Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Zdeněk Tůma zůstal v čele České národní banky

Prezident Václav Klaus jmenoval nové členy vedení České národní banky. V čele ČNB zůstává na dalších šest let guvernér Zdeněk Tůma, viceguvernérem se stal ekonom Miroslav Singer. Do bankovní rady nově zasednou také Robert Holman z Vysoké školy ekonomické a bývalý šéf České konsolidační agentury Pavel Řežábek. Výsledek je v souladu s očekáváním. "Zabýval jsem se volbou nových členů bankovní rady poměrně dlouho, jsem přesvědčen, že jsme zvolili dobře a že nová bankovní rada bude důstojně pokračovat v tom, co bylo v minulosti v ČNB vykonáno," řekl Klaus.

"Znovuzvolení Tůmy guvernérem jednoznačně vítám. Tůma je vnímán mezi investory jako záruka kontinuity politiky ČNB," komentoval Klausovo rozhodnutí hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. "Znovujmenování guvernéra dává dobrý předpoklad, že se poměrně rozsáhlá výměna vedení ČNB obejde bez velkých otřesů," dodal s tím, že o nezávislost politiky ČNB nemá obavy. Kromě Tůmy ekonomové pozitivně hodnotí také Singra a Holmana, k Řežábkovi ale mají výhrady. "Řežábek není považován za odborníka na měnovou politiku, má však alespoň příležitost, aby příjemně překvapil," řekl analytik PPF Pavel Kohout. Vedle rozhodování o úrocích bude mít nové vedení ČNB na bedrech i zavedení eura.

Grossova aféra s bytem podle prezidenta Klause poškozuje republiku

Prezident Václav Klaus se domnívá, že případ financování bytu premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) diskredituje Českou republiku, a to jak navenek, tak i dovnitř. Celá kauza je nesmírně nešťastná, řekl Klaus Českému rozhlasu. "Všichni víme, že nejvíce pěstovaná květinka je důvěryhodnost, kredibilita politiků a politiky. A ta těmito neuvěřitelnými eskapádami, které dnes a denně překvapeně objevíme v novinách, prostě trpí způsobem nesmírným," uvedl Klaus. Mrzí ho, že lidé budou vůči politikům ještě skeptičtější než doposud. "Lidé ještě více mávnou rukou a ještě více budou říkat: no, co to tam nahoře prostě ti lidé dělají, to snad nemůže být ani pravda!" uvedl.

"Já myslím, že pan prezident se vyjádřil paradoxně velmi podobně jako já v Poslanecké sněmovně. Samozřejmě já také uznávám, že ta současná úroveň medializace toho problému není nic, co České republice prospívá," poznamenal Gross k prezidentovu vyjádření. Na dotaz, zda bude podávat další vysvětlení ke kauze, reagoval podrážděně: "Co mám dělat? To si mám vyrobit antidatovanou smlouvu se svým strýcem, abyste byli spokojeni. Já to dělat nebudu. Samozřejmě pokud někdo toto chce, tak to asi každý ví, že to problém není, ale proč bych to dělal?"

Z průzkumu agentury SC&C pro Lidové noviny a šetření agentury Median pro Mladou frontu Dnes vyplývá, že lidé předsedovi vlády v případu financování jeho barrandovského bytu nevěří. Gross přitom v minulosti podle průzkumů veřejného mínění figuroval na předních místech žebříčku nejpopulárnějších českých politiků. Podle průzkumu agentury SC&C si přeje odstoupení současného premiéra téměř 61 procent občanů. Pro asi 39 procent dotázaných naopak nynější aféra kolem financování jeho bytu dostatečným důvodem pro rezignaci není. Podle údajů agentury Median by na základě toho Grossovu rezignaci uvítalo 32 procent voličů, necelých 43 procent lidí by se spokojilo s tím, kdyby premiér předložil důkazy o tom, jak k penězům na koupi bytu přišel. Něco málo přes 25 procent dotázaných se pak domnívá, že Gross by kauzu vysvětlovat neměl, protože do toho nikomu nic není.

