Zprávy
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže šetří tři největší banky kvůli údajné dohodě o poplatcích
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení s největšími českými bankami. Obvinil Českou spořitelnu, Komerční banku a Československou obchodní banku z vytvoření kartelu v oblasti poplatků. ČTK to řekli mluvčí bank i antimonopolního úřadu. Pracovníci ÚOHS dělají v současné době v bankách prohlídky.
Podle mluvčí České spořitelny Kláry Gajduškové je výše poplatků výsledkem konkurenčního boje na bankovním trhu, obvinění z kartelu banka odmítá. Média české banky často kritizují za výši poplatků, které jsou mnohdy vyšší než u bank na západ od českých hranic. Zástupci peněžních ústavů ale podobná tvrzení odmítají. Podle nich si západní banky mohou nízké či nulové poplatky dovolit, protože mají vysoké výnosy z úroků. V ČR jsou naopak úroky nejnižší v Evropě, a banky tak vydělávají spíše na poplatcích. Kontroly v bankách údajně připravuje i Česká obchodní inspekce. Ta se o bankovní poplatky začala zajímat kvůli rostoucímu počtu stížností ze strany klientů peněžních ústavů, uvedl v únoru šéf ČOI Jiří Pěkný.
Komunisté vládu nepodpoří
Komunističtí poslanci vládě socialistického premiéra Jiřího Paroubka při pátečním hlasování důvěru nedají. Podle předsedy frakce Pavla Kováčika nepadá v úvahu ani pomoc KSČM Paroubkovu kabinetu odchodem některých komunistických poslanců v případě, že by premiér neměl k dispozici všech 101 koaličních zákonodárců. Vzhledem k tomu, že stačí, aby pro důvěru hlasovala většina přítomných poslanců, snížení jejich počtu by situaci vládě pomohlo vyřešit. Taková pomoc by byla podle Kováčika antiproduktivní, protože lidovci a unionisté i někteří socialističtí ministři dali najevo, že by ve vládě s komunistickou podporou nezůstali.
Skupina europoslanců včetně dvou Čechů žádá nedůvěru pro Evropskou komisi
Skupina vesměs euroskeptických poslanců Evropského parlamentu předložila návrh na vyslovení nedůvěry Evropské komisi. Slibují si od toho, že přinutí předsedu EK Josého Barrosa, aby v plénu EP objasnil své vztahy s řeckým podnikatelem Spirem Lacisem. Mezi signatáři jsou čeští poslanci Vladimír Železný (Nezávislí) a Miloslav Ransdorf (KSČM). Poslanci poukazují na to, že Barroso se loni v srpnu s manželkou o dovolené nechal hostit na Lacisově jachtě a v září pak Evropská komise schválila pro podnikatelovu firmu regionální pomoc ve výši deseti milionů eur. Mají tedy za to, že zde došlo k jasnému střetu zájmů, a soudí, že Barroso by měl své počínání v plénu EP vysvětlit.
Ekonom Janáček: Za 12 let nabubřela česká daňová soustava čtyřikrát
Za posledních 12 let nabubřela česká daňová soustava čtyřikrát, uvedl na setkání ředitelů českých a slovenských firem ve Štiříně hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček. Daňové předpisy dnes čítají přes 44 tisíc stran, zatímco na počátku 90. let to bylo jen deset tisíc. Zjednodušení daní by podle něj bylo hlavním přínosem zavedení rovné daně, kterou prosazuje opoziční ODS. "Pro mě není přitažlivá tolik ta sazba (15 procent), nad kterou tančí rituální tance pravicoví politici, ale především to zjednodušení," řekl Janáček. Jen v zákonu o dani z příjmu se podle něj nachází přes 90 výjimek. "To vyhovuje pouze pracovníkům finančních úřadů, kteří tak mají důvod své existence, a úzké skupině daňových poradců," poznamenal s tím, že čím dál víc závidí sousednímu Slovensku, které mělo odvahu rovnou daň zavést. Příklad Slovenska podle něj ukazuje, že na zavedení rovné daně by vydělaly všechny skupiny pracujících. Finanční situace by se však zhoršila u nejchudších důchodců, kteří by nepocítili snížení daně z příjmu a zároveň by jim zdražily potraviny, na které vynakládají velkou část důchodu. To by se podle Janáčka mělo kompenzovat sociální podporou.
