dobré, ale bohužel za dva roky z toho nesešla žádná příležitost," shrnul předseda Fajty Anton Balog.

Ve středu začne ve Zlíně velikonoční sbírka organizace ADRA

Ve středu začne ve Zlíně stejně jako v dalších zhruba 140 městech České republiky sbírka humanitární organizace ADRA nazvaná Pomáhat může každý. Do ulic Zlína vyjdou se zapečetěnými pokladničkami dvoučlenné skupinky skautů a žáků místních škol. Lidé, kteří přispějí nejméně dvacetikorunou, obdrží od mladých dobrovolníků na památku visačku plastového domečku. Loni v celé republice lidé do dubnové sbírky přispěli částkou více než 3,3 milionu korun, za které ADRA poskytla pomoc obětem války v Iráku. Část peněz využila na humanitární cesty do zemí bývalé Jugoslávie. Letos organizátoři zlínské sbírky hodlají výtěžek věnovat na pomoc lidem v Moldávii, kam organizace s humanitární pomocí zamíří letos v květnu. Kamion tam poveze i dary zlínských firem.

Restaurátoři z Litomyšle zachraňují starověké památky

Odborníci z Institutu restaurování a konzervačních technik v Litomyšli se mohou uplatnit při záchraně starověkých památek. Spolu s dalšími kolegy se posunuli v historii o 2000 let zpátky do času rozkvětu Nabatejského království. Díky penězům z EU se mohou podílet na přípravě restaurování budovy ve starověkém skalním městě Petra na území dnešního Jordánska a dalšího objektu v Sýrii, píše Mladá fronta Dnes. "Nestřetli jsme se s jakoukoli záští, naopak všichni se nám snažili vyjít vstříc," prohlásil o arabském světě chemik a pedagog institutu Karol Bayer, který byl na výzkumné cestě už dvakrát.

Uherskohradišťský jarmark ozdobila rekordní kraslice ze dřeva

Velikonoční jarmark v Uherském Hradišti zdobí rekordní kraslice vysoká 103,7 centimetru o hmotnosti 61 kilogramů. Vyrobil ji místní řezbář Antonín Hájek. Tímto výtvorem překonal vlastní světový rekord z roku 2000, kdy vytvořil kraslici o výšce 72 centimetrů a hmotnosti 32 kilogramů, řekl na velikonočním jarmarku komisař Michal Jurečka. Dřevěnou kraslici o průměru 54,2 centimetru, kterou zdobí ornamenty vylévané cínem, vyráběl rekordman jeden rok. "Materiál nejprve musel vyschnout, poté se lepením tvoří kraslice. Po vyzrání jsem vyrýval ornamenty, do kterých jsem nakonec nalil horký cín," popsal svoji práci Hájek.

V trojské botanické zahradě začíná velikonoční jarmark

V rozkvetlých venkovních prostorách pražské botanické zahrady v Troji začal velikonoční jarmark. Na trhu bude až do velikonočního pondělí nejen velikonoční zboží, ale i koření a okrasné rostliny. Zájemci si také budou moci vlastnoručně vyzkoušet některé ze zajímavých řemesel, například vykrajování, vytlačování a zdobení perníčků. Kdo ještě nemá pomlázku, může si ji na místě sám uplést. Z vrbového proutí může zkusit udělat i cokoli jiného. Lidé se budou moci zapojit i do výroby vizovického pečiva, drátování, zdobení kraslic, zhotovování svíček ze včelího vosku, dlabání dřeva a výroby kožených šperků. Návštěvníci si mohou zakoupit výrobky všech předváděných řemesel a ochutnat medovinu nebo jiné včelí produkty.

Velikonoční rekordy a dobrá nálada ovládly Staroměstské náměstí

Drátované kraslice, kraslice ze zápalek, šunkové vajíčko, obří pomlázka či strašidelný test, to vše bylo k vidění na Staroměstském náměstí v Praze. Program začal pokusem Miroslava Helebranta z Jindřichova Hradce o co nejrychlejší vypití 30 vajec. Zkonzumoval je za 38 vteřin. Z pódia Pražany a velké množství zahraničních turistů bavila rodinná kapela Koryntů, které rekordy nejsou cizí. Syn v 15 letech ovládá 28 zcela odlišných hudebních nástrojů a otec dokáže bez not zahrát na klavír 3000 skladeb. Řeznická šunková kraslice vážila 30 kilogramů, na výšku měřila 64 centimetrů a obvod měla 109 centimetrů, řekl ČTK Josef Vaněk z agentury a Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Masové vejce rozdělili nakonec pořadatelé mezi návštěvníky a zájem o šunku byl velký.