Ministr Sobotka: Snížení daní ušetří většině lidí přes 4000 Kč ročně

Plánované snížení daní ušetří od příštího roku většině občanů přes 4000 korun ročně. Vydělat by měli především lidé s příjmy do 20 tisíc korun měsíčně, ale ještě při platu kolem 30 tisíc by měla roční úspora činit téměř tři tisíce korun. Snížení daní by mělo pocítit 90 procent obyvatel ČR, vyplývá z návrhu ministra financí Bohuslava Sobotky, o kterém jednalo předsednictvo ČSSD. Snížením daní stát v příštím roce přijde o 9,5 miliardy korun a v roce 2007 o téměř 12 miliard korun. Podle Sobotky tento výpadek příjmů nahradí rychlejší růst ekonomiky a vyšší příjmy ze spotřebních daní a DPH, které stát loni zvýšil.

Sněmovna opět neschválila zákon o registrovaném partnerství

Česká republika se zatím nezařadí k zemím, kde mohou homosexuálové uzavírat registrované partnerství. Sněmovna neschválila návrh, který by to umožnil. Je to už několikátá předloha zákona o registrovaném partnerství, která v dolní komoře neuspěla. Hlasování bylo opět velmi těsné, ke schválení chyběl jediný hlas. Po oznámení výsledků se jednacím sálem sněmovny rozlehl potlesk odpůrců zákona. Zástupci Gay a lesbické ligy v kuloárech uvedli, že o přijetí registrovaného partnerství se pokusí znovu.

Návrhy na uzákonění svazků gayů a lesbiček sněmovnu pravidelně rozdělují napříč politickými frakcemi, jednotně proti je jen KDU-ČSL. Obecně platí, že víc zastánců má tento zákon spíš na levici. Potvrdilo to i páteční hlasování. Klíčovým argumentem odpůrců normy je obava z oslabení tradiční rodiny. Zastánci předlohy se toho neobávají. Podle nich není důvod, aby část občanů jen kvůli odlišné sexuální orientaci neměla, pokud to jde, stejná práva jako ostatní. Zákony o soužití homosexuálů platí již v několika zemích EU. Páry lidí stejného pohlaví mohou registrované partnerství uzavírat například i v Norsku a ve Švýcarsku.

Systém inspekce práce má být přesnější a jednodušší

Sjednotit i zjednodušit systém inspekce práce chce vláda novým zákonem, který schválila Poslanecká sněmovna. Na rozdíl od současného stavu zákon přesně definuje přestupky, za které je možné uložit pokutu až dva miliony korun. Navrhovaný zákon, který nyní dostane k projednání Senát, má začít platit od letošního 1. července. Sněmovna působnost inspektorů práce rozšířila i na kontrolu účasti dětí na umělecké tvorbě, při sportu nebo vystupování v reklamě. Pokud by k ní tvůrci neměli povolení od úřadu práce, hrozila by jim pokuta až dva miliony korun, rodičům dítěte až 100.000 korun. Už platný zákon o zaměstnanosti stanoví, že děti mohou takto pracovat s povolením nejvýše deset až 20 hodin týdně podle věku. Proti tomuto omezení se bouřili někteří filmaři.

Rozsah pokut kritizovala v novém zákoně poslankyně opoziční ODS Alena Páralová. "Ohromné rozpětí pokut vytváří další prostor pro korupce. V případě, že si inspektor usmyslí, že malého podnikatele zlikviduje, tak jej prostě zlikviduje," varovala. Zákon podle ní přinese rozmělnění a tím i snížení kontroly bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Navrhovaný zákon stanoví, že například za porušení předpisů bezpečnosti práce hrozí firmám i jednotlivcům sankce až 200.000 korun. Dvojnásobně vyšší pokutu by mohli inspektoři uložit za diskriminaci v zaměstnání, půlmilionovou pokutu například za poskytnutí rozdílně velkého platu za stejnou práci. Nejvyšší pokuta hrozí zaměstnavatelům, kteří nevyplácejí mzdu vůbec nebo nutí zaměstnance, aby chodili do práce ve dnech pracovního klidu.

