Zprávy
V Thajsku byly identifikovány další dvě české oběti asijské katastrofy
V Thajsku byly identifikovány další dvě české oběti asijské prosincové přírodní katastrofy. Českému ministrovi zahraničí Cyrilu Svobodovi to sdělili pracovníci identifikačního střediska v thajském Pchúketu. Počet potvrzených českých obětí katastrofy tak stoupl na tři, pět Čechů zůstává pohřešováno. Velvyslanec Jiří Šitler řekl, že rodiny dvou nově identifikovaných obětí byly informovány, ale nepřejí si zveřejňovat jména. Zemětřesení a následné cunami připravily o život na 300.000 lidí z celého světa.
Ministr Svoboda navštívil ostrov Pchúket, který byl po úderu vln zdevastován. Tamní nemocnici předal jako dar dýchací přístroj, který financovala česká vláda. Češi poslali prostřednictvím humanitárních organizací na pomoc Asii na 40 milionů korun a ministr se seznámil s některými projekty, které jsou z těchto peněz financovány na thajských ostrovech Pchúpket a Phi Phi. Je mezi nimi výstavba rybářských lodí a obnova zničené mateřské školky. Svoboda návštěvou Thajska ukončil pracovní cestu po jihovýchodní Asii, při níž zavítal také do Indonésie a předal tam humanitární pomoc v hodnotě 2,5 milionu korun.
Viceguvernér ČNB: Evropská unie se zahlcuje nařízeními a regulací
Evropská unie se podle viceguvernéra České národní banky Miroslava Singra zahlcuje nařízeními a regulací. Singer to řekl v Praze na konferenci o takzvané lisabonské strategii, tedy desetiletém programu rozvoje unie. Tlak na liberalizaci a urychlení reforem však podle něj roste a nyní si to prý více uvědomuje i sama unie. Podle českého eurokomisaře Vladimíra Špidly je ale Evropská unie efektivní. "Tvrdí se, že EU je byrokratická. To je omyl, ve skutečnosti je největším zdrojem debyrokratizace v Evropě," řekl ČTK. Jako příklad uvedl zrušení celních kontrol na hranicích po vstupu České republiky do EU nebo volný trh, který prý také snižuje potřebu úředníků.
EU před pěti lety vyhlásila takzvanou lisabonskou strategii, podle níž měla do roku 2010 předehnat Spojené státy a stát se nejvýkonnější ekonomikou světa. V poločase se však nyní ukázalo, že se mezera mezi EU a USA ještě zvýšila, a Brusel nyní přemýšlí, jak dál. Podle Singra si EU vytyčila příliš mnoho špatně definovaných cílů, jež byly často protichůdné, takže se nedařilo plnit žádný z nich. Chtěla zároveň štědrý sociální stát, přísné ekologické normy i ekonomický růst a konkurenceschopnost. Podle ekonomů se unie v dalších letech potřebuje soustředit na několik klíčových priorit, mezi něž patří podpora infrastruktury, malých a středních podniků, vědy a výzkumu a vzdělání. Stěžejní bude také otevírání obchodu, liberalizace a deregulace síťových odvětví.
Vláda chce, aby v Praze sídlil Institut EU pro rovnost žen a mužů
Česká vláda má zájem na tom, aby budoucí Evropský institut pro rovnost mužů a žen sídlil v Praze. Oficiální žádost vláda zašle Evropské komisi zřejmě v nejbližších dnech. Sídlem institutu se ale mohou stát také okolní země. Například v pátek oficiální žádost poslalo Slovensko. Zájem má také Maďarsko a Slovinsko. Zřídit institut zkoumající postavení mužů a žen v "pětadvacítce" navrhla Evropská komise teprve toto úterý. Působit by měl od roku 2007. Záměr ještě potřebuje souhlas Evropského parlamentu a členských zemí. Podle eurokomisaře Vladimíra Špidly, který má rovnoprávnost na starosti, by bylo žádoucí, aby institut zakotvil v některém z nových členských států.
Odbory: Nemocnice hospodařily lépe na úkor platů zdravotníků
Nemocnice loni hospodařily lépe, ale bylo to na úkor platu zdravotníků, řekl ČTK předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Hospodářské výsledky 200 českých nemocnic se loni oproti roku 2003 zlepšily, platy zdravotníků však stagnovaly. Nemocnice uspořily výdaje tím, že lékařům a sestrám nezvýšily platy, nebo jen minimálně. "Bývalé krajské nemocnice transformované na obchodní společnosti mají možnost snižovat platy, což také činí - propad platů u lékařů v nich je o deset procent a u zdravotních sester o 20 procent," upřesnil Kubek. U nemocnic v majetku krajů a soukromých zařízení podle něj hrozí zhoršení kvality péče. Česká lékařská komora totiž přišla o kompetenci kontrolovat personální a technické vybavení nemocnic.