K vidění byla i kraslice slepená ze 4877 zápalek a 9988 zápalkových hlaviček, kterou její tvůrce vyráběl 674 hodin. Návštěvníci si mohli prohlédnout také čtyři desítky drátovaných kraslic. Toto umění vzkřísil Petr Musil, který nejprve našel starou knížku o drátování, pak založil českou drátenickou školu. Robert Zauer z Teplic představil pomlázku dlouhou 583 centimetrů.

Noc ze soboty na Velikonoční neděli je dobou zmrtvýchvstání

Velikonoční svátky otvírají každý rok symbolicky jaro, avšak v křesťanském pojetí je Bílá sobota dnem modliteb, rozjímání a půstu. Vpředvečer "Velké noci", v níž vstal podle biblického svědectví ukřižovaný Ježíš Kristus z mrtvých, se v katolické tradici slaví vigilie vzkříšení - očekávání velké události. Dříve se dokonce bdělo až do rána. Tato liturgie bývá spojována se křty dospělých a před vchodem do kostela se slavností ohně a svěcením světla. Od ohně se již odedávna zapalovala velikonoční svíce - paškál - a jí se světlo přeneslo do chrámu.

Australská společnost chce postavit na Letné podmořské akvárium

Australská společnost Oceanis Australia stále uvažuje o tom, že by na místě bývalého Stalinova pomníku v Letenských sadech v Praze 7 postavila oceanárium. Záměr vybudovat na Letenské pláni první podmořské akvárium ve střední Evropě představila už v červnu 2002. Projekt měl tehdy podporu pražského zastupitelstva i Prahy 7. Plány ale odsunuly srpnové záplavy, které krátce na to přišly.

Oceanárium chce využít zchátralých 60.000 krychlových metrů pod podstavcem bývalého pomníku, jejichž údržba stojí město ročně značné prostředky. Akvárium se třemi miliony krychlových metrů vody a stovkami druhů mořských ryb by se mohlo stát významnou atrakcí hlavního města pro Pražany i turisty. Stavba nemá narušit současné panorama Letenské pláně.

Zámecký park v Lánech se otevřel veřejnosti

Park u zámku v Lánech na Rakovnicku, který je letním sídlem českých prezidentů, se po zimní přestávce otevřel veřejnosti. Návštěvníkům bude přístupný až do počátku listopadu, vždy ve středu a ve čtvrtek, o víkendu a svátcích. Rozsáhlý zámecký park byl založen kolem roku 1770. Dnešní podobu půvabného parku ovlivnil zásadním způsobem slovinský architekt Josip Plečnik, který se jako hradní architekt v letech 1920 až 1934 významně podepsal na současné tváři Pražské hradu. Krásy parku přilákají ročně na 50.000 lidí.

V nové expozici na Hradě mají děti vlastní program

Nová stálá expozice Příběh Pražského hradu, která je od 6. dubna přístupná v části Starého královského paláce, má vlastní program pro dětské návštěvníky. Dětská Hra na Hrad je připravena tak, aby si malí návštěvníci mohli projít rozsáhlou výstavu sami bez pomoci dospělých. Mladší děti se mohou stát strážcem, služebníkem, umělcem či řemeslníkem a o exponátech se dozví hlavně k čemu sloužily a kdo je používal. Pro starší děti jsou připravené role kronikáře, učence, rádce a kněze a program jim nabízí informace v historicko-kulturních a politických souvislostech.

Zájem lidí umožní zkrátit dobu obnovy hradu Veveří

Zájem lidí o hrad Veveří pomohl podle kastelána Petra Fedora k tomu, že se podstatně zkrátila doba odhadovaná na jeho potřebné opravy. "Když jsme začínali, tak jsme si mysleli, že to bude práce tak na třicet let. Teď i ty trochu pesimistické předpoklady říkají, že bychom mohli nějakého význačnějšího úspěchu dosáhnout už do deseti let," řekl Fedor, když provázel skupinu dárců do sbírky na opravu hradu. Sbírku pořádá deník Rovnost a mezi lidmi se už podařilo vybrat přes 450.000 korun.