Jahn: Výdaje na vědu stoupnou do roku 2005 na 22 miliard

Výdaje na výzkum a vývoj stoupnou do roku 2007 na 22 miliard korun ročně, řekl na tiskové konferenci po zasedání vládní Rady pro výzkum a vývoj její předseda a vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Schválený rozpočet na letošní rok vyčleňuje na vědu 16,5 miliardy korun. "Cílem této rady je nejenom navyšovat prostředky na výzkum a vývoj, ale také zkvalitňovat a zefektivňovat jejich vynakládání," zdůraznil vicepremiér. Rada se proto zabývá změnou jejich rozdělování. Chce vydávat více peněz na aplikovaný výzkum, který má přímé uplatnění ve výrobě, na úkor základního, aby se poměr více přiblížil praxi v Evropské unii, uvedl vicepremiér.

Právě to ale kritizují představitelé společenskovědních výzkumných pracovišť a brání se tomu, že jejich práci nelze posuzovat například počtem patentů. Myslí si to i kandidát na předsedu Akademie věd, šéf Ústavu molekulární genetiky Václav Pačes. Zvýhodňování aplikovaného výzkumu se podle něj nikde na světě neosvědčilo a nevedlo k výraznému zlepšení ekonomiky.

Irák žádá NATO o více vojenských instruktorů

Irák žádá Severoatlantickou alianci, aby přispěla větším počtem svých vojenských instruktorů na výcvik vznikajících bezpečnostních sil v zemi. Žádostí se zabývali ministři obrany států NATO na neformálním summitu ve francouzském Nice. Podle českého ministra obrany Karla Kühnla je kvalifikovaných vojenských školitelů nyní nedostatek. "Všechny země byly požádány, aby poskytly alespoň dva nebo tři další instruktory, případně aby přispěly finančně do fondů, které tuto misi financují," řekl ČTK. Dodal, že Česká republika je připravena návrh zvážit.

Aliance se k výcviku důstojníků budoucí irácké armády a policie zavázala na loňské konferenci v Istanbulu, mise začala o několik týdnů později. Podílí se na ní více než sto zahraničních instruktorů, kteří zatím působí pouze v okolí Bagdádu. Do budoucna by se však mise měla rozšířit i do dalších provincií. Praha má již přes rok zhruba 90 vojenských policistů v jižním Iráku v okolí Basry. Společně s nimi je v oblasti i malý chirurgický tým, který pracuje v britské polní nemocnici.

CVVM: ODS v preferencích stále vede vysoko nad KSČM a ČSSD

Kdyby se nyní konaly parlamentní volby, občanští demokraté by s převahou zvítězili nad komunisty a sociálními demokraty. Hlas by jim dalo 32 procent dotázaných; KSČM by získala 15 procent hlasů, těsně následovaná ČSSD s 14,5 procentním podílem. Tradičné čtvrtá by skončila KDU-ČSL, kterou by podpořilo deset procent lidí. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Další strany by se ani tentokrát do parlamentu nedostaly.

Kinský chce dostat spory o majetek k soudům jiného státu EU

František Oldřich Kinský je přesvědčen o tom, že čeští soudci nepostupují v jeho sporech o majetek nezávisle a nestranně. Proto by rád přenesl spory na půdu soudů jiného státu Evropské unie. Advokát Kinského Jaroslav Čapek vyzval v této souvislosti Nejvyšší soud k tomu, aby se obrátil na Soudní dvůr evropských společenství v Lucemburku. S otázkou ohledně výkladu Smlouvy o Evropské unii, sdělil Čapek. Konkrétně mu jde o řešení situace v případě, kdy v České republice ztratí soudy a soudci v konkrétní kauze vlivem mediální kampaně nezávislost a nestrannost.

Rodina Kinského přišla o majetek po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Kinský se v Česku majetku domáhá, u soudů podal přes 150 žalob. Dosud pět sporů pravomocně vyhrál, sedm pravomocně prohrál. Zveřejnění informace o úvodních pěti výhrách, kterých Kinský dosáhl vesměs u Okresního soudu v Ústí nad Orlicí, přitom vyvolalo předloni v létě nevoli v řadách politiků. Obávali se, že verdikty zpochybní Benešovy dekrety. Od té doby Kinský už jen prohrává.

