Zprávy

Poslanecká sněmovna bude v pátek hlasovat o nedůvěře vládě

Mimořádná schůze sněmovny, na které by se mělo hlasovat o nedůvěře vládě, se uskuteční v pátek 1. dubna. Novinářům to řekl předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Hlasování vyvolala opoziční ODS. Premiér Gross čelí kritice kvůli nejasným majetkovým poměrům rodiny a podnikání manželky Šárky. K vyslovení nedůvěry, která automaticky znamená pád vlády, je třeba ve dvousetčlenné sněmovně přinejmenším 101 hlasů. Hlasuje se veřejně, podle jmen. ODS má ale jen 57 poslanců, což jí stačí k vyvolání hlasování, ale ne ke svržení vlády. Předseda ODS Mirek Topolánek novinářům řekl, že s komunisty občanští demokraté o podpoře návrhu vyslovit nedůvěru současné vládě nejednali.

Lidovci o svém postoji k nynější vládě rozhodnou ve středu na celostátní konferenci, ještě před tímto grémiem se sejde užší vedení - celostátní výbor. KDU-ČSL může odhlasovat odchod tří lidoveckých ministrů z koaličního kabinetu Stanislava Grosse, jehož demisi lidovci marně požadují. ČSSD ale na víkendovém sjezdu Grosse potvrdila v čele strany i vlády a jednoznačně odmítla předčasné volby. Lídři ČSSD po úterní schůzce uvedli, že chtějí udržet vládu až do řádných voleb v příštím roce a lidovce nebudou přemlouvat, aby v kabinetu zůstali.

Unionisté vládu při hlasování o nedůvěře podrží, pokud premiér Stanislav Gross (ČSSD) slíbí, že kabinet do června předloží zákon o střetu zájmů. ČTK to po jednání poslanců US-DEU řekl jejich předseda Vlastimil Ostrý. Nechtěl předjímat, jak by se unie zachovala, kdyby lidovci odešli z vlády. O tom by podle něj musely znovu rozhodovat stranické orgány. Místopředseda unie Svatopluk Karásek ale novinářům řekl, že podle něj by po odchodu lidovců kabinet opustili také unionističtí ministři. Platí, že unie nebude ve vládě, která by se opírala o komunisty, dodal Ostrý.

Šéf komunistů Grebeníček bude prosazovat vyslovení nedůvěry vládě

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček bude prosazovat, aby výkonný výbor jeho strany zavázal komunistické poslance k hlasování pro vyslovení nedůvěry kabinetu premiéra Stanislava Grosse. Novinářům řekl, že současná vládní koalice nikdy neměla důvěru jeho strany. V případě, že se vedení KSČM rozhodne pro nedůvěru koaliční vládě, opozice s lidovci tak bude mít dostatek hlasů vládu sesadit. "Budu podrobněji charakterizovat to, k čemu došlo na sjezdu ČSSD, to znamená k výraznému posunu doprava," uvedl komunistický předseda. Tandem ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka s vicepremiérem Martinem Jahnem by se podle Grebeníčka uplatnil i v ODS. Definitivní rozhodnutí o tom, jak budou komunističtí poslanci v pátek hlasovat, ale sdělí až po čtvrtečním zasedání stranického vedení. Grebeníček je rovněž přesvědčen o tom, že krize nabyla takových rozměrů, že by se měl do koaličních sporů aktivně vložit prezident Václav Klaus.

Gross informoval prezidenta Klause o sjezdu ČSSD

Premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross informoval prezidenta Václava Klause o výsledcích víkendového sjezdu sociální demokracie i o aktuálním vývoji ve vládní koalici. Žádné oficiální závěry z jejich hodinové schůzky na Pražském hradě nevyplynuly. Prezident vzal Grossovo vyjádření na vědomí a zatím se nebude k situaci vyjadřovat, řekl novinářům mluvčí Hradu Petr Hájek.