ČR nyní se svými vysokými daněmi a náklady na práci není konkurenceschopná a podniky podle ředitelů raději odcházejí na Slovensko a do dalších zemí, které se nebojí potřebných reforem. Nadměrná byrokracie podle ředitelů trápí nejen jejich velké firmy, ale možná ještě více malé a střední podniky. Podle Roberta Němce z advokátní kanceláře je především nutné zjednodušit administrativu při startu podnikání nebo při samotné činnosti. Nevyhnutelná je podle něj také zásadní reforma úpadkového práva. Němec naopak ocenil, že se podařilo prosadit zrychlení zápisu do obchodního rejstříku.
Prezident Klaus podepsal zákon o odškodnění obětí okupace z roku 1968
Oběti okupace Československa z roku 1968 nebo pozůstalí po nich budou moci zanedlouho požádat o jednorázové finanční odškodnění od 30.000 do 150.000 korun. Výše odškodnění závisí na tom, jak konkrétně byli při okupaci postiženi. Počítá s tím zákon, který podepsal prezident Václav Klaus. Kolem počtu lidí, kteří by o odškodnění mohli žádat, panují nejasnosti. Důvodem je přetrvávající utajování některých materiálů. Podle posudků ODS bylo v prvních 14 dnech okupace zabito 72 lidí. Dalších 266 bylo zraněno těžce a 436 lehce. Zabíjení, znásilňování a zraňování pokračovalo podle ODS až do konce roku 1968. V letech 1969 až 1991 počet případů klesal, ale údajně se stávaly pořád.
Poslanci zatím nepřiměli ministry Kühnla a Svobodu k reakci na letouny CIA
Někteří poslanci se neúspěšně pokusili přimět ministry obrany a zahraničí Karla Kühnla a Cyrila Svobodu, aby se vyjádřili ke zprávám o letounech, jež údajně přes Česko přepravovaly vězně americké tajné služby CIA. Sněmovna ani žádný její orgán se tak věcí zatím zabývat nebudou. Podrobnosti o přeletech letounů s údajnými vězni CIA se Laštůvka a další poslanci pokusili získat při projednávání vládní informace o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států přes území Česka od 1. října do 31. prosince loňského roku. Tyto informace sněmovna projednává pravidelně. Obvykle je schválí bez větší debaty a problémů.
Deník Právo minulý týden citoval americký list The New York Times, podle něhož odletělo v létě 2003 z Prahy do Uzbekistánu nejméně jedno letadlo s lidmi zadržovanými CIA kvůli podezření ze spolupráce s teroristy. Mimo území USA Washington údajně posílá zajatce proto, aby je mučením přinutil mluvit. Vězni mají být vyslýcháni v zemích, kde se příliš nedbá na lidská práva ani práva vězňů a tamější metody vyšetřování jsou v rozporu s americkými zákony.
Eurokomisař Špidla nehodlá radit české vládě s vepřínem v Letech
Evropský komisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla nemíní zasahovat do sporu o vepřín na území bývalého internačního tábora pro české Romy v Letech u Písku. Ke zrušení vepřína jako symbolu romské diskriminace nedávno vybídl Českou republiku Evropský parlament. Špidla připomněl, že jako premiér se nepřiklonil k přestěhování vepřína, ale zaměřil se na "reálně existující problémy" českých Romů. Nesouhlasí však s výroky poslance Evropského parlamentu za KSČM Miloslava Ransdorfa, že "ohledně Letů se bezuzdně lže" a že "žádný skutečný koncentrák tam nikdy nebyl". "Tábor v Letech existoval, byl tam tábor, v němž byli lidé vězněni, utlačováni a umírali tam, byli nepřímo zabíjeni," řekl Špidla.
Ministr Bublan: Při zásahu na mítinku zvolila policie špatnou taktiku
Ministr vnitra František Bublan si myslí, že při zásahu proti antikomunistům na prvomájovém mítinku KSČM v Praze na Letné zvolila policie špatnou taktiku. Chybu vidí v tom, že obě skupiny od sebe neoddělila a dopustila, aby byly na jednom místě. Kdyby tomu zamezila, nenastalo by podle Bublana následné "dohadování, handrkování a odvádění osob". Bublan to uvedl jako svůj soukromý názor při parlamentních interpelacích. Postup policie, který pravice kritizuje a považuje za brutální a za nadržování levici, ale hájil.