Zájem lékařů o práci v EU stoupl na dvojnásobek, zubaře neláká

Na dvojnásobek stoupl loni počet českých lékařů, kteří se ucházeli o možnost pracovat v zemích Evropské unie, naproti tomu zubaři odešli jen ojediněle. Zatímco totiž lékaři využívají nabídek nemocnic, pro zubaře je riskantní a drahé budovat si praxi v cizině a jen málokterý chce být v nemocnici. "Loni požádalo o potvrzení bezúhonnosti, které je podmínkou práce v EU, přes 500 lékařů, rok předtím 250, takže se zájem zdvojnásobil," řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Rath. Další stovka lékařů usilovala podle jeho odhadu o práci v arabských zemích a USA. Podle Ratha je v EU největší zájem o české anesteziology, chirurgy, ortopedy a praktické lékaře. Některé české nemocnice mají podle něj problém s tím, že jim odcházejí do EU zkušení lékaři. Nahrazují je zahraničními, méně kvalifikovanými, někde tvoří až třetinu lékařů v zařízení.

V Česku propukla chřipková epidemie

Tento týden propukla v Česku chřipková epidemie. Proti předchozímu týdnu stoupla nemocnost o téměř 28 procent. Nejvíce jsou postiženy kraje Královéhradecký, Plzeňský a Vysočina. Práh epidemie, která začíná od 2000 případů na 100.000 obyvatel, překročila polovina ze 14 krajů, před prahem epidemie jsou čtyři. Nejméně případů na 100.000 obyvatel hlásí Praha, 1525, kde oproti předchozímu týdnu nemocnost stoupla jen o deset procent. Nejrychleji, a to o 62 procent, narostla v kraji Královéhradeckém.

Pátrání po Češích ve slovinských horách je i po 11 dnech marné

Slovinští záchranáři stále bez úspěchu pátrají po dvou mladých Češích, kteří se před 11 dny ztratili ve slovinských horách. Podle místních záchranářů oba horolezci zvolili velmi nebezpečnou cestu na horu Triglav (2864 metrů nad mořem) bez náležitého vybavení. Do pátrání se zapojili i přátelé obou pohřešovaných z Brna. Z počátku situaci komplikovaly složité povětrnostní podmínky, jež bránily nasazení vrtulníků.

Charita nakoupí lodě a sítě rybářům na východě Srí Lanky

Nákup lodí a sítí připravuje Česká katolická charita pro rybáře, kteří přišli při prosincové přírodní katastrofě o prostředky k obživě a přístřeší v provincii Batticaola na východě Srí Lanky. Ve stejné oblasti chce podpořit i návrat padesátky rodin z provizorních táborů do rodné vesnice. Zatím jde o největší projekt charity v oblasti, chystá se na něj uvolnit přibližně 4,6 milionu korun. Vlna cunami zničila v některých částech ostrova až 90 procent lodí. Na kontě sbírky České katolické charity se dosud shromáždilo téměř 54 milionů korun. Projekty na obnovu poničených oblastí plánuje také v Indii a Indonésii.

Postižení si možná budou sami nakupovat služby od roku 2007

Postižení by mohli nejspíš od ledna 2007 dostávat od státu peníze, aby si sami přímo nakoupili potřebné sociální služby. Počítá s tím nový zákon, který by vláda mohla případně sněmovně předložit už do konce pololetí, ne až příští rok. ČTK to sdělil předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. "Po vysvětlení vzájemných postojů došlo ke společné dohodě. Ministerstvo financí nebude již zpochybňovat princip financování sociálních služeb klientem," uvedl Krása, který o zákoně jednal s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou.

Podle zákona o sociálních službách by měli postižení dostávat příspěvky, za které by si potřebné služby nakoupili sami. Nyní získávají podle rady asi 20.000 korun ročně, v ústavu pak ale až 120.000 korun. Ministerstvo financí spolu s radou postižených podle Krásy dohodnou podmínky systému sociálních služeb, aby příspěvky nemohli lidé zneužívat. Sociální služby se dosud řídí předlistopadovými zákony, které rozlišují jen ústavní péči a pečovatelskou službu. Osobní asistence, azylové domy, stacionáře a další služby, které poskytují obce, podnikatelé i neziskové organizace, nejsou podle Krásy právně upraveny.

Stavebnictví loni pomohl růst ekonomiky i evropské fondy

Ekonomický růst v České republice, příliv zahraničních i domácích investic a peníze z evropských fondů jsou hlavními příčinami loňského rekordního výsledku stavebnictví. ČTK to v reakci na statistická data řekl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Stavební výroba loni vzrostla o 9,7 procenta, což je nejlepší výsledek od roku 1993. Dosud se však dařilo čerpat málo peněz z evropských fondů. Také v letošním roce by stavebnictví mělo podle svazu podnikatelů růst, ne však tak výrazně jako loni.

Schodek běžného účtu platební bilance loni klesl na 142,5 mld. Kč

Deficit běžného účtu platební bilance se loni podle předběžných údajů snížil na 142,5 miliardy korun ze 157,2 miliardy korun v roce 2003. V samotném prosinci byl běžný účet ve schodku 18,3 miliardy korun. Výsledky zveřejnila Česká národní banka. Přímé zahraniční investice loni převýšily 115 miliard korun proti předloňským 72,9 miliardy.

Deficit obchodní bilance se loni mírně snížil díky lepší obchodní bilanci, shodli se ekonomové oslovení ČTK. Výsledky podle nich ale také ukázaly, že v prosinci do ČR přitekl krátkodobý spekulativní kapitál, což může oslabit korunu. Loňské výsledky běžného účtu platební bilance byly pozitivní díky tomu, že čeští exportéři byli schopni najít místo na evropském trhu a zlepšili tak obchodní bilanci, řekla ČTK analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Ostře sledovaný ukazatel deficit běžného účtu k HDP se loni ke snížil na 5,2 procenta, tedy proti roku 2003 o zhruba jeden procentní bod, doplnil analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.

Nový koridor zrychlí cestu vlakem z Plzně do Prahy asi o hodinu

Doba cesty rychlíkem z Prahy do Plzně by v roce 2016 měla klesnout ze současné jedné hodiny a 40 minut na 46 minut. S takovým zadáním se bude stavět III. železniční koridor z Prahy do Chebu, po němž by měly vlaky jezdit rychlostí až 250 kilometrů v hodině. ČTK to řekl krajský radní Miroslav Jaroš. Stavba koridoru začne letos.

Soutěžící z "Milionáře" dostane od Novy tři miliony

Karel Lupoměský dostane od televize Nova zhruba tři miliony korun jako odškodné za soutěž Chcete být milionářem?, ze které byl podle soudu nesprávně vyřazen. Soutěžící odpověděl na otázku, která měla dvě různé správné možnosti, Nova ale s jeho odpovědí nesouhlasila a přiřkla mu pouze 320.000. Lupoměský se poté obrátil na soud, který dal za pravdu jemu. Podle verdiktu soutěžící obdrží 2,181.000 korun odškodného plus zhruba milion korun za čtyři roky od doby, kdy se soutěž konala. V České republice je to poprvé, co se soutěžící kvůli televizní vzdělávací hře obrátil na soud.

Brno hostí výstavu slovinského architekta Jože Plečnika

Brněnský Dům umění představuje celoživotní tvorbu slovinského architekta Jože Plečnika. Česká veřejnost zná Plečnikovu práci především z doby, kdy ho prezident Tomáš Garrigue Masaryk jmenoval hlavním architektem na Pražském hradě. Ve 20. a 30. letech minulého století provedl na Hradě řadu rekonstrukcí a adaptací. Významně jimi změnil charakter hradních interiérů, nádvoří i zahrad. Patří k nim zejména Sloupová síň u Matyášovy brány, prostory Nového paláce s bytem prezidenta, zasáhl i do úprav zámeckého parku v Lánech.

Prázdná místa po vybombardovaných domech zůstala i 50 let

Pět desítek zničených domů za sebou zanechal spojenecký nálet na Prahu, který 14. února 1945 trval pouhé tři minuty. Proluky na místech vybombardovaných domů pak trvalo zastavět déle než půl století. Posledním z objektů postavených na vybombardovaném místě je známý Tančící dům na Rašínově nábřeží, jehož vznik provázely četné debaty. Dnes už si na něj zvykli i Pražané - turisté jej vyhledávali od počátku. Praha zažila za druhé světové války tři nálety, ten únorový byl nejničivější, zahynulo při něm 700 lidí a přes 1000 jich bylo zraněno. Letadla však nezasáhla žádné vojensky významné objekty. Podle historiků to lze vysvětlit buď špatným zaměřením či omylem pilotů původně vyslaných k bombardování Drážďan. Mezi poničenými domy byly i některé historické památky, především Emauzy, které po zásahu několik dnů hořely.

Činoherci Národního divadla nadchli římské publikum

Mimořádný ohlas měl první ze čtyř večerů činohry pražského Národního divadla v Římě. Šlo o její společný projekt s italským souborem Teatro di Roma, kdy diváci zhlédli nejprve italskou a následně hned českou verzi textu Alberta Bassettiho Prodavači duší. "Odezva byla bouřlivá, prostě italská. Pískalo se a volalo bravo," řekl v telefonickém rozhovoru z Říma šéf činohry Michal Dočekal. Herci Johanna Tesařová, Boris Rösner a Richard Krajčo se podle něj představili v zajímavém studiovém prostoru italských partnerů - objektu bývalé továrny, jehož dva totožné sály mají každý kapacitu 170 diváků.

Ivan Hašek bude kandidovat na předsedu fotbalového svazu

Bývalý reprezentant Ivan Hašek se rozhodl, že bude kandidovat na předsedu Českomoravského fotbalového svazu. O Haškově možné kandidatuře se spekulovalo delší dobu, podle mnohých by byl vystudovaný právník vhodným adeptem. Volba nového předsedy fotbalového svazu se uskuteční na valné hromadě 15. dubna.

Lyžařka Záhrobská získala na MS ve slalomu historický bronz

Šárka Záhrobská získala pro Českou republiku historicky první medaili na světovém šampionátu v alpském lyžování díky třetímu místu v pátečním slalomu. Titul v italské Santa Caterině obhájila Chorvatka Janica Kosteličová. Záhrobská oslavila bronzovou medailí dvacáté narozeniny a stala se nejúspěšnější českou lyžařkou na mistrovství světa. V Santa Caterině v minulých dnech dojela pátá v kombinaci a překvapila desátým místem v obřím slalomu.

Skokan na lyžích Janda skončil šestý v závodu SP v Pragelatu

Skokan na lyžích Jakub Janda skončil šestý v závodu Světového poháru na budoucím olympijském můstku v Pragelatu. Poslední individuální závod před mistrovstvím světa v Oberstdorfu vyhrál suverénně Fin Matti Hautamäki. Janda předvedl v prvním kole 118 metrů, což mu stačilo na sedmé místo. Ve druhém pokusu měl lepší odraz i letovou fázi a dopadl do vzdálenosti 124,5 metru. O jedno místo si tak polepšil.

Sudová skončila v boulích v Japonsku sedmá

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová skončila v závodu Světového poháru v jízdě v boulích v Naebě sedmá a japonské středisko opouštěla rozzlobená na rozhodčí. Z kvalifikace postoupila Sudová jako šestá. Ve finále předvedla vyrovnané jízdy s čistými skoky, ale o místo si pohoršila. "Bylo by tady krásně, kdyby mě neštvali rozhodčí," řekla Sudová ČTK po závodu. Podle reakcí ostatních trenérů a soupeřek dostala méně bodů, než měla. "Měla jsem být třetí nebo čtvrtá," uvedla. V Naebě Sudová jezdila na úrovni výkonů v USA a v Kanadě, kde třikrát stála na stupních vítězů.

Meteorologové varují: Tvoří se náledí

Náledí a ledovka by mohly zkomplikovat život hlavně lidem na Vysočině a na Moravě. Na nepříznivé podmínky upozornil Český hydrometeorologický ústav. Postupující fronta s sebou přinesla oteplení. V sobotu by nejvyšší teploty měly podle meteorologů vyšplhat až k devíti stupňům, na Moravě a ve Slezsku k pěti stupňům Celsia. Lze očekávat déšť nebo déšť se sněhem, ojediněle mrznoucí. Mírný jižní vítr by se měl postupně měnit na čerstvý jihozápadní, na horách pak nárazový.