Kavan: Proti terorismu nelze bojovat jen vojenskými prostředky
Proti terorismu nelze bojovat jen vojenskými prostředky. Nezbytné je bránit vzniku živné půdy pro radikální, extremistické a teroristické jednání, řekl ČTK v New Yorku český poslanec a bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan, který s delegací zahraničního výboru Poslanecké sněmovny jednal tento týden s představiteli OSN. Jedním z kořenů terorismu je postoj fanatických skupin, které jsou přesvědčeny, že při prosazování svých vizí mají právo obětovat životy nevinných lidí, citoval Kavan šéfa Annanovy kanceláře a koordinátora Programu OSN pro rozvoj (UNDP) Marka Mallocha Browna. Poslanci se shodli s představiteli OSN, že ochrana lidských práv v boji proti terorismu je důležitá. "Boj proti terorismu není svatým bojem, v němž je vše dovoleno. To je přístup, který by nás dostal na roveň terorismu," domnívá se Kavan.
Česká republika vstoupila před šesti lety do NATO
Česká republika před šesti lety společně s Polskem a Maďarskem vstoupila do Severoatlantické aliance. Letos poprvé si 12. březen, označený v kalendáři jako významný den, připomíná jako stát s plně profesionální armádou. Od roku 1999 se aliance rozšířila o dalších sedm zemí na současných 27 členů. Čeští představitelé jako hlavní vklad do aliance uvádějí především výstavbu protichemického praporu pro vznikající síly rychlé reakce a účast v mezinárodních operacích. Od roku 1999 působilo v deseti zahraničních misích celkem 9368 českých vojáků, uvádí ministerstvo obrany.
V současné době se čeští vojáci účastní pěti zahraničních operací - v Iráku, na území Bosny a Hercegoviny a v Kosovu, další dvě mise působí v Afghánistánu. Podle opozičních stran se však armáda často pouští do projektů, na které stát nemá peníze ani dostatek kvalifikovaného personálu. ODS je například skeptická k většímu počtu zahraničních misí, kritizovala i pronájem nových nadzvukových stíhaček. Tvrdí také, že ministerstvo obrany, které řídí unionista Karel Kühnl, nemá dlouhodobou strategii. Se členstvím v NATO souvisí nejen garance bezpečnosti, ale i řada závazků včetně povinnosti přispívat do společného rozpočtu aliance. Letos by měly výdaje spojené s členstvím v NATO podle ministerstva obrany dosáhnout zhruba 360 milionů korun. Část peněz ze společné pokladny aliance investuje v České republice, například při výstavbě leteckých základen v Čáslavi a Náměšti nad Oslavou či při stavbě vojenského radaru, který vyroste u Slavkova.
České ženy, děti i senioři trpí násilím v rodině
České ženy, děti i senioři trpí násilím v rodině. Velká část "obětí" se situaci bojí řešit, a spolehlivých údajů proto není dostatek. Podle Národní zprávy o rodině, kterou tento týden zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí, se počet týraných nicméně rok od roku zvyšuje. Podle reprezentativního výzkumu násilí na ženách provedeného Sociologickým ústavem Akademie věd ČR téměř 38 procent žen zažilo někdy v životě nějakou formu násilí ze strany partnera.
Podobná situace je také u dětí. Ty se buď bojí událost oznámit, nebo nevědí, kde si stěžovat, a nemají komu se svěřit. Děti ovšem trpí násilím nejen jako oběti, ale i jako svědci. Na to upozorňuje Světová zdravotnická organizace, která přítomnost dětí při násilí považuje za psychické týrání. Podle údajů občanského sdružení ROSA byly děti v roce 2002 svědky domácího násilí mezi partnery u 74 procent jejich klientek. Počet týraných dětí prudce roste. Zatímco v roce 1994 bylo podle pramenu ministerstva práce a sociálních věcí evidováno 560 týraných dětí, v roce 2002 to již bylo přes 1200.
Násilí na starších rodinných příslušnících se většinou projevuje v zanedbání péče. Známé jsou ale i případy napadení dětmi či vnoučaty i samotného útoku mezi partnery. Ze zkušeností je známo, že častější než fyzické je týrání psychické. Statistická data v této oblasti však chybí. Staří lidé nechtějí z citových důvodů o svých potížích hovořit a tím spíše je řešit přes policii nebo soud. Mnozí se také bojí.