Návštěvníci Lednice se mohou opět projíždět na lodi

Už šestá plavební sezona na ramenech řeky Dyje v lednicko-valtickém areálu začala vítáním jara a odemykáním řeky v Lednici na Břeclavsku. Odemykání řeky se letos neslo v historickém duchu, když kastelánka lednického zámku spolu se starostou města sehráli role kněžny a knížete Lichtenštejna. Vody Dyje brázdí v lednicko-valtickém areálu pět lodí, uvedl Jaroslav Martinek ze společnosti 1. plavební. Návštěvníci se po vodě mohou dostat k minaretu nebo Janohradu, což je napodobenina zříceniny středověkého hradu, kterou si kdysi nechali postavit majitelé lednického zámku. Ročně lednický zámek i jeho rozsáhlý park navštíví více než 130.000 turistů. V květnu 1997 byl lednicko- valtický areál zapsán do seznamu míst světového a kulturního dědictví UNESCO.

V Krkonoších lyžují tisíce lidí

Velikonoční svátky na lyžích se rozhodly strávit tisíce lidí v Krkonoších. Podle vlekařů zde stále panují ideální podmínky, když na sjezdovkách leží ještě 30 až 60 centimetrů sněhu. Je nádherně, svítí sluníčko a sněhové podmínky jsou na tuto dobu výborné, řekl vlekař Jiří Beran ze Ski areálu ve Špindlerově Mlýně. V provozu jsou všechny čtyři lanovky a pět hlavních lyžařských vleků.

Sport

Jistotu účasti na olympijských hrách v Aténách si dala jako dárek k šestatřicátým narozeninám kajakářka Štěpánka Hilgertová. I v třetím závodu domácí kvalifikace na Trnávce dvojnásobná olympijská vítězka nenašla přemožitelku a před nedělním posledním nominačním podnikem má dostatečný náskok.

Čtvrté místo v keirinu vybojoval český cyklista Ivan Vrba ve třetím závodu Světového poháru dráhařů v Manchesteru. Úspěšně tak zastoupil českou sprinterskou jedničku Pavla Buráně, který startuje na tradiční sérii závodů v keirinu v Japonsku.

Nejslavnější hokejista všech dob Kanaďan Wayne Gretzky přiletí do Prahy na mistrovství světa, na kterém budou jeho krajané obhajovat zlaté medaile. Podle Mladé fronty Dnes Gretzky dorazí už na přátelský zápas kanadského výběru s českou reprezentací, který se bude hrát ve čtvrtek 22. dubna, dva dny před začátkem šampionátu, a v české metropoli se zdrží až do konce turnaje.

Po vstupenkách na přípravný zápas českých hokejistů s Kanadou se jen zaprášilo. Lístky se začaly prodávat v sobotu v pět hodin ráno na terminálech Sazky a podobně jako v případě atraktivních utkání světového šampionátu a finále hokejové extraligy byly za pár minut pryč. Kapacita nové haly by těsně před začátkem mistrovství už měla být avizovaných 17.000 diváků. Určitý počet lístků však připadne sponzorům a další místa musí zůstat volná z technických důvodů.

Životního úspěchu může dosáhnout německý golfista českého původu Alexander Čejka na slavném turnaji Masters, který má dotaci šest milionů dolarů. Při svém druhém startu na hřišti v americké Augustě je v polovině soutěže druhý společně se Španělem Josém Mariou Olazabalem. Oba mají na kontě 140 úderů a zaostávají o dvě rány za vedoucím Angličanem Justinem Rosem.

S těžkým zraněním skončil v jihlavské nemocnici jeden z řidičů pelhřimovské rallye. S vozem Ford Escort narazil do stromu a z auta ho museli vyprostit hasiči. Při nehodě utrpěl poškození mozku a zástavu srdce, řekl ČTK lékař anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Spolujezdec ani diváci zraněni nebyli. Osmatřicetiletý řidič podle svědků najel na pařez, a přes hromadu suti prolétl ve zhruba dvoumetrové výšce vzduchem a narazil do stromu.

Počasí

Bude oblačno, ojediněle s přeháňkami. Teploty 10 až 14 stupňů, na horách kolem 7 stupňů Celsia. Severní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů v hodině.