Kavan: Levicová frakce má bránit rozštěpení strany

Vznikající levicová frakce v ČSSD nehodlá sociální demokracii rozvracet, měla by prý ve straně naopak udržet i lidi, kteří nejsou spokojeni s nynějším vedením socialistů. Neformální mluvčí frakce Jan Kavan ČTK a deníku Právo řekl, že o podobě a vůbec existenci frakce by mohlo být jasněji asi za měsíc, pokud se iniciativa setká v ČSSD se zájmem. Kdyby odpovídající odezvu nenašla, nemělo by podle něj vůbec cenu frakci zakládat. Její stoupenci začali šířit své prohlášení na brněnském sjezdu strany. Kavan si myslí, že ČSSD by se přes vnitřní názorové pnutí neměla rozpadnout na víc subjektů. Dodal, že někteří sociální demokraté o víkendu po porážce Zdeňka Škromacha propadali depresím a hovořili o tom, že odejdou.

Policie zahájila prověřování směnky Radky Kalouskové

Finanční policie zahájila první úkony v prověřování trestního oznámení na manželku šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Podnět souvisí se směnkou, díky níž Radka Kalousková získala luxusní byt na pražském Veleslavíně. "Je podezření, že oznámení podal anonym," řekla státní zástupkyně. Radka Kalousková získala veleslavínský byt výměnou za směnku v hodnotě 6,5 milionu korun, kterou v její prospěch vystavil v roce 1999 její bratr Lubomír Kašák. Hospodářské noviny nedávno upozornily na skutečnost, že Kalouskova rodina může kvůli směnce dlužit státu na daních. Podle některých názorů měla Radka Kašáková do 30 dnů od nabytí směnky podat přiznání k darovací dani a zaplatit daň ve výši 260.000 korun. Politikova žena tak neučinila. "Veškeré zdanění proběhne teď. A já to uvedu v majetkovém přiznání za loňský rok," reagoval v Hospodářských novinách Kalousek.

Lubomír Kašák byl v roce 2002 zavražděn zřejmě svým společníkem Zdeňkem Němcem, který se po činu zastřelil. Radka Kalousková uplatnila směnku po bratrově smrti, kdy jí vdově po Kašákovi luxusní apartmán v Praze zaplatila.

Předseda sněmovny Zaorálek chce v květnu navštívit Severní Koreu

Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek v květnu zřejmě navštíví Severní Koreu. Do státu, který se izoluje od světa a je označován za jednu z posledních bašt stalinismu, má zavítat 21. až 23. května. Při cestě na Korejský poloostrov navštíví i Jižní Koreu. Ve třináctileté historii samostatné České republiky by se Zaorálek stal jejím nejvyšším činitelem, který by Severní Koreu navštívil. Česko dalo v minulosti najevo, že chce hrát důležitější roli při řešení složité situace na asijském poloostrově a má zájem přispět k její stabilizaci.

Zahraniční mise posílí další vojáci

Tři ze čtyř českých armádních misí v zahraničí posílí postupně další vojáci. Největší bude navýšení počtu vojáků českého kontingentu v jihosrbském Kosovu ze 400 na 600, které se předběžně plánuje na pozdní léto, řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Česká republika v srpnu převezme velení brigády pod názvem Střed. České zastoupení v Kosovu je ze zahraničních misí největší. V nejbližší době, v dubnu nebo květnu, odjede 25 vojáků do Bosny a Hercegoviny, kde budou obsluhovat dva armádní vrtulníky. Později, zřejmě příští rok, se počítá i s příchodem dalších českých vojáků do Afghánistánu, kde by měli pomoci patnáctičlenné skupině, která se stará o bezpečnost letiště v Kábulu. Ministerstvo obrany plánuje, že v budoucnu by česká armáda měla být schopna mít 1000 vojáků nepřetržitě v zahraničí. Nyní je to podle Čírtka 636 vojáků - plán je tak naplněn ze dvou třetin.

Čeští lékaři na Srí Lance přivedli v noci na úterý na svět pět dětí

Rušnou službu mají za sebou lékaři, sestřičky i ostatní personál české polní nemocnice ve srílanském městě Gálle. V noci na úterý přivedli na svět pět dětí. Série nečekaných porodů se uskutečnila poté, co v obavě z možného příchodu cunami po pondělním zemětřesení v Indickém oceánu do české nemocnice evakuovala všechny pacientky srílanská porodnice Mahamodara. Místní porodnice stojí v Gálle v blízkosti pobřeží a vlny cunami ji vyplavily již 26. prosince 2004. Česká nemocnice byla postavena před necelými třemi měsíci v bezprostřední blízkosti fakultní nemocnice Karapitija, která ale nemá porodnické oddělení.

Nabídky na koupi Telecomu podali všichni čtyři zájemci

Závazné nabídky na koupi státního podílu v Českém Telecomu podaly všechny čtyři firmy, které v minulých týdnech prováděly v Telecomu hloubkovou kontrolu. Zájem tak potvrdily Belgacom, Swisscom, Telefónica i konsorcium Blackstone/CVC/Providence a France Télécomu. Vláda o privatizaci Českého Telecomu rozhodne zřejmě až po pátečním parlamentním hlasování o nedůvěře kabinetu. Občanští demokraté varují, že snaha současné vlády rozhodnout o privatizaci Telecomu co nejrychleji může mít nepříznivý dopad na privatizační výnos. Premiér považuje stanovisko ODS za nesmyslné. "Každý dnes vidí, že ta cena (za Český Telecom) může být mnohem vyšší, než odborníci předpokládali na začátku privatizace," řekl. Podle oslovených analytiků by nejvyšší nabídka mohla být 73 miliard korun. Vláda původně z prodeje Telecomu očekávala 60 miliard.

Podle hloubkového průzkumu jsou Češi s výhradami pro euroústavu

Češi zatím nevědí prakticky nic o obsahu ústavní smlouvy EU, jejíž ratifikace začala v 25 členských státech. Většina české společnosti se k ústavě staví spíše pozitivně; většina má ovšem také výhrady zejména k délce a nesrozumitelnosti dokumentu. Dílčí informace o něm mají výhradně z médií a od politiků a přejí si dovědět se víc. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který provedla v lednu pro Evropskou komisi firma Mareco, součást sítě Optem, jež připravuje pravidelné průzkumy Eurobarometr.

Autoři studie dospěli k závěru, že vzhledem k naprosté neznalosti obsahu ústavy je třeba mít pochybnosti o 40-50 procentech odpovědí. Průzkum odhalil, že lidé příznivě naklonění EU mají také vesměs kladný názor na ústavu. Autoři si všímají "širokého přesvědčení", že ČR si vyjednala špatné podmínky členství v EU. Většina respondentů se obává, že v unii mají rozhodující slovo velké země a na malé se nehledí. Udávají také množství příkladů negativního vlivu EU na jejich životy, které s unií nemají nic nebo málo společného - důvodem bude podle zprávy pochybné informování v médiích či záměrné využívání EU politiky pro prosazování jejich zájmů. Z dalších negativních názorů velmi rozšířených v české veřejnosti odhalil průzkum rozladění kvůli odkladu volného pohybu pracovních sil a odpor k přebujelé a přeplacené bruselské byrokracii.

CVVM: Česko má podle lidí nejlepší vztahy se Slovenskem a Polskem

Lidé soudí, že Česká republika si z okolních zemí udržuje nejlepší vztahy se Slovenskem a Polskem. O něco hůře veřejnost pohlíží na vztahy s Maďarskem a Německem a nejhůře hodnotí vztahy s Rakouskem. Ve všech případech, tedy i v případě Rakouska, jsou však příznivá hodnocení ve výrazné převaze nad zápornými. Vyplývá to z šetření, jehož výsledky zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). O tom, že Česko má dobré vztahy se Slovenskem, nepochybuje 92 procent dotázaných, vztahy s Polskem hodnotí příznivě o jedno procento lidí méně.

Do hodnocení česko-německých a česko-rakouských vztahů se podle CVVM promítá vliv diskusí okolo Benešových dekretů a v případě Rakouska i spory týkající se jaderné elektrárny Temelín. Od března 2002, kdy napětí kvůli oběma konfliktním kauzám eskalovalo, však podle sociologů přibývá příznivých hodnocení.

Odboráři Škody Auto budou stávkovat

Odboráři v automobilce Škoda Auto se rozhodli uspořádat ve středu výstražnou hodinovou stávku a půlhodinovou demonstraci před sídlem firmy v Mladé Boleslavi. ČTK to řekl mluvčí odborů Jaromír Cvrček. Odbory se tak rozhodly přitvrdit boj za své mzdové požadavky. V rámci kolektivního vyjednávání jednají obě strany o mzdách neúspěšně již několik týdnů. Zatímco firma předložila návrh na zvýšení mezd v mezích předpokládané inflace, odbory požadují růst asi o deset procent. Minulý týden poprvé firemní tým předložil návrh, o kterém odbory byly ochotny dále jednat. Obě strany ale obsah návrhu tají.

Carrefour prodává obchodní centra, z českého trhu však neodchází

Obchodní řetězec Carrefour prodává společnosti Aerium Group 13 obchodních center a 19 hypermarketů v ČR, Polsku, na Slovensku a v Turecku. Uvedl to zpravodajský server Euro Online. Transakce podle informací Eura činí 376 milionů eur, tedy asi 11,3 miliardy korun. Podle mluvčí české pobočky Carrefouru Jany Havlíčkové však řetězec neopouští trh, jde pouze o prodej nemovitostí. Aerium Group je podle informací Eura investiční společností, která se zaměřuje na trh s nemovitostmi a zatím působila hlavně ve Francii. Transakce s Carrefourem je pro ni doposud největší investicí ve východní Evropě. Carrefour má v tuzemsku 11 hypermarketů a jeho tržby se v posledních letech pohybují kolem osmi miliard korun.

Premiér Gross soudí, že regulaci nájmů lze obhájit veřejným zájmem

Premiér Stanislav Gross (ČSSD) se domnívá, že pokud se vládě podaří zdůvodnit regulaci nájmů veřejným zájmem a doložit, že se snaží postupně ji odbourávat, může zatím v regulaci činží pokračovat. Vyplynulo to z jeho vyjádření ve sněmovně. V projevu k poslancům Gross reagoval na únorové rozhodnutí štrasburského soudu, který se zastal Francouzky polského původu Marie Hutten-Czapské, jíž patří dům v Gdaňsku. Soud dal Polsku půl roku na změnu regulace tak, aby na ní majitelé domů neprodělávali. V ČR je přitom podle majitelů domů i ministerstva spravedlnosti právní stav v oblasti regulovaných nájmů horší. Hnutí na obranu majitelů realit (HOMR) již 22. března předalo Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku stížnost více než 100 majitelů domů, kteří žalují ČR kvůli regulaci nájemného.

Český stát podle premiéra dělá dost pro to, aby se nedostal do podobné situace jako Polsko. V následujících šesti měsících podle něj začne ČR pracovat na úpravě nájmů, která by byla na jedné straně v souladu s listinou práv a svobod a zároveň "sociálně citlivá". Majitelé domů míní, že současné regulované nájemné v ČR neumožňuje pokrýt ani náklady na údržbu nemovitosti. Problém regulace nájemného se v ČR týká asi 750.000 bytů, tedy téměř pětiny trvale obydlených bytů.

Sněmovna ztížila přípravu zákona, který by reguloval prostituci

Poslanecká sněmovna ztížila přípravu zákona, který by reguloval prostituci. Hned v prvním čtení zamítla vládní návrh na vypovězení mezinárodní úmluvy, která bojuje proti obchodu s lidmi a prostituci. Úmluva přijetí zákona neumožňuje. Je z roku 1950 a Československo ji podepsalo o osm let později. Zavázalo se v ní, že nepřijme zákon, který by požadoval registraci nebo dozor nad prostitutkami. Chystaný návrh zákona ale registraci prostitutek předpokládá. Proto Česko musí - chce-li mít zákon - úmluvu vypovědět. Kdyby to neudělalo a zákon přijalo, jednalo by protiprávně.

Zamítnutí vládního návrhu podpořily hlavně ODS, KSČM a KDU- ČSL. Jejich zástupci tvrdili, že zákon legalizuje "pasáky" a problém prostituce nevyřeší. Někteří členové ODS se dotazovali premiéra Stanislava Grosse, zda není ve střetu zájmů, když s jeho manželkou podnikala Libuše Barková, která svoji nemovitost pronajala firmě, jež tam provozuje veřejný dům. Gross nereagoval. Záměr zákona o regulaci prostituce schválila vláda už loni v dubnu. Záměr počítal s registrací prostitutek například kvůli kontrole jejich věku a pravidelným zdravotním prohlídkám. Podle některých odhadů z loňského roku se prostitucí v České republice živí 25.000 lidí.

Chilský soud předvolá českého turistu za škody v přírodním parku

Chilský soud předvolá českého turistu Jiřího Šmitáka, aby se zodpovídal za vážné škody, které způsobil neúmyslně založeným požárem v národního parku Torres del Paine. Oznámil to chilský list La Segunda. List informoval o pondělní žalobě státní rady pro obranu, což je vládní agentura pověřená ochranou chilských zájmů. Požadované náhrady by podle rady měly zahrnovat příspěvek na nové zalesnění zničené plochy, obnovení životního prostředí pro živočichy vypouzené ohněm a vypracování plánu na sledování životního prostředí ve dvouletých cyklech po dobu dvaceti let. Vedle toho Chile žádá kompenzace za újmu, kterou škody vyvolaly, protože se již nikdy nepodaří vrátit věci v parku do původního stavu.

Požár vznikl od převrženého plynového vařiče, který v parku Šmiták používal. Oheň zničil 16.000 hektarů parku, který je jednou z hlavních přírodních rezervací a turistických atrakcí této latinskoamerické země. Škody dosahují milionů dolarů. Provinilec po zaplacení pokuty 120.000 chilských pesos (přibližně 5000 Kč), stanovené soudem, odjel do Argentiny, ale chilské úřady upozornily, že ho mohou stíhat. Podle chilských médií však na rozšíření požáru nesou vinu i hasiči a záchranáři, kteří reagovali příliš pomalu. Český stát už také přislíbil, že se bude podílet na obnově poničených porostů.

Člen katarské královské rodiny míří k soudu za zneužívání dívek

Policie ukončila vyšetřování člena katarské královské rodiny Hámida Sáního, který je obviněn ze sexuálního zneužívání mladých dívek. Obviněný muž v Česku pobývá přes deset let, působí tu jako soukromý podnikatel. Diplomatickou imunitu na území ČR nemá. Podle policie ve svém pražském bytě delší dobu zneužíval dívky, jež mu dodávaly tři mladé ženy. Policii na případ upozornila počátkem roku matka z Prahy 10, která přišla oznámit, že její dcera dostala od kamarádky neobvyklou nabídku na možný výdělek. Při vyšetřování kriminalisté na základě svědeckých výpovědí zjistili, že v bytě se střídá někdy i deset velmi mladých dívek denně.

V Brně zmizely ze zaparkovaného auta drahé kameny za tři miliony

Na tři miliony korun vyčíslil škodu rakouský klenotník, kterému v Brně někdo z auta ukradl šperky a drahé kameny. "Jednapadesátiletý řidič nechal svou mazdu bez dozoru zhruba hodinku kolem poledne," řekl mluvčí brněnské policie. Když se Rakušan k automobilu vrátil, zjistil, že vůz je vykradený. Ze zavazadlového prostoru auta neznámý zloděj ukradl šest krabic se 120 náhrdelníky a 50 náramky. Kromě toho zmizelo zatím nezjištěné množství perel a drahých kamenů, například ametysty, rubíny, safíry, topasy či akvamaríny.

Do důchodové reformy může zasáhnout Ústavní soud

Podoba důchodové reformy nemusí být jen výsledkem kompromisu politiků, ale může do ní zasáhnout i Ústavní soud. Má se totiž zabývat několika návrhy, které se z různých důvodů domáhají posouzení některých ustanovení zákona o důchodovém pojištění. Jde například o to, zda je v souladu s Ústavou rozdílná věková hranice mužů a žen pro odchod do důchodu. Ústavní soud by se také měl zabývat případy mužů, kteří si nárokují dřívější odchod do důchodu kvůli tomu, že pečovali o děti. "Když muž zůstane sám s dětmi, stará se o ně víc než deset let a neožení se, tak nemá nárok na sníženou hranici do důchodu. Když se ale znovu ožení a nová žena se stará o jeho děti, tak ona ten nárok má. A to je určitá nerovnost," řekl ČTK náměstek ministra práce Jiří Hofman. Další spornou věcí je situace, kdy člověk hodně vydělává a platí pojištění z celého příjmu, výše vyměřeného důchodu tomu ale neodpovídá.

Karlovy Vary seznámí s lázeňstvím a kulturou švédský Katrineholm

Karlovy Vary seznámí se svou nabídkou lázeňství, cestovního ruchu a kultury švédské město Katrineholm. Od 8. dubna do 6. května bude v knihovně Ängeln otevřena výstava Karlovy Vary, město zdraví. O výstavu je značný zájem, protože lázeňství je v poslední době ve Švédsku velmi populární. Dva roky tam platí například nařízení, že zaměstnavatelé musejí přispívat svým pracovníkům na léčebné pobyty. Pokud bude v Katrineholmu o výstavu zájem, může se změnit v putovní. Pak by ji lidé viděli i v dalších švédských knihovnách a patrně i v Českém centru ve Stockholmu.

Daníček: Do 10 let by mohly být opraveny všechny židovské památky

Polovina židovských památek na českém území je už podle předsedy Federace židovských obcí Jiřího Daníčka v dobrém stavu a do deseti let by mohly být opraveny všechny. "Vzhledem k zoufalé situaci, která panovala v roce 1990, je to bezesporu velký úspěch," řekl nedávno nově zvolený představitel židovské komunity. Projekt federace na záchranu židovských památek se uskutečňuje podle Daníčka už čtvrtý rok a jeho základní financování pochází z Nadačního fondu obětem holokaustu. Ročně je tak k dispozici zhruba kolem tří milionů korun, další desítky tisíc získávají židovské obce na úrovni krajů a měst a obcí.

Vinaři z Mikulčic obnovili na Moravě výrobu košer vína

Vinaři z Mikulčic na Hodonínsku po několika desítkách let obnovili na Moravě výrobu takzvaného košer vína pro Židovskou obec Brno. Premiérových asi 1500 litrů vína z loňské sklizně odrůd Chardonnay a Svatovavřinecké bude sloužit nejen liturgickým účelům, ale odebere je například i košer restaurace v Praze. "Veškeré zásahy musí provádět jen zbožný Žid, v tomto případě to byl rabín Moše Chaim Koller," uvedl vinař s tím, že například při havárii není možné bez rabína vypnout ani čerpadlo a musel být rovněž u odběru vzorků pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.

Češi chtějí Hornbeinovým kuloárem na Everest

Nepříliš častý výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest Hornbeinovým kuloárem v severní stěně chystá na květen česká expedice Himalaya 8000. V šestičlenném týmu pod vedením zkušeného horolezce Josefa Šimůnka jsou rovněž Soňa Boštíková a Lucie Oršulová, které se pokusí o první ženský výstup na 8850 metrů vysoký vrchol touto cestou. Sestavu doplňují Ivan Foltýn, Josef Morávek a Petr Hnojna. "Naším velkým snem je, abychom se na vrchol dostali všichni, ale uvidíme, až jak to tam bude vypadat. Nevíme, jestli nás hora všechny pustí," řekl Šimůnek. Počínání výpravy budou moci fanoušci sledovat na internetových adresách www.himalaya8000.com nebo www.everest.centrum.cz. Čeští horolezci odletí do Himálaje v tomto týdnu, o finální výstup se pokusí na konci května.

Stolní tenisté prohráli s Rakouskem a mají evropský bronz

Stolní tenisté si o titul na mistrovství Evropy nezahrají. Český tým v dánském Aarhusu prohrál v semifinále s Rakouskem těsně 2:3 a stejně jako předloni získal bronzové medaile. Oba body českého družstva zařídil Petr Korbel, Tomáš Pavelka a Richard Výborný neuspěli.

Počasí

Bude slunečno, na jihu a jihozápadě zpočátku ještě oblačno a ojediněle přeháňky. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.