Odborníci: Příspěvek pro rodiny se zdravotně postiženým je nízký
Rodiny, které mají jednoho z členů zdravotně postiženého, jsou v současnosti uměle udržovány na životním minimu. ČTK to řekl předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Tyto rodiny totiž podle něj nedostávají dost peněz na to, aby si mohly objednat asistenta, takže se postiženému musí věnovat jeden ze členů rodiny. Změnit by to mohl podle Krásy připravovaný zákon o sociálních službách, který počítá s tím, že postižený by dostával příspěvek na péči a mohl si zaplatit potřebné služby. Člověk, který o něj pečuje, by tak mohl pracovat a zlepšit ekonomickou situaci rodiny. Podle Krásy by tímto opatřením byl nahrazen dosavadní příspěvek pro člověka, který pečuje o blízkou osobu. "Ten je nízký a navíc se započítává do životního minima, takže je rodina uměle udržována v bídě," tvrdí Krása.
Za pravdu mu dává i Národní zpráva o rodině. "Příspěvek je velmi nízký a navíc mají tyto osoby později i výrazně nižší i starobní důchod," uvádějí autoři zprávy. Rodiče postiženého dítěte navíc často velmi těžko hledají práci kvůli tomu, že se zaměstnavatel obává jejich časté nepřítomnosti na pracovišti. Pro dospělého postiženého je pak problém vůbec práci najít, píše se ve zprávě.
Na mnoha místech ČR zkolabovala doprava
Na některých silnicích v Libereckém kraji, které vedou do hor, zkolabovala doprava. Lyžaři se nemohli dostat například do sportovního střediska v Albrechticích, problémy měli i při cestě do Krkonoš. Situace se uklidnila až v sobotu vpodvečer, silničáři však kvůli neustávajícímu sněžení doporučují hlavně v horách jezdit opatrně. V nejvyšších polohách se řidiči neobejdou bez sněhových řetězů. Hustě sněží také na Vysočině. Silničáři nasadili veškerou techniku, ale silný vítr na vozovky neustále mete nový sníh. "Když vyjedete na kopec, není vidět na krok," řekl dispečer jihlavské správy a údržby silnic.
Na sedmi místech České republiky nejezdí kvůli přívalům sněhu vlaky. Vánice zapříčinila, že v závějích uvízlo pět vlaků. Některé z nich dokonce vykolejily. Velký počet spojů nabral zpoždění.
Na dálnici D1 se srazilo 25 vozidel, provoz byl omezen sedm hodin
Provoz na dálnici D1 na sedm hodin zkomplikovala řetězová havárie aut, která se stala na 41. kilometru směrem z Prahy do Brna. Během sedmi minut tu do sebe postupně narazilo 25 motorových vozidel, včetně autobusu, který převážel děti, a dvou nákladních aut. Při nehodě byl pouze jeden člověk lehce zraněn. Policisté vyšetřovali příčiny havárie celý den. Jejich práci zkomplikoval fakt, že mezi účastníky nehody bylo několik cizinců, a to z Maďarska, Rumunska a Německa. Policisté museli na místo havárie přivézt kvůli sepsání protokolů soudní tlumočníky.
Havárii částečně zavinilo počasí. Na dálnici padal mokrý sníh. Nákladní vozy jen s obtížemi zdolávaly kopec Veselka. Po nějaké době se vytvořila šňůra aut. Když se kamiony na dalším rovnějším úseku rozjely, kolona aut se přehoupla za horizont. Neviděli ji tak další řidiči, kteří přijížděli od Prahy. Pokud jeli vyšší rychlostí, nestačili včas zabrzdit a narazili do konce kolony, popsal Zdeněk Šmíd z dálniční policie začátek nehody.
Architekti chtějí liberecké Tesco prohlásit kulturní památkou
Skupina architektů a historiků chce nechat liberecký obchodní dům Tesco prohlásit kulturní památkou chráněnou státem. Pokud by se svým záměrem uspěli, zabránili by záměru zbourat objekt kvůli výstavbě nového centra s obchody, byty, kancelářemi a multikinem, které plánuje nizozemská společnost AM Development. Zbourat kulturní památku je prakticky nemožné, uvádí příloha Mladé fronty Dnes. Obchodní dům dříve nazývaný Ještěd byl postaven v 70. letech minulého století podle návrhu, pod kterým je mimo jiné podepsán známý liberecký architekt Karel Hubáček. "Na svoji dobu je to jedinečná stavba, byla by škoda, kdyby zmizela," řekl deníku Rostislav Švácha z Ústavu dějin umění Akademie věd.
Právo: Zeman může vydáním pamětí vydělat až čtyři miliony
Bývalý premiér Miloš Zeman může za svou knihu "Jak jsem se mýlil v politice" utržit až čtyři miliony korun hrubého. Podle deníku Práva by je získal v případě, že se prodá celých 200.000 výtisků. Expremiér v rozhovoru pro deník uvedl, že z jednoho prodaného kusu dostane dvacet korun, což je zhruba osm procent prodejní ceny. Zemanova kniha jde dobře na odbyt, první týden se prodalo 59.000 kusů a tisklo se okamžitě dalších 44.000 kusů. Bývalý premiér v rozhovoru uvedl, že díky honoráři bude schopen zajistit vzdělání své dceři. List pro pro srovnání uvádí, že spisovatelé Michal Viewegh či Petr Šabach, jejichž knih se obvykle prodá téměř 40.000 výtisků, mají 15 až 17 procent z jednoho prodaného kusu.