Poslankyně Talmanová by ráda podpořila baby-boxy, ministryně Emmerová to dál odmítá
Místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Lucie Talmanová (ODS) si myslí, že schránky na odložené děti, baby-boxy, si zaslouží podporu státu. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) to ale opět odmítla. Talmanová při ústních interpelacích připomněla, že pražská porodnice U Apolináře chtěla baby-box zřídit, ministerstvo si to však jako zřizovatel nepřálo. Ministryně se odvolala například na Úmluvu o právech dítěte, která podle ní dítěti přiznává mimo jiné nárok na to znát svůj původ a být v péči svých rodičů. "Není základním právem narozeného dítěte žít?" dotázala se poslankyně.
Baby-box je vytápěná schránka, umístěná většinou ve zdi nemocničního zařízení. Když do ní matka dítě vloží, alarm upozorní lékaře na to, že je v boxu dítě. První zařízení tohoto druhu v České republice vzniklo na soukromé klinice v pražském Hloubětíně, informovala před týdnem televize Nova. Zda začne opravdu fungovat, záleží podle Novy na povolení hygieniků. Od června chce zřídit baby-box také nemocnice v Kadani.
VZP: Požadavky lékařů na mzdy by pojišťovny stály 24 miliard
Pokud ministryně zdravotnictví Milada Emmerová vyslyší požadavky prezidenta České lékařské komory (ČLK) Davida Ratha na zvýšení mezd, zdravotním pojišťovnám bude chybět 24 miliard. Problémy by měli také pacienti, protože některá zdravotnická zařízení by začala krachovat. Celkový dluh zdravotního pojištění by stoupl až na 35 miliard," varovala ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková. Průměrný plat lékaře by podle propočtů pojišťoven stoupl z nynějších 35.000 na 85.000 korun. Stát by ale musel každý rok do systému dodávat asi 25 miliard, poznamenala Musílková.
Rath pojišťovnám vytýká, že vydávají zbytečně mnoho peněz za léky a zdravotnický materiál: náklady na práci lékařů od roku 1997 stagnují, zatímco platby za léky a materiál stouply o 80 procent. Musílková to odmítla. Podle ní platy lékařů ve srovnání let 2000 až 2001 stouply o 16 procent, v následujícím období o 15,4 procenta a rok poté o osm procent.
Počty HIV pozitivních a nemocných AIDS v ČR výrazně nerostou
V České republice se v prvních třech měsících letošního roku počet HIV pozitivních lidí zvýšil o 22 a bylo zjištěno šest nových onemocnění AIDS. Loni v porovnání s rokem 2003 stoupl počet nakažených o 75 a počet nemocných o 12 pacientů. Situace v Česku je relativně dobrá a výrazně se nemění. Mírný nárůst počtu nemocných není statisticky významný, řekl manažer národního boje proti AIDS Jaroslav Jedlička. Počet lidí infikovaných virem HIV by se podle jeho názoru mohl zvýšit, pokud by nákaza ve větším rozsahu zasáhla komunitu narkomanů.
Od roku 1986 do konce prvního čtvrtletí letošního roku bylo v Česku celkem evidováno 759 HIV pozitivních lidí. U 190 nakažených se rozvinulo onemocnění AIDS. Z těchto pacientů 113 zemřelo. Do statistiky jsou zahrnuti Češi a cizinci s trvalým pobytem v ČR. Skutečný počet infikovaných by mohl být podle Jedličky dvoj- až trojnásobný.
Exministr Svoboda zatím do vězení nejde, leží v nemocnici
Bývalý sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda zatím nebude následovat Barboru Snopkovou do vězení, kde si mají oba odpykat pětiletý trest za vytunelování mělnické firmy Liberta. Obhajoba soudu sdělila, že odsouzený je hospitalizován, řekl soudce Petr Franc. Zatímco jednašedesátiletá Snopková nastoupila v pondělí do ruzyňské věznice, šestapadesátiletý Svoboda leží v motolské nemocnici. Franc teď čeká, až mu obhajoba doručí lékařské zprávy. Pokud vzniknou pochybnosti o jeho zdravotním stavu, budou vězeňští lékaři znovu dotázáni, zda je schopen výkon trestu absolvovat.
Svoboda je prvním členem polistopadových vlád odsouzeným k nepodmíněnému trestu. Ministrem financí byl ve vládě Miloše Zemana, od roku 1997 byl místopředsedou sociální demokracie a se Snopkovou měli na starosti stranickou pokladnu.
Reakci Česka na jadernou nehodu nacvičují hasiči a meteorologové
V případě, že by se v rumunské jaderné elektrárně Cernavoda stala havárie v podmínkách, za kterých záchranáři simulují nehodu, Česku by se katastrofa vyhnula. Do cvičení, které má vyzkoušet systémy ochrany v celé Evropě, se zapojilo 44 států. Právě díky čtvrtečnímu počasí by podle ředitelky Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové Čechy výbuch neovlivnil. Rumuni se o možnost uspořádat cvičení ve své zemi přihlásili sami, v roce 2001 byla pořadatelem prověrky Francie. Odborníci tvrdí, že pravděpodobnost jaderné nehody v Evropě je nyní minimální. S ohledem na důsledky katastrofy v Černobylu před 19 lety je však zapotřebí se na ni připravit.
SOS kritizuje Českou televizi za způsob, jakým řeší problém s neplatiči
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) kritizovalo Českou televizi za způsob, jakým řeší problémy s neplatiči televizních poplatků. ČT tento týden začala rozesílat lidem dopisy, v nichž vyzývá k zaplacení dlužných poplatků. Podle SOS ale v dopisech chybí důležitá informace o období, kdy měl lidem dluh na televizních poplatcích vzniknout. Trnem v oku spotřebitelů je také placená informační linka, která byla zavedena v souvislosti s kampaní ČT zaměřenou na neplatiče. Dopisy navíc dostávají i lidé, kteří tvrdí, že povinnosti televizního koncesionáře vždy plnili," uvedla mluvčí SOS Ivana Picková. Podle zpravodajského serveru iDnes se řada lidí cítí dotčena dopisem, který dostala od ČT, a hodlá proto veřejnoprávní televizi zažalovat. Dopis dorazil i lidem, kteří jsou po smrti. Databáze dlužníků podle ČT obsahuje zhruba tři miliony jmen.
Téměř 3700 aut denně na dálnici D1 překročí povolenou rychlost
Skoro 3700 aut v jednom směru za den překročí na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem povolenou rychlost. Průměrně asi dvě desítky vozů denně dokonce projedou dálnicí rychlostí vyšší než 190 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z průzkumu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), který se uskutečnil v dubnu na vybraném úseku v jednom směru dálnice D1. Během deseti dnů monitorování úseku překročilo povolenou rychlost, tedy 130 kilometrů za hodinu, asi 36.800 automobilů. Podle odhadů ŘSD rychlost překročilo zhruba deset procent všech řidičů.
Policie zadržela muže podezřelého ze žhářství na Domažlicku
Policie zadržela osmačtyřicetiletého muže z Kdyně na Domažlicku, kterého podezřívá z rozsáhlého žhářství v regionu. V okolí Kdyně loni hořelo v 17 případech, škoda je více než pět milionů korun. Zatím není jasné, zda má všechny požáry na svědomí zadržený. Je obviněn z obecného ohrožení, řekla ČTK policejní mluvčí Petra Srnková. Ohně na Domažlicku zachvátily loni v létě a na podzim stohy, zemědělské usedlosti, stodoly, hořely i balíky slámy na poli. Místní lidé a zemědělci se žháře obávali, drželi i noční hlídky.
Českému členovi Greenpeace prý hrozí zatčení v Jižní Koreji
Již měsíc protestuje ekologická organizace Greenpeace v jihokorejském Ulsanu proti plánované výstavbě tovární linky na zpracování velrybího a delfíního masa. Aktivistům z 12 zemí, včetně jednoho Čecha, kteří pozemek obsadili, nyní hrozí zatčení. ČTK o tom informovali zástupci české pobočky Greenpeace. Členové Greenpeace, mimo jiné také ze Slovenska, Británie, USA, Austrálie, Nového Zélandu či Německa, zřídili na pozemcích budoucího masokombinátu stanové městečko, takzvanou Velrybí ambasádu, které však městský úřad v Ulsanu nařídil vyklidit do 15. května. V případě neuposlechnutí hrozí zásahem policie, Greenpeace však nehodlá ustoupit.
Výzkum: Současní rodiče dávají dětem větší volnost, než měli sami
Stále více českých rodičů dává svým dětem při výchově větší volnost, než měli sami. Kladou na ně málo požadavků a nekontrolují, zda je plní. Zároveň jim nepomáhají ani při vymezování různých cílů a hranic. Tento trend ve výchově se začal výrazně projevovat od poloviny 90. let, vyplynulo z výzkumu Ilony Gillernové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V dřívějších letech byla podle průzkumů zhruba třetina dětí vychovávána přísně. Rodiče jim poskytovali malý prostor pro samostatnost, iniciativu a vlastní rozhodování, dávali jim úkoly a sledovali, zda je plní. Kvalitu výchovy výrazně ovlivňuje citový vztah rodičů k potomkům. I přísnější výchova může mít dobrý vliv na rozvoj dítěte, pokud cítí, že jej rodiče mají rádi a rozumí mu, uvedla Gillernová.
Jakubisko připravuje velkofilm o vražedkyni Alžbětě Báthoryové
Za největší vražedkyni všech dob označila Guinnessova kniha rekordů nejbohatší uherskou šlechtičnu, která se prý koupala v krvi krásných panen, Alžbětu Báthoryovou. Ani historici nemají jasno, zda právem či neprávem. Poodhrnout roušku tajemství, vyvrátit krvavou legendu a ukázat, že už v době renesance šlo o politicko-mocenské intriky, chce Juraj Jakubisko ve filmu Love Story Bathory, s jehož natáčením začne na podzim. To se nelíbí Zdeňku Troškovi, který napsal scénář podle románu Jožo Nižnánského Čachtická paní a na svůj konkurenční projekt také shání peníze.
Němcové Babička rozdává moudrá a laskavá slova již 150 let
Nejslavnější dílo Boženy Němcové Babička má své místo v knihovnách už 150 let. Tato delší povídka, jejíž první sešit vyšel 15. května 1855, byla v dobách těžkých národních dějin pro mnohé zdrojem naděje a odvahy. I autorka se k jejímu napsání uchýlila v nejtěžší době svého života. Kvůli vlastenecké činnosti své i svého manžela ji sledovala tajná policie, byla vážně nemocná a v roce 1853 jí zemřel syn. V témže roce začala psát Babičku, která dnes existuje ve více než 300 vydáních českých a asi 40 cizojazyčných, v Braillově písmu, těsnopisu i vydání kolibřím. Zfilmována byla Babička celkem třikrát: po němé verzi z roku 1921 a snímku Františka Čápa z roku 1940 s Terezií Brzkovou je asi nejznámější dvoudílná televizní verze Antonína Moskalyka z roku 1971 s Jarmilou Kurandovou a Libuší Šafránkovou.
Na Loretánském náměstí v Praze bude stát socha Edvarda Beneše
Na Loretánském náměstí v Praze bude stát socha druhého československého prezidenta Edvarda Beneše (1884 až 1948). Vznikla odlitím originálu sochy od Karla Dvořáka, která v byla minulosti v hlavní budově Národního muzea. Slavnostní odhalení pomníku se uskuteční v pondělí, řekla předsedkyně Společnosti Edvarda Beneše Věra Olivová. Loretánské náměstí bylo vybráno kvůli tomu, že Beneš byl tvůrce československé zahraniční politiky i Černínského paláce, který nechal rekonstruovat z bývalých kasáren. Ministrem zahraničních věcí byl Beneš v letech 1918 až 1935, potom byl zvolen prezidentem. Na domě číslo 2 na Loretánském náměstí bude navíc odhalena pamětní deska Benešově manželce Haně. V jednom z tamních bytů žila od roku 1948 až do své smrti v roce 1974.
Z Vyšehradského hřbitova zmizela busta dirigenta Ančerla
Z Vyšehradského hřbitova v Praze zmizela busta někdejšího šéfdirigenta České filharmonie Karla Ančerla (1908 až 1973). Umělec vedl orchestr v letech 1950 až 1968, poté odešel do exilu a působil v Torontu. V Praze byl pohřben až v devadesátých letech. Originál busty je s podobiznami dalších umělců umístěn v pražském Rudolfinu, kde Ančerl působil. Náhrobek vznikl podle návrhu akademického malíře a architekta Kristiana Kodeta. Uložení ostatků Karla Ančerla po jejich převezení z Kanady podle poslední vůle umělcovy manželky Hany bylo 12. května 1993 součástí pietního aktu na úvod festivalu Pražské jaro. Interpret zemřel jako šéfdirigent a hudební ředitel Torontského symfonického orchestru.
Češi nechtějí olympiádu v Praze, proti jsou i sami Pražané
Záměr uspořádat olympijské hry v roce 2020 v Praze se netěší v Česku velké podpoře. Zhruba polovina Čechů pořádání olympiády odmítá. Olympiáda v Praze má podporu jen necelé třetiny Čechů a sami Pražané jsou k hrám vstřícní ještě méně. Podporu této myšlence vyjádřilo asi 22 procent obyvatel hlavního města. Vyplývá to z výzkumu agentury Median, který zveřejnila Mladá fronta Dnes. Každý čtvrtý Čech míní, že olympiáda v Praze je fantazie, na kterou země nemá peníze.
Praha letos v únoru schválila pokračování v přípravách na možné vyhlášení kandidatury na pořádání her. Podle ekonomické studie by se náklady na uspořádání olympiády vyšplhaly na 600 miliard korun.
Do Karlova mostu bude uloženo svědectví o dnešní Praze
Poselství budoucím generacím, které bude obsahovat svědectví o dnešní Praze, uloží o víkendu do pilíře Karlova mostu náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister. Měděná půlmetrová roura o průměru dvanáct centimetrů bude kromě pamětní destičky s pražským znakem a datem uložení ukrývat také mapu dnešní Prahy, DVD s obrázky města, aktuální vydání novin, mince a jízdenku MHD. Součástí poselství budou i informace o primátorovi a složení pražského zastupitelstva. Pokud zbude ve schránce místo, přiložíme i text ústavy, řekla ČTK Ilona Chalupská z magistrátu.
Měděná trubka bude zabetonována do základů jednoho z rekonstruovaných pilířů. Právě odkrytí základů mostu při opravě inspirovalo pražské radní k předání vzkazu budoucím obyvatelům města.
Milovníka mutantů stromů málem zatkla policie na hranicích
Do problémů s policisty se před časem málem dostal Jan Sláma z Ostravy-Hrabové, který svůj volný čas zasvětil čarověníkům - genetickým a zakrslým mutacím nejrůznějších stromů. Při pátrání po jednom takovém exempláři se u hranic se Slovenskem v Beskydech dostal až do hraničního pásma. Zasahující policisté ho nejprve považovali za pašeráka lidí. "Když jsem jim řekl, že hledám stromy, smáli se, že takovou výmluvu ještě neslyšeli. Naštěstí se ale později vše vyjasnilo," řekl pěstitel a sběratel s tím, že po dalším několikahodinovém pátraní cíl své cesty nakonec našel.
Čarověníky se v některých zemích stávají módním hitem. Jde o zakrslé mutace jednotlivých dřevin, které vznikají na větvích změnou genetické informace. Sběratelsky jsou velice vzácné a oblíbené. V Česku o nich ale lidé kromě zasvěcených moc nevědí. Sláma se těmto rostlinám věnuje 30 let. Mnozí si je často pletou s bonsajemi. Na své zahradě pěstuje zhruba 1500 nejrůznějších čarověníků.
Čtyři čeští horolezci zdolali vrchol Šiša Pangma
Čtyři horolezci české krkonošské expedice vystoupili na osmitisícovou horu Šiša Pangma v tibetské části Himaláje. Vrcholu ve výšce 8013 metrů dosáhli Jiří Daněk, Miloslav Klimeš, Pavel Klimeš a Radek Myška v pondělí 9. května odpoledne. ČTK to sdělil přítel horolezců, bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Expedice se chtěl také zúčastnit, ale zabránilo mu v tom zranění kolena. Výprava vyrazila do Asie na konci března a přes nepřízeň čínských úřadů se jí podařilo splnit předsevzetí dosáhnout vrcholu a současně poukázat na utlačování Tibetu. "Kromě české vlajky zavlála na vrcholu i tibetská," dodal Bursík.
Čeští hokejisté porazili USA a jsou v semifinále Mistrovství světa
Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinálovém utkání na mistrovství světa tým USA 3:2 po samostatných nájezdech a v sobotu budou bojovat o postup do finále s vítězem zápasu Švédsko - Švýcarsko. Svěřenci Vladimíra Růžičky oplatili Američanům loňské vyřazení v úvodu play off, přestože prohrávali 0:2. Rozhodující nájezd proměnil Martin Ručinský.
Počasí
Bude slunečno s teplotami 16 až 20 stupňů, na horách kolem 10 stupňů Celsia.