Znojemský Dům umění hostí výstavu unikátní sbírky panenek
Znojemský Dům umění hostí unikátní výstavu panenek ze soukromé sbírky česko-německé sběratelky Anny Šlesingerové. Ze 160 vystavených památek různé podoby i velikosti jich Šlesingerová řadu i sama vyrobila. Od jiných zase získala poškozené torzo a zbytek doplnila. Osmapadesátiletá žena, která má nyní vlastní dílnu na výrobu panenek, vytváří i portrétní panenky skutečných dětí.
Šlesingerová vystudovala průmyslovou školu slaboproudé elektrotechniky. Učarovala ji ale krása ručních prací. K výrobě a sbírání panenek se dostala po odchodu do Německa v roce 1981, kde se seznámila se sběratelkou a současně výrobkyní panenek v Mannheimu. Se svými panenkami se autorka úspěšně zúčastnila soutěží v Mnichově, Londýně a Vídni.
Skokan na lyžích Jan Mazoch vyhrál závod Kontinentálního poháru
Skokan na lyžích Jan Mazoch vyhrál poprvé v sezoně závod Kontinentálního poháru v polském středisku Zakopané. Antonín Hájek podpořil úspěšné vystoupení českých barev v předposledním dílu soutěže šestým místem. Na velkém můstku předvedl Mazoch jasně nejdelší skok prvního kola (131 metrů) a ve druhém mu stačil k udržení bezpečného vedení i výkon o šest a půl metru kratší. S náskokem více než šesti bodů porazil finského soupeře Veli-Mattiho Lindströma, třetímu Japonci Jusuke Kanekovi nepomohl k lepšímu umístění ani nejdelší let dne do vzdálenosti 133 metrů.
Lyžařka Neumannová podlehla v Oslu jen Björgenové a je druhá v Světovém poháru
Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila druhé místo v závodu Světového poháru v Oslu na trati 30 kilometrů klasickou technikou. Česká reprezentantka nestačila jen na jistou vítězku seriálu Norku Marit Björgenovou a posunula se za ni na druhou pozici v průběžném pořadí. Třetí Finku Virpi Kuitunenovou, vicemistryni světa v této disciplíně, porazila Neumannová o téměř devět sekund. Ve slavném areálu Holmenkollen bodovala i sedmnáctá Kamila Rajdlová, která tak dosáhla nejlepšího umístění v sezoně a třetího nejlepšího výsledku v kariéře.
Snowboardistka Elsterová byla osmá ve slalomu ve Španělsku
Druhý nejlepší výsledek v této sezoně Světového poháru zajela snowboardistka Petra Elsterová ve španělské Sierra Nevadě. V paralelním slalomu skončila osmá, ve čtvrtfinále českou reprezentantku vyřadila pátá žena z nedávného mistrovství světa Julie Pomagalskiová z Francie. Elsterová se až do semifinále probojovala jen jednou v životě, a to začátkem února v německém Winterbergu. Tam také jako první česká snowboardistka splnila podmínku účasti na olympijských hrách v Turíně. V pátek se k ní v Sierra Nevadě přidal Michal Novotný jezdící snowboardcross.
Čeští ragbisté vyhráli v zápase ME skupiny A nad Ukrajinou
Po prohrách s Rumunskem a v Portugalsku se čeští ragbisté ve třetím zápase mistrovství Evropy dočkali vítězství. V Praze zdolali nováčka elitní skupiny A Ukrajinu přesvědčivě 42:5 a do tabulky si připsali tři body.
Bauer doběhl na padesátce v Oslu desátý, vyhrál Veerpalu
Díky zrychlení v závěru obsadil běžec na lyžích Lukáš Bauer desáté místo v závodu Světového poháru na 50 kilometrů v Oslu. Prestižní klasický maraton na Holmenkollenu vyhrál stejně jako předloni favorizovaný Estonec Andrus Veerpalu, na kterého český reprezentant ztratil přes dvě minuty.
Počasí
Meteorologové upozorňují, že se budou tvořit zejména ve vyšších a horských polohách sněhové jazyky a závěje. Vítr bude v nárazech a na horách dosahovat až 72 kilometrů za hodinu, ojediněle bude foukat rychlostí 90 kilometrů za hodinu. Odpolední teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem tří stupňů pod